SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Urazy sportowe

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 39244

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 5468 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30199
Extremalnie= niebezpiecznie=urazy...nikomu nie życzę, ale roznie bywa...


RAMIĘ

Zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

Objawy: ból w stawie ramieniowym, szczególnie przy obracaniu ramieniem na zewnątrz i do góry.
Przyczyny: jednostajne, częste powtarzanie ruchów ramienia. Występuje najczęściej przy rzutach, a także w podnoszeniu ciężarów i boksie.
Postępowanie: przerwij uprawianie danej dyscypliny, nie zaniedbuj jednak treningu ogólnokondycyjnego. Dopóki bóle nie ustąpią, ramię musi być pod ochroną, dlatego zbyt gwałtownie nie zwiększaj obciążeń tej części ciała. Możesz złagodzić ból środkami znieczulającymi, czasem lekarz przepisuje zastrzyki hamujące stan zapalny. Po 3-4 tygodniach dolegliwości zazwyczaj ustępują i możesz wznowić treningi, stopniowo zwiększając ich natężenie.

Zapalenie kaletki maziowej.

Objawy: bóle w przednie górnej części barku podczas podnoszenia ramienia na zewnątrz, przy ruchach obrotowych oraz uciskaniu ramienia.
Przyczyny: kaletka maziowa znajduje się częściowo pod wyrostkiem barkowym i przy stale powtarzających się ruchach może dojść do tarcia, które prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego. Najczęściej zdarza się to podczas pływania, rzutów, ćwiczeń na siłowni.
Postępowanie: ramię trzeba unieruchomić na temblaku i nałożyć kompres chłodzący. Gdy bardzo boli, możesz brać środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach lekarz decyduje o podaniu środków hamujących stan zapalny.

"Ramię pływaka".

Objawy: wrażliwość na dotyk główki kości ramieniowej, ostre bóle przy podnoszeniu ręki, ograniczona możliwość ruchów.
Przyczyny: przy intensywnym pływaniu (szczególnie kraulem) mięśnie stawu ramiennego są nadmiernie obciążone, co powoduje ich nadwyrężenie lub stan zapalny.
Postępowanie: kontynuuj ćwiczenia do granicy bólu (ostrożnie!). Po ustąpieniu bólu rozpocznij treningi, stopniowo zwiększając ich intensywność. Lekarz może zapisać środki łagodzące stan zapalny. Gdy dolegliwość ta pojawia się często - warto zrobić USG i podać się serii zabiegów rehabilitacyjnych.

ŁOKIEĆ

"Łokieć tenisisty".

Objawy: silny ból, który promieniuje w kierunku dłoni lub ramienia.
Przyczyny: dwa mięśnie prostownik i zginacz - są przyczepione w jednym miejscu, co powoduje, że siły działające na nie są bardzo duże. Przy intensywnych ćwiczeniach dochodzi do nadwyrężenia ścięgien i przeciążenia mięśni. Problemy pojawiają się, gdy zbytnio obciążasz rękę, np. podczas gier z rakietą (tenis, badminton, squash, ping-pong), rzutów, a także długiego pisania.
Postępowanie: ogranicz, a gdy bardzo boli, zrezygnuj na jakiś czas z ćwiczeń wytrzymałościowych. W nagłych wypadkach doraźną ulgę przyniosą zimne okłady. W cięższych - zgięty na temblaku, uniesiony łokieć należy unieruchomić bandażem elastycznym. Kiedy ustąpią ostre bóle, warto zastosować terapię ciepłem (ciepłe okłady i maści rozgrzewające), ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia mięśni przedramienia i rozciągające nadgarstek. Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Na początku unikaj ruchów sprawiających ból. Pełny program wykonuj dopiero po całkowitym ustąpieniu dolegliwości. W gestii lekarza pozostaje decyzja o wykonaniu prześwietlenia czy, w cięższych wypadkach, przepisaniu zastrzyków ze środkiem przeciwzapalnym.

Ucisk nerwu promieniowego, łokciowego, pośrodkowego.

Objawy: bóle jak przy "łokciu tenisisty", przy prostowaniu nadgarstka i uciskaniu go. Promieniujący ból odczuwasz także podczas obrotu przedramienia (po wewnętrznej stronie łokcia), jak również w obrębie palców. Towarzyszy mu wrażenie osłabienia czucia małego palca, drętwienie palców wskazującego, środkowego oraz zewnętrznej części palca serdecznego, dyskomfortu przy zginaniu nadgarstka.
Przyczyna: silne napięcie mięśni powoduje ucisk na sąsiadujące z nimi mięśnie.
Postępowanie: właściwie możesz ograniczyć się do oszczędzania ramienia, czasem pomaga kuracja ciepłem (okłady, maści rozgrzewające). W wyjątkowych przypadkach lekarz podaje środki hamujące stan zapalny, w stanach ciężkich - potrzebna jest operacja.

"Łokieć studenta".

Objawy: ból łokcia (także przy naciskaniu), obrzęk, zaczerwieniona skóra.
Przyczyny: dolegliwość ta może być także konsekwencją upadku, choć najczęściej dotyka szachistów, uczniów i studentów, którzy podpierając głowę, mocno "wciskają" łokcie w twardy blat. Łokieć jest wtedy stale przeciążony, może dojść do wewnętrznego krwawienia do kaletki maziowej, w połączeniu z jej obrzękiem i stanem zapalnym.
Postępowanie: unieruchomienie opatrunkiem uciskowym. Lekarz często decyduje się na wykonanie punkcji stawu łokciowego w celu odciągnięcia krwi i płynu tkankowego. Przy powtarzających się stanach zapalnych stosuje się serię zabiegów fizykoterapeutycznych, zmniejszających obrzęk.

NADGARSTEK

Zapalenie pochewki ścięgna.

Objawy: bóle przy ruchach dłoni, nasilające się przy chwytaniu.
Przyczyny: ścięgna przedramienia biegną w kierunku ręki przez wąskie kanały. Do ich podrażnienia może dojść przez częste powtarzanie takiego samego ruchu ręki, np. przy grze w tenisa. Występujący przy tym obrzęk zwiększa dyskomfort ruchu.
Postępowanie: przedramię unieruchamia się i podaje lekarstwa likwidujące stan zapalny. Jeżeli kontuzja pojawia się raz po raz, pomyśl o fizykoterapii.

KOLANO

Zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo - udowego.

Objawy: ból w tylnej części stawu kolanowego przy nacisku na rzepkę kolanową, wzmagający się podczas schodzenia, wchodzenia i podskoków.
Przyczyny: zmiany chrząstki rzepki, wrodzone lub nabyte wady budowy rzepki, zwichnięcie nawykowe rzepki, przeciążenie, np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
Postępowanie: unikaj obciążenia wywołującego ból, przed treningiem dokładnie rozgrzewaj kolana. Wzmocnij mięsnie ud, np. ćwiczeniami izometrycznymi. W dochodzeniu do formy pomocna jest fizykoterapia.

"Kolana gospodyni".

Objawy: bóle w przedniej części kolana. Czasem pojawia się obrzęk.
Przyczyny: stałe obciążenie lub zwyrodnienia wywołują krwawienia w obrębie kaletek maziowych, a w konsekwencji - stan zapalny.
Postępowanie: unieruchomienie i ochładzanie kolana. Lekarz wykona punkcję stawu, by ściągnąć płyn, ty - chroń chore kolano.

STAW SKOKOWY

Zapalenie ścięgna Achillesa.

Objawy: zaczerwienienie skóry, zgrubienie tuż nad nasadą ścięgna Achillesa, bóle przy chodzeniu, bieganiu, wspinaniu. Nadwrażliwość przy ucisku powodująca problemy z noszeniem normalnych butów.
Przyczyny: uciskanie okolicy ścięgna, uraz na skute gwałtownego przeciążenia, zbyt długie chodzenie, bieganie po twardym podłożu.
Postępowanie: odciąż ścięgna, np. przez noszenie wkładek w butach. Unikaj wysiłku, szczególnie marszobiegów po górach. Gdy kontuzja się odnawia i staje się uciążliwa - nogę trzeba unieruchomić i poddać fizykoterapii. Możliwa jest operacja usunięcia zmienionej tkanki oraz narośli chrząstkowej na pięcie.

Zapalenie ścięgna mięśnia piszczelowego.

Objawy: ból przy podnoszeniu stopy, najczęściej podczas biegania. Wrażliwość na dotyk, obrzęk w okolicy przedniej części piszczeli, potykanie się.
Przyczyny: przeciążenie lub bardzo duży nacisk np. przy za ciasno zasznurowanych butach lub łyżwach.
Postępowanie: przerwij treningi i obolałe miejsce masuj kostkami lodu zawiniętymi w ściereczkę. Gdy ból i obrzęk ustąpią, możesz nosić pod sznurowadłami małe wkładki z gąbki, co zmniejszy nacisk na okoliczne tkanki. Przy ostrym stanie zapalnym lekarz może unieruchomić stopę i podawać środki przeciwzapalne.

Zespół bólowy okolicy pięty.

Objawy: bóle spodu pięty.
Przyczyny: przed uderzeniami od spodu chroni stopę warstwa tkanki tłuszczowej, podtrzymywana przez włókna tkanki łącznej. Naderwanie włókien z powodu przeciążenia osłabia tkankę tłuszczową po zewnętrznych stronach pięty. Konsekwencją tych zmian jest silne podrażnienie okostnej, co w efekcie prowadzi do zapalenia ścięgna podeszwy oraz kaletki maziowej - dolegliwości te pogłębiają się zazwyczaj w przypadku uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają częstego skakania, np. koszykówki lub siatkówki.
Postępowanie: po zaobserwowaniu pierwszych objawów kup specjalne zmiękczające wkładki do obuwia sportowego.
-///---///-Każdy rozstęp oznacza postęp-///---///-
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4473 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 18798
U mnie sie narazie obylo bez wiekszyk kontuzji. Najpowazniejsza bylo czesciowe zerwanie przyczepu jednej glowy czworoglowego uda (tej najwiekszej , od wewnetrznej strony kolana) .

Procentowy stosunek wykonania dziela wzgledem doskonalosci rowna sie kwadratowi czasu wlozonego w jego wykonanie
Czyli prosciej mowiac , im blizej do doskonalosci tym wiecej czasu trzeba poswiecic zeby sie do niej zblizyc .

" Życie jem jak Milkę ,
Bo wiem że jestem lśnieniem
I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 28851
size dam Ci soga

Pozdrawiam

Doradca w dziale Sporty Extremalne

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 10494 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 50243
niestety kontuzje mogą spotkać kazdego a przy takich sportkach ryzyko sie zwiększa
ja na szczescie nie mialem jeszcze powaznych urazow i mam nadzieje ze ich unikne

~~~~~~~~~~~
Moderator działów:
*Nasze Hobby
*Sporty Extremalne

"No SaLvAtIoN, no forgiveness"

~~~~~~~~~~~
Moderator działu:
*Sporty Extremalne

"No SaLvAtIoN, no forgiveness"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 3041 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20223
intensywny skateboarding doprowadził mnie prawie do dyskopatii i nieuleczalnych zwyrodnień kręgosłupa w części lędźwiowej ze względu na "ubijanie" kręgów w czasie lądowań po wykonaniu tricków...radzę razem z deską uprawiać też basen minimum 3 razy w tygodniu (złapiecie grzyba, ale kręgosłup będzie cały).

Skaterom siadają też kolana. Po 30tce nie jeździ już nikt, kto zaczął jeździć na przykład 15 lat wcześniej.

Everybodys stupid, but not as stupid as Johnny Knoxville!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4473 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 18798
Rodney zaczal w wieku 11 lat a teraz jest juz pewnie troche po 30 .

Procentowy stosunek wykonania dziela wzgledem doskonalosci rowna sie kwadratowi czasu wlozonego w jego wykonanie
Czyli prosciej mowiac , im blizej do doskonalosci tym wiecej czasu trzeba poswiecic zeby sie do niej zblizyc .

" Życie jem jak Milkę ,
Bo wiem że jestem lśnieniem
I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 35 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 588
Cześć !
Ja się nabawiłem zapalenia kaletki maziowej w prawym barku. NIkomu nie polecam - już 5 miesiąc nie trenuję.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1675 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10810
Hej?? Jest tu jeszcze ktos???
Moglby mi ktos szerzej opisac "NADGARSTEK Zapalenie pochewki ścięgna."????? Niestety, ale nabawilem sie tej kontuzji a tak sie zlozylo, ze nie moge zaczerpnac rady lekarza------->Inter<-------Forza Internazionale FC !!!!!

Z dnia na dzień coraz mocniejszy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51203 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
A ja mam już za sobą zwichniety bark, łokiec tenisisty, i rozwalona nadgarstki. Dopiero krioterapia, ultradźwięki i 2 miech przerwy a potem stopniowe zwiekszanie intensywności ćwiczeń mi pomogło. Rok temu nie mogłem wyprowadzic prawego prostego bo potem zwijałem sie z bólu jak mi przeskakiwał bark. Trzeba na siebie uwazac i nie ćwiczyc na siłe jak zaczyna sie cos niedobrego dziac tylko szorowac do lekarza i najlepiej sobie załatwić fizjoterapie (naprawde po krio rewelacyjnie sie czułem)

"Kapitulacja jest próba ocalenia wszystkiego poza honorem"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 6271 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15956
- jak byłem mały to złamałem lewy nadgarstek przez upadek na skate'ach (nie pamietam czy sie to tak nazywa, ale są to takie rolki z tym, ze mają tylko jeden równy pas kółek - 4 kółka).

- podparłem sie na desce nadgarstkiem i mi sie tak jakby zwichnął. Tzn bolało jak skur...potem przez kolejne dni bolało jak nim ruszałem...a potem idąc do sklepu poślizgnąłem sie na lodzie i znowu wywruciłem sie na ten nadgarstek...i kolejny ból jak s****isyn !

- inne urazy na desce mniej lub bardziej grozne jak upadek na lodzie na skroń, zderzenie z narciarzem ( z mojej winy :/ ) itp.

EDIT: - jeszcze jak byłem mały to na rowerze chciałem wyprzedzic kuzyna jakmy z gory jechali i na betonie miejsca nie było, wiec wjechałem w liscie (to był las), tyle ze jakas gałąź pod liśćmi była i zrobiłem 2 albo 3 fikołki...krew lała sie jak z kranu. Rowniez za młodu :) rozwaliłem czoło na kaloryferze i wylądowałem na pogotowiu

- a z takich nie od sportu to wyrostek robaczkowy, a tego samego dnia pod wieczor, w ktorym zostały mi sciągniete już szwy otworzenie się rany na nowo...
==============================
Jutro ide na trening...i pojutrze też...i po pojutrze też...i następnego dnia również...YEP ! That's true.

Zmieniony przez - And_Sport w dniu 2004-01-11 15:51:30

Co ?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 3206 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15084
Te rolki nazywają sie inline skates :)

Ja miałem tylko kilka palcy wybitych.

[Doradca w dziale Sporty Extremalne]
Sold my soul to roll... https://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=76150

[Death is the only way out...]
1

Wczoraj - Grubas w dziale Sporty Extremalne
Dziś - Buracze w ekstremalnych
Jutro - Admin SFD i insomni

Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Adrenalina-to-kochamy

Następny temat

BEZtlenu

Obnizka