SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podskórne życie mięśni

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5850

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 501
Przeglądając stosy gazet dot. sportu, odnalazłem pewien artykuł, który może być interesujący dla osób regularnie uprawiających sporty siłowe, ale także i wytrzymałościowe. Zaznaczam, że ćwiczę regularnie dopiero od 1,5 roku i nie dysponuję jeszcze wiedzą i doświadczeniem, które pozwalałoby mi na stworzenie artykułu samodzielnie. Dysponując jednak odrobiną czasu i chęcią by dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego dorobku tego forum, postanowiłem coś napisać.

Artykuł ten pochodzi MH(październik 2006)

Podskórne życie mięśni

W twoim ciele pracuje około 650 mięśni, chociaż pewnie jesteś w stanie nazwać tylko kilka z nich. Największy muskuł, w jaki wyposażyła Cię natura, to najszerszy grzbietu, najsilniejszy to pośladkowy wielki, a najmniejszy to strzemiączkowy, który znajduje się w uchu środkowym. Ale mówiąc szczerze, jeśli nie zdajesz egzaminu z anatomii, to ta wiedza nie jest Ci niezbędna do życia. Jeśli jednak chcesz zmienić rozmiar Twoich mięśni dobrze byłoby poznać zasady, które rządzą tym, że rosną. Inaczej będzie to trwało dłużej niż budowa metra w Warszawie, a na końcu i tak możesz stwierdzić, że prawie Ci się udało. Ale-jak wiadomo-prawie robi różnicę. Złap trochę teorii, a efekty zajęć praktycznych przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania.

SEKRET 1
Masz dwa rodzaje włókien mięśniowych

Mięśnie szkieletowe(to ich szukasz w lustrze) są zbudowane z dwóch rodzajów włókien: wolno- i szybko kurczliwych. Wolno-kurczliwe pracują głównie wtedy, gdy potrzebujesz raczej wytrzymałości niż siły. Szybkokurczliwe wchodzą do akcji, kiedy musisz pokonać opór większy niż ¼ tego, co w ogóle jesteś w stanie unieść. Nie daj się też zmylić nazwą- to nie szybkość ruchu decyduje o tym, które włókna wykonają większość roboty. Decyduje o tym siła jakiej musisz użyć.
Tych dwóch rodzajów włókien jest w mięśniach mniej więcej po połowie. Nie jest to bezwzględna reguła i różnice w budowie mięśni często decydują o tym, w jakich sportach jesteś lepszy. Większa ilość włókien wolnokurczliwych to lepsze wyniki w sportach wytrzymałościowych. Jeśli lepszy jesteś w podnoszeniu ciężarów czy sprintach, znaczy to, że prawdopodobnie masz przewagę włókien szybkokurczliwych. Co jeszcze różni włókna? Ich wielkość. Szybkokurczliwe są prawie dwa razy większe niż „wolne" i w dodatku dużo szybciej rosną. Wniosek…

SEKRET 2
Budując mięśnie, chronisz swoje kości

Przysiady ze sztangą na plecach nie mają dobrej sławy, bo wielu narzeka, że potem bolą kolana czy plecy. To prawda, ale problemem są wtedy z reguły, słabe mięśnie pleców czy nierównomierna siła między przodem a tyłem uda,, co może powodować niestabilność kolana. Ale przy mądrym podejściu do przysiadów jest to jeden z najlepszych sposobów zwiększania siły, masy, kondycji i zdrowia. Dzięki nim wzmacniasz bowiem kości, więc będą Ci one służyły nawet, gdy Twoje dziś nowe auto do spodu przeżre rdza.

Pozycja-Ustaw sztangę na stojakach, albo na maszynie Smitha na takiej wysokości, by była nieco niżej niż Twoje barki. Załóż na sztangę talerze(nie przesadzaj z ciężarem jeżeli nie znasz swoich możliwości-na początku naucz się poprawnej techniki, a dopiero potem szukaj odpowiednich obciążeń). Wejdź pod sztangę, stań w lekkim rozkroku i złap gryf nachwytem. Jeżeli ściągniesz łopatki, sztanga będzie pewnie leżała na barkach. Trzymając stopy równolegle do siebie, wyprostuj nogi, zrób krok do przodu i zacznij robić przysiad.

Przysiad-Obniżając pozycję, jednocześnie zegnij kolana i biodra. Zrób tak głęboki przysiad, jak zdołasz, ale nie pochylaj tułowia za mocno do przodu(nie więcej niż 45 stopni). Pilnuj, by pięty cały czas były na podłodze.

W tym miejscu czas na małą dygresję. Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że bardzo głębokie przysiady mogą spowodować zbyt duży rozrost mięśni pośladkowych. Dupsko jak dwa zlewy. O ile dla trójboistów nie jest to problemem, to najprawdopodobniej dla każdego kto ćwiczy rekreacyjnie, stanowiło by to problem.

Wyprost- Napnij mięśnie ud i pośladków i zacznij się podnosić. Kolana trzymaj w stałej odległości od siebie(nie mogą się rozjeżdżać). Unoś biodra i tułów w tym samym tempie-jeżeli za szybko wyprostujesz się w biodrach za mocno obciążysz plecy.

SEKRET 3
Trenuj duże włókna-szybciej rosną

Pracą twoich mięśni rządzą dwie reguły:
1) Wszystko albo nic-Jeśli włókna włączają się do akcji, dają z siebie 100%. Nigdy nie pracują na pół gwizdka. I nie ma znaczenia czy podnosisz z ziemi 1kg czy 100 kg .Różnica polega jedynie na liczbie włókien, które biorą w tym udział. Przy małym wysiłku pracuje ich niewiele, a reszta po prostu odpoczywa.
2) Małe na początek-Przy niewielkich obciążeniach na pierwszą linię frontu Ida mniejsze włókna, czyli wolnokurczliwe. Jeżeli ciężar jest za duży, włączają się szybkokurczliwe; im większy opór, tym więcej ich napinasz. Nie licz na to, że jeżeli będziesz wykonywał dużo powtórzeń z mniejszym ciężarem to w końcu całe mięśnie zagonisz do pracy. Te, na których najbardziej Ci zależy, zachowują się jak elitarne oddziały komandosów-nie wchodzą do akcji, jeśli zadanie mogą wykonać inni. Biorą się tylko za te, które wymaga ich wyjątkowych umiejętności. Jeśli więc chcesz budować mięśnie szybko i sprawnie, od razu wyślij sygnał do tych oddziałów i bierz się za ciężar, z którym zrobisz maksimum 8 powtórzeń. Co więcej przy takim wysiłku nie musisz martwić się tymi słabszymi, bo one i tak dostaną w kość.

SEKRET 4
Liczba włókien zależy od genów, ich jakość zaś od Ciebie.

W chwili poczęcia zostały zdefiniowane 3 cechy Twoich mięśni:
1) maksymalna liczba włókien mięśniowych
2) procentowy ich podział na wolno- i szybkokurczliwe
3) kształt Twoich mięśni przy pełnym ich rozwoju.

Nie próbuj, więc porównywać się z Pudzianem. On już przy poczęciu miał przewagę , która dali mu rodzice. Z drugiej jednak strony nie dopuszczaj myśli, że to, co widzisz w lustrze to wszystko, na co Cię stać. Jak pokazują polskie plaże niewielu osiągnęło choćby połowę swoich możliwości, chyba że liczy się ciężar a nie estetyka. Niektórym nie zależy, inni są leniwi, jeszcze inni za bardzo zapracowani. Ale jeśli masz trochę czasu i chęci, możesz wyróżniać się z tego tłumu. Wystarczy trenować i w ten sposób uruchomić wewnętrzną fabrykę odzywki dla mięśni.

SEKRET 5
Najważniejsze ćwiczenie przy budowaniu sylwetki to martwy ciąg
Na pewno nie jeden raz widziałeś Mariusza Pudzianowskiego unoszącego z ziemi wielkie betonowe kule. Często robi to przez tzw. martwy ciąg-najbardziej podstawowe i użyteczne ćwiczenie z ciężarami. W dodatku świetnie kształtuje pośladki, na czym niby specjalnie nam nie zależy, ale przecież wiemy, że kobiety zwracają na nie uwagę.

Pozycja-Stań przy leżącej na podłodze sztandze w lekkim rozkroku. Zegnij kolana i obniż biodra, tak byś przy prostych plecach złapał sztangę nachwytem. Ręce powinny być na zewnątrz kolan, blisko nich.

Wyprost-Lekko wyprostuj nogi, by poczuć ciężar sztangi. Potem prostuj nogi dalej, trzymając sztangę jak najbliżej piszczeli, biodra cały czas wypinając do tyłu. Gdy gryf będzie na wysokości kolan, zacznij prostować również biodra, tak by sztanga znalazła się na wysokości ud.

Skłon-Opuszczasz sztangę, odwzorowując ruch do góry. Pamiętaj, że gryf cały czas powinien dotykać skóry. Przy dobrej technice nie powinieneś mieć problemów z plecami. Za to na drugi dzień możesz mieć wrażenie, że tył Twojego uda skrócił się o kilka centymetrów.

SEKRET 6
Potężne ramiona zbudujesz bez żadnych ciężarów

Początkujący, z reguły budują triceps, używając hantli albo wyciągu. Nie ma w tym nic złego, o ile jesteś początkujący. Jeśli jednak chcesz by Twoje ramiona robiły wrażenie(a triceps to 60% ramienia), popracuj z naprawdę dużym ciężarem-z Twoim ciałem, rób pompki szwedzkie.

Pozycja-Oprzyj się na poręczach na wyprostowanych ramionach, tak by tułów był prostopadły do podłoża. Nogi zegnij w kolanach. Zaczynając z tej pozycji, obniż całą pozycję, zginając ręce w łokciach. Obniż pozycję jak najmocniej, aż barki będą niżej niż łokcie. Następnie unieś się, ale na górze nie blokuj ramion w łokciach.

Progres-Możesz zacząć robić pompki na maszynie bo wtedy odejmujesz nieco ciężaru od Twojej masy-tyle by robić 6 powtórzeń. Zmniejszaj pomoc maszyny, aż dojdziesz do 6 powtórzeń bez niej. Nie martw się, że inni robią po 20 powtórzeń-z reguły nie robią pompek w pełnym zakresie i nie obniżają barków poniżej łokci.

SEKRET 7
Testosteron to katalizator wzrostu

Każdy ma w sobie testosteron. Dzieci, dziewczyny i emeryci też. Ale tylko u dorastającego mężczyzny jego poziom podnosi się tak bardzo z roku na rok-nawet dziesięciokrotnie. Ten proces zaczyna się gdzieś między 9. a 15. rokiem życia i w szybkim tempie toczy się aż do dwudziestki. Wolniej, ale jednak poziom testosteronu rośnie, jeszcze gdzieś do trzydziestki. Potem u większości zaczyna niestety spadać. Maksymalną masę mięśniową mężczyzna osiąga w wieku 18-25 lat oczywiście jeśli nie stosuje żadnej terapii sztangowej. To statystyka, która może mieć niewiele wspólnego z Twoją sytuacją. Zawsze bowiem dobry trening może sprawić, że testosteronu wystarczy Ci na lepszy niż kiedykolwiek wygląd i na drugą młodość w sypialni.
Związek między testosteronem a masą Twoich mięśni jest prosty-im więcej tego pierwszego, tym więcej tej drugiej. Trening siłowy oczywiście nie podnosi poziomu testosteronu na stałe, ale nikt nie kwestionuje, że zmienia go na plus. Oto cztery sposoby na naturalne zastrzyki testosteronu wykonane za pomocą sztangi:
1) rób ćwiczenia, które angażują najwięcej Twojej masy mięśniowej: przysiady, martwy ciąg, podciągania i rzymskie pompki
2) trenuj z ciężarem, który jest równy 80% tego, co możesz w danym ćwiczeniu zrobić tylko raz
3) Odwal naprawdę dużo roboty w siłowni: ćwiczenia łączone, dużo serii, dużo powtórzeń.
4) Nie odpoczywaj za długo-do minuty

Mała dygresja-autor w tym akapicie zapomniał pouczyć młodych „chemików" o szkodliwości szprycowania się.

SEKRET 8
Nie buduj mięśni tylko z białek

Mięśnie są zbudowane z białek i wody(80%), jasne więc, że musisz jeść proteiny, jeśli chcesz być wielki. Potrzebujesz ich również, gdy jesteś na diecie i niechżesz by organizm sięgnął po białko Twoich mięśni jako źródło energii. Ale jeśli jesteś szczupły, chcesz podpakować i zależy Ci na tym, by zmiana ta była widoczna, to duża dawka protein może przynieść mniej pożytku niż byś chciał. Są one bowiem najtrudniej trawione przez Twój organizm-około 20% kalorii, które są w białku tracisz na jego strawienie(w przypadku węglowodanów jest to 8%, tłuszczów-tylko 2%). Białka szybciej zaspokajają głód i dłużej nie czujesz ssania w żołądku, a więc rzadziej wpadasz przez to do kuchni. To jest korzystne przy zrzuceniu wagi, ale już niekoniecznie przy budowaniu mięśni. No i jeśli będziesz miał za dużo protein w stosunku do potrzeb, Twój organizm nauczy się wykorzystywać je jako źródło energii, którym powinny być węglowodany albo tłuszcze. To trochę tak, jakby samochód spalał część silnika jako paliwo. Najlepiej dostarczać 2 g białek na kilogram masy ciała. W przypadku gościa ważącego 75 kg daje to 150 g. Tyle znajduje się w porządnym steku albo prawie w 0,5 kg kurczaka. To jednak tylko jakieś 600 kcal. A przecież dzienna dawka jakiej potrzebujesz to około 3000 kcal. Różnicę tą warto uzupełnić czymś innym, tym bardziej, że przecież ta porcja mięsa nie będzie jedynym białkiem w ciągu dnia.

SEKRET 9
Ćwiczenia, które zjadają mięśnie

Maratończyk nie potrzebuje, dużych mięśni, bo pracę wykonują głównie te wytrzymalsze włókna. Szybkokurczliwe byłyby tylko zbędnym balastem. Bieganie długodystansowe nie buduje mięśni, wręcz odwrotnie-zmniejsza masę mięśniową, tak by uzyskać jak największą efektywność metaboliczną muskułów. Mówiąc najprościej wypracowuje takie mięśnie, które będą jak najbardziej wytrzymałe, przy możliwie najmniejszej masie. Jeśli więc chcesz być większy odpuść sobie bieganie, rower itd., na czas budowania masy. Do czasu aż będziesz wyglądał tak jak chcesz.Myślę, że treść zawarta w tym artykule nie zaskoczy stałych bywalców forum, mam nadzieję, że okaże się chociaż w części przydatna dla początkujących. Jeżeli artykuł ten już został na forum umieszczony wcześniej, to niech moderatorzy be z wahania go usuną.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 1548 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16018
ja tam go nie widziałem wcześniej.

Życie to niej**ajka...

Jestem ON przez cały rok-dietanabol 6 x ed.

Drobny cwaniak !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1390 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39925
Song
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3215 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20315
"Masz dwa rodzaje włókien mięśniowych"

Tak naprawdę jest ich dużo więcej (typy pośrednie). A podstawowy podział, to I, IIB, IIA

Szybkokurczliwe wchodzą do akcji, kiedy musisz pokonać opór większy niż ¼ tego, co w ogóle jesteś w stanie unieść.


Gdyby tak było, to leciutkimi ciężarami (1/4 1RM) dałoby się pobudzać mięśnie wysokiej pobudliwości, a wiemy, że tak nie jest...

Biorą się tylko za te, które wymaga ich wyjątkowych umiejętności. Jeśli więc chcesz budować mięśnie szybko i sprawnie, od razu wyślij sygnał do tych oddziałów i bierz się za ciężar, z którym zrobisz maksimum 8 powtórzeń. Co więcej przy takim wysiłku nie musisz martwić się tymi słabszymi, bo one i tak dostaną w kość.


Częściowo się zgodzę, ale 8 powtórzeń to nadal dla większości osób za mało, żeby pobudzić wszystkie mięśnie szybkiego skurczu.


W tym miejscu czas na małą dygresję. Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że bardzo głębokie przysiady mogą spowodować zbyt duży rozrost mięśni pośladkowych. Dupsko jak dwa zlewy. O ile dla trójboistów nie jest to problemem, to najprawdopodobniej dla każdego kto ćwiczy rekreacyjnie, stanowiło by to problem.

buehehehehehehhehehehe


W chwili poczęcia zostały zdefiniowane 3 cechy Twoich mięśni:
1) maksymalna liczba włókien mięśniowych
2) procentowy ich podział na wolno- i szybkokurczliwe
3) kształt Twoich mięśni przy pełnym ich rozwoju.


W wielu badaniach naukowych zaobserwowano zjawisko hiperplastii, czyli tworzenia sie nowych włókien mięśniowych. Poza tym włókna IIB mają możliwość "transformacji" do włókien I lub IIA w zależności od rodzaju treningu, który stosujemy.

Najważniejsze ćwiczenie przy budowaniu sylwetki to martwy ciąg

100% racji...

Ile do... czyli liczniki do wydarzeń http://ile-do.pl.pl
oraz
Kuchnia wietnamska na http://pyzamadeinpoland.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 45257
Częściowo się zgodzę, ale 8 powtórzeń to nadal dla większości osób za mało, żeby pobudzić wszystkie mięśnie szybkiego skurczu.

bzdura , najwięcej włókien mięśniowych angażujemy dając jak największy ciężar na swoje możliwości. Jeszcze jedno ważne to to że wraz ze stażem w sportach siłowych poprawia się praca układu nerwowego i w każdym powtórzeniu angażujesz coraz więcej włókien mięśniowych. Jesteśmy więc w stanie przećwiczyć wszystkie przy mniejszej liczbie powtórzeń (5-6).

Więc jak widze treningi 12/10/10 w przypadku osób ze stażem powiedzmy powyżej 3 lat to lekki Joker mi się na twarzy pojawia , co nie oznacza, że ćwicząc 12 powtórzeń nie będzie efektów bo będą.

zdr.Zmieniony przez - Rothen w dniu 2007-09-21 14:30:13

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 501
W takich gazetach jak MH faktycznie,znacznie upraszczają większość kwestii.
Słabo stoją pod względem naukowym.Super,że niektórzy z forumowiczów starają się te kwestie poprawić
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3215 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20315
Rothen, właśnie to napisałem. Że 8 powtórzeń to za mało, żeby zaangazowac wszystkie mięśnie............... (???)

Poza tym to (angażowanie maksymalnej liczby włókien) nie zależy tylko od ciężaru na sztandze, ale też od szybkości ruchu... (czyli właściwie siły maksymalnej generowanej podczas ruchu)


Zmieniony przez - junior__23 w dniu 2007-09-21 15:03:20

Ile do... czyli liczniki do wydarzeń http://ile-do.pl.pl
oraz
Kuchnia wietnamska na http://pyzamadeinpoland.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11102 Napisanych postów 51193 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
SEKRET 2
Bolące kolana to zła technika - kolana przed palcami = ciężar przechodzi na stawy. Nie zostało uwzględnione

Nie próbuj, więc porównywać się z Pudzianem.

Tutaj decydują geny Często bywa że ktos nie może dorównać komuś mimo tego że trenuje odpowiednio, diete ma itp. GENY robią swoje


Potężne ramiona zbudujesz bez żadnych ciężarów
Jak się dobrze pokombinuje to wszystko można zbudować bez nich. Oczywiście ciężar da lepszy efekt

Fajny art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3215 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20315


Z kolanami równo nad palcami siadają TRÓJBOIŚCI! Jeśli się nie pochylisz maksymalnie do przodu, to nie dasz rady usiąść pełnego siadu (ze sztanga na plecach) tak, żeby kolana nie przeszły dalej niż palce... Poprawny przysiad kulturystyczny (ze sztangą wysoko na kapturach) wiąże się z wystawieniem kolan dalej niż palce. To w naturalny sposób wypływa z techniki. Co innego z przysiadem olimpijskim (ciężarowym) - tam sztanga jest z przodu lub nad głową, co pozwala zachować naturalną pozycję...

Którzy z przysiadów ze zdjęć wydaje się najbardziej "naturalny"...? Chyba 2 i 3...

Dlatego (zgodnie ze słowami Skalara) wybrałem w swoich treningach przysiad ze sztangą z przodu i nad głową...

Zmieniony przez - junior__23 w dniu 2007-09-25 17:55:58

Ile do... czyli liczniki do wydarzeń http://ile-do.pl.pl
oraz
Kuchnia wietnamska na http://pyzamadeinpoland.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11102 Napisanych postów 51193 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
A na tym 3 zdjęciu to w tym pudełeczku białko jest nie?
Tak, jak wystawisz kolana przed siebie to więcej wyciśniesz, ale kosztem obciążenia kolan
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6119 Napisanych postów 61632 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 766711
Sog dla Ciebie fajny artykuł

PS Co do martwego ciągu jestem za ze jest podstawowym ćwiczeniem budującym masę jednak nie polecam poczatkującym lepeij nie wykonywac go wogóle niz źle technicznie

Junior Rothen trafne argumenty pozdro

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co myślicie o tym urządzonku??? "Skiers Edge"

Obnizka