Przeprowadzone przez naukowców badanie miało na celu ustalenie, które czynniki stylu życia i kombinacje tych czynników, związane są z jak najdłuższym życiem w zdrowiu. Wyniki badania dowodzą, że masa ciała jest ściśle związana z zachowaniem zdrowia i dłuższym życiem.

Jedno z głównych pytań, które od lat stawiają sobie naukowcy, brzmi: w jaki sposób ludzie mogą pozostać zdrowi do późnej starości? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele czynników przyczynia się do stanu zdrowia danej osoby. Jednak można wskazać pewne ogólne wytyczne, na które ludzie powinni zwrócić uwagę w swoim dążeniu do dobrego samopoczucia i zdrowia.

Czynniki związane ze stylem życia

Istnieje kilka czynników związanych ze stylem życia, które mogą wpływać na stan zdrowia danej osoby. Obejmują one stosowaną dietę, masę ciała, higienę snu, poziom aktywności fizycznej oraz stosowanie substancji, takich jak alkohol i tytoń.

W jednym z nowych badań przeanalizowano dużą ilość danych, aby ocenić, które profile stylu życia i czynniki modyfikowalne, są związane z największą liczbą lat wolnych od chorób przewlekłych. 

Masa ciała, jako kluczowy czynnik związany z zachowaniem zdrowia

styl życia

Badacze oparli swoje badania na danych zebranych w 12 różnych badaniach europejskich. Naukowcy przeanalizowali informacje zebrane od 116 043 uczestników (61,1% kobiet), średnia wieku badanych to 43,7 lat. Średni okres obserwacji uczestników wynosił 12,5 roku, a schorzenia przewlekłe, na które badacze zwracali uwagę, obejmowały: nowotwory, chorobę wieńcową serca, udar mózgu, cukrzycę, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Zauważono, że głównym czynnikiem stylu życia, który jest związany z dobrym zdrowiem, był wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 25. Jest to wynik, który wskazuje na „prawidłową” wagę. 

Oprócz BMI poniżej 25, osoby które dłużej pozostawały wolne od chorób, miały również w profilu co najmniej dwa z trzech następujących czynników stylu życia:

  • nigdy nie paliły papierosów,
  • regularnie uprawiały aktywność fizyczną,
  • spożywały alkohol w umiarkowanych ilościach.

OBLICZ SWOJE BMI

kg
cm

Naukowcy zauważyli również, że ludzie z lepszym wynikiem w zakresie zdrowego stylu życia, byli młodsi i prawdopodobnie mieli wyższy status społeczno-ekonomiczny.

Podsumowując, wyniki tego badania sugerują, że to przede wszystkim zachowanie prawidłowej masy ciała wiąże się z dłuższym życiem, z zachowaniem zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2763720

Komentarze (13)
Anonim

Ten artykuł taki na zaliczenie, nic więcej

0
Bull

niby tak, ale jaki % społeczeństw pilnuje tegoż?

0
OTTO

Czyli co mam 176 ważę 80 kg bo jestem dobrze zbudowany- ćwiczę na siłowni i trzymam dietę i według tego mam nadwagę.

0
Bull

Jako stary wyjadacz doskonale wiesz jak się ma BMI do sportowców/pakerów. Jednak moje BMI, mimo małej tkanki tłuszczowej też jest zbyt wysokie i przy badaniach ( takich solidnych do wysokiego ubezpieczenia ) pani doktor dała mi ujemne punkty. Lekarze nie akceptują wagi ponad normę, nawet przy sportowej sylwetce kojarzą ją z dodatkowym obciążeniem serca. Nie można powiedzieć, że to kompletna bzdura.

0
OTTO

Ciekawe co ta pani dokor powiedziala o moim bracie.
Wzrost 175
Waga 65
Ale w klacie 90
A w pasie opona na 95 cm

0
thorr123

Bull - możesz rozwinąć myśl "...Lekarze nie akceptują wagi ponad normę, nawet przy sportowej sylwetce kojarzą ją z dodatkowym obciążeniem serca. Nie można powiedzieć, że to kompletna bzdura....." ????

0
OTTO

Pewnie chodzi o to że im więcej mięsa tym więcej serce musi dostarczać tlenu-krwi. A więce więcej pracować co może wpłynąć na długość jego sprawbości

0
OTTO

Bo nic innego mi na myśl nie przychodzi :)

0
Bull

No tak, wyższa waga niż "normy" względem wzrostu jest przez lekarzy oceniana niekorzystnie pod względem wpływy na zdrowie.

0
anubis84

TP chodzi o serducho, wikeksza masa musi ono ciężej pracować by doprowadzić wszędzie tlen, tkanka mięśniowa musi być odżywiana w przeciwieństwie do tłuszczowej.

0
tam

Czy średnia badanych 43,5 roku to nie jest jednak trochę za mało, żeby badać długie życie w zdrowiu?

Co do wątpliwości z komentarzy typu ważę więcej niż mam wzrostu - 100, ale to wszystko mięśnie. Pięknie i co z tego. Nie jest to waga optymalna: przecież narządy wewnętrzne nie rosną, tak samo szkielet nie. Ok, zmienia się gęstość kości, ale nie o 30% w stosunku do wartości wzorcowej (nie mówię o porównaniu z wartościami za niskimi). Być może rozbudowana muskulatura ułatwia przekazanie puli genowej albo walkę o miejsce w grupie, ale niestety nie wpływa na wydłużenie życia (znowu - nie porównujmy z "patologią", która żyje przed telewizorem i żywi się śmieciami).

0
OTTO

Zastanawiam się czy znam osobę w okolicach wieku 90+ ...
I wiecie co, nie znam, wszystkie osoby są/były szczupłe , a gdy pokazują w TV sposób na długowieczność i dla przykładu jakiegi_ dziadka który całe życie ćwiczył-uprawialał sport, to owszem ćwiczył ale ciężarem własnego ciała lub hantelkami, biegał po lesie itp....
Takie osoby są wyżyłowane, ale i szczypłe, bez góry mięsa.
Może my sobie wmawiamy że skoro się zdrowo odżywiamy to należy nam się długowieczność ?
Ja zresztą budując masę mięśniową nie chcę przekraczać 80 kg przy wzroście 176 cm. Wiem że Pudzianem nie będę ale mogę mieć zdrową, wysportowanę sylwetkę i takie też serce mam nadzieję :)

0
OTTO

P.S.
W pierszym akapicie miało być :
Czy znam osobę 90+ dużych gabarytów.

0