SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ocena planu treningowego dla 42-latka

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 335

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 42 lat Na forum 222 dni Przeczytanych tematów 16
Witam Kolegów,

Mam drobną prośbę o zerknięcie okiem na mój plan i ewentualny komentarz. Poniżej kilka danych:
Wiek: 42 lata.
Wzrost: 180 cm.
Waga: 83 kg.
Figura raczej normalna, trochę brzuszek tatusiowy się zrobił, ale ogólnie jest dość dobrze.
Chcę zbudować trochę więcej masy mięśniowej i wyrzeźbić to co się kryje pod spodem ;)
Do tej pory biegałem co drugi dzień około 12 km. Postanowiłem przejść na siłowy.
Zdarzały jakieś pompki w domu i ogólnie lubię sport...

Siłownia w domu:
Ławeczka prosta + opcja dodatnia.
Żeliwo: 80 kg przekładane na poniższe gryfy.
Gryfy: 165 cm prosty, 120 cm łamany, 2x40 cm hantle.
Wyciąg: górny i dolny.

Suplementacja:
Białko serwatkowe: 60-80g dziennie.
Kreatyna: 5g dziennie.
BCAA: 10g dziennie.
Do tego własna dieta.

Plan split który wprowadziłem w załączeniu.
Z góry dzięki za porady.

Pozdrawiam,
Michał.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62307 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777716

Nie napisałeś za wiele o tym jak trenowałeś wcześniej. Ale ja bym na Twoim miejscu nie szedł w partie trenowaną raz w tygodniu, ale raczej wybrał plany treningowe z partią trenowaną dwa razy w tygodniu.

Zacząć jednak musisz od realnej oceny sylwetki bo wrzuciłeś dwa cele przeciwstawne. Jeśli na dzień dzisiejszy masz brzuszek i ta tkanka tłuszczowa jest na poziomie powyżej +-15% to warto by było najpierw wprowadzić deficyt kaloryczny i nieco zredukować poziom tkanki tłuszczowej, a dopiero później zacząć budować masę mięśniową.

Dzień klatki piersiowej może być, jednak dałbym tam stałą ilość powtórzeń w serii, a nie schodził z 10 do 6. Ciężary masz dość niskie więc skup się na poprawnej technice ćwiczeń.

Plecy bardzo fajnie tylko tam chyba Ci się zdublowało wiosłowanie ze sztangą, ma być w planie tylko jeden raz.

Trening barków zacząłbym od wyciskania nad głowę, później podciąganie wzdłuż tułowia, ale z hantlami, a później unoszenie bokiem. Unoszenie w przód zbędne w planie.

W piątek znów klatka piersiowa, a nogi bardzo lekko. W nogach przysiady, wykroki, forma uginania nóg i wspięcia to absolutne minimum.
Brzuch możesz trenować częściej niż raz w tygodniu, ale dobrymi ćwiczeniami.

Polecamy również: Trening FBW i PUSH-PULL dla zapracowanych



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-09-20 17:57:50
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3418 Napisanych postów 1921 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17385
Słabo to wygląda. Klatka podwójnie w planie, przeladowana. 4 ćwiczenia na triceps to za dużo, 2 cwicsenia na nogi.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę na silowni zacznij od fbw dobrze ułożonego 3x w tygodniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
prz1993 Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 21524 Napisanych postów 30776 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 870342
W skrócie to kolega wyżej dobrze wyjaśnił. A tak bardziej szczegółowo- wywal jeden dzień na klatkę. Na barki dodaj coś na tył. Na triceps wywal consjmniej jedno ćwiczenie. Na czwórki dodaj 2 ćwiczenia, poza tym minimum dwa na dwugłowe i jedno na pośladki. Brzuch też możesz dodać jeszcze jeden trening, na jednym skup się na core, na drugim na mięśniach prostych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33094 Napisanych postów 23179 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278086
Jak już wyżej wspomniano to znacznie lepiej iść w częstszy bodziec w skali tygodnia i tu można dac FBW 3x lub jak 4 dni to poszedłbym w inny typ splita jak PUSH PULL PUSH PULL itp
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 42 lat Na forum 222 dni Przeczytanych tematów 16
Koledzy bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi, przemyślę i przeanalizuję plan i odezwę się.
Wolałbym pozostać w treningu typu split (jakoś do mnie bardziej przemawia), muszę go chyba tylko trochę przebudować.

BTW. Doświadczenia z ciężarami mam znikome. Za młodu siłownia bez większych napięć, dla zabawy przez chwilę.
Kilka lat temu ćwiczyłem 1-1,5 roku na functional trening w calypso.
Jakieś miesiące z pompkami i programem do 100 pompek.
Ostatnio regularne bieganie.


Zmieniony przez - Misiek_ud2 w dniu 2023-09-21 12:31:58
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening Push Pull - ocena

Następny temat

Trening siłowy, a bjj

WHEY premium