SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Objętość treningu - jaką wybrać?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 410

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 29 Wiek 31 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 348
Witam Panowie,
Już pisałem tu kilka postów więc postaram się opisać w skrócie moją historię:
2 lata temu ważyłem 124 kg. Schudłem 36 trenując fbw opartym na wieloetapowych ćwiczeniach w rok. Następnie była masa i maxy w 3boju a teraz znowu redu ale tym razem chce dopalić do nawet 10% resztki fatu z boczków i okolic pępka bo tam mi tylko zostało.

I pytanie brzmi :
Na jaką mogę sobie pozwolić minimalną objętość biorąc pod uwagę już ogromne zmęczenie siłownia (2 lata uczciwej harówy , mało odpuszczania itd) pracę na 3 zmiany ( nocki niszczą) i chyba największy wampir energetyczny - 2 letni syn
Chodzi mi o to że nie chce stracić efektów ale robię teraz 4x w tyg trening coś na wzór push pull ale myślę o zmianie np na 2 razy mocne fbw chociaż na jakiś czas typu do końca redu bo plan jest do końca czerwca. Co myślicie o tym ?
Coś na zasadzie
A
MC
Ława
Wiosło
Wzrost w bok
Tric/bic

B
Siady
oHP
Podciąganie
Dipy
Łapy
Brzuch

To taki zarys żebyście mnie zrozumieli. Np wszystko po 3 serie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777736

Warto żebyś sprawdził czy efekty redukcji jeszcze będą zachodzić bo jeśli redukcja trwa byt długo to efekty są niewspółmierne do włożonej pracy i czasem warto zrobić pauzę w redukcji podbić na chwilę kalorie w górę i później wrócić do redukcji. To często pomaga ją pchnąć do przodu.

Co do przejścia na zaproponowany przez Ciebie plan to jak najbardziej się sprawdzi bo obejmuje same podstawowe ćwiczenia jednak tutaj jest kwestia objętości i intensywności treningowej.
Taki trening złożony z 5-6 ćwiczeń nie powinien Ci zająć więcej niż godzinę, może lekko dłużej. Zwłaszcza, że w ćwiczeniach typu unoszenie bokiem czy ramiona można spokojnie skrócić przerwy do minimum.

Jak redukcja trwa długo to wiadomo, że ta siła może delikatnie spadać bo ciężko ją utrzymać na stałym poziomie, ale nie jesteś też początkujący więc intensywność staraj się utrzymać jak najwyższą bo odpowiedni ciężar zabezpieczy też masę mięśniową.

Skoro do końca czerwca chcesz jeszcze ciągnąć redukcję to dość długo, ale weź pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić z czasem jakieś poprawki do planu w zależności jak będzie szła redukcja.




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2024-04-23 13:40:41

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12079 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
Witaj.
Też podzielam tutaj koło zdanie kolegi wyżej że dwa mocne treningi siłowe w skali tygodnia powinny pozwolić nam na to aby utrzymać masę mięśniową. Oczywiście tutaj lekkim utrudnieniem jest okres redukcyjny bo ciało samo w sobie w tym momencie za bardzo nie będzie chciało trzymać masy mięśniowej dlatego tutaj trzeba uważać. Druga sprawa jeżeli treningi siłowe będziesz gdzieś tam nadrabiał aktywnością typu cardio czy aeroby to również będzie to sygnał dla organizmu że teraz potrzebne są mięśnie wydolne a nie silne dlatego to też może być Dodatkowym czynnikiem do redukcji masy mięśniowej

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 442 Napisanych postów 913 Wiek 34 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 11014
Ogólnie niektóre badania mówią że minimalna dawka serii na partię w tygodniu żeby utrzymać mięśnie/siłe to około 6 serii. Ale to wszystko zależy też od tego ile robiłeś wcześniej. Na pewno intensywność musi zostać dość mocna.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 29 Wiek 31 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 348
Dzięki za wyczerpujące odpowedzi i kolejny raz za pomoc ;)
Co do intensywności to nigdy nie miałem z tym problemu tj zawsze robię mocne treningi aż nie raz zastanwailem się czy nie za mocne jak np na redukcje ale nie umiem inaczej. Właśnie pytanie bardziej było o objętość ale też tutaj wyjaśnione fajnie.

Wymyśliłem że mniej więcej zaatakuje plan coś na zasadzie :
Trening - wolne - wolne - trening
Gdzie trening będzie mega mocny i wymagający.

Dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12079 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
wyjzdzie w praktyce tak naprawde :)
wiaodmo, ze czasem pewnych rzeczy nie przeskoczymy i trzeba pokombinowac :) mozna tez pom,yslec o jakims treningu uzupelniajacym w domu, moze z wykorzystaniem drazka, gum, opcjonalnie para hantli w domu:) mozna uspic malego i zrobic jakis szybki obwodzik aby przepompować miesnie w tym czasie :) tak wiec mozna ewentualnie pomyslec o takim trzecim treningu w warunkach domowych jako opzja uzupelniajaca i na pewno bedzie to tez juz jakis bodziec dla Twoich miesni .

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777736
To może się się sprawdzić w praktyce jak będziesz mieć treningi w formule fbw częstotliwość treningu partii 2 razy w tygodniu będzie wystarczająca kwestia objętości dla każdego jest ona nieco inna. Co prawda jak poszukasz sobie w necie to są pewne przedziały minimalnej objętości ale najczęściej dotyczy to okresów budowania masy mięśniowej bądź też wyższej kaloryki.

Musisz zdobyć to doświadczenie tak na prawdę na sobie i zobaczysz co uda Ci się utrzymać choć to też zależy od tego jak głęboki deficyt kaloryczny będziesz mieć.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 442 Napisanych postów 913 Wiek 34 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 11014
rion10
To może się się sprawdzić w praktyce jak będziesz mieć treningi w formule fbw częstotliwość treningu partii 2 razy w tygodniu będzie wystarczająca kwestia objętości dla każdego jest ona nieco inna. Co prawda jak poszukasz sobie w necie to są pewne przedziały minimalnej objętości ale najczęściej dotyczy to okresów budowania masy mięśniowej bądź też wyższej kaloryki.

Musisz zdobyć to doświadczenie tak na prawdę na sobie i zobaczysz co uda Ci się utrzymać choć to też zależy od tego jak głęboki deficyt kaloryczny będziesz mieć.


cenna uwaga, takze niema co liczyc ze zrobisz 6 serii na partie w tygodniu i utrzymasz siłe na głebokim redu bo to nie realne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12079 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
wlasnie tutaj najgorszym momentem na takie odpoczynki jest wlasnie redukcja. Bo organizm dostaje mnostwo informacji, zeby pozbyc sie masy ciala, a sam organizm najchetniej zreudkuje miensie, bo sa nieoplacalne energetycznie. Zabieraja duzo energii i nic nie daja w zamian. Tkanka tluszczowa jest magazynem, daje energie, organizm bedzie chcial ja trzymac na zapas. Trening silowy w tym momencie jest najpotezniejszym narzedziem antykataboilicznym, ktore wskazuje naszemu organizmowi, ze miensie ma zostawic w spokoju, a korzystac z zapasow fatu

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6271 Napisanych postów 76034 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754872
Ciężko jest nam stwierdzić jakie efekty kształtowania sylwetki da sugerowany przez Ciebie plan treningowy. Nikt niestety nie jest w stanie tego stwierdzić. Zastanawia jednak, przede wszystkim to zmęczenie treningiem, o którym wspominasz. Tutaj bym szukał rozwiązań, a nie w zmniejszaniu objętości treningu, która zawsze będzie generowała jakieś straty.

Skoro jesteś zmęczony, to polecam przede wszystkim zwrócić uwagę na strategiczne roztrenowanie i diet break, o które warto zadbać w planie treningowym. Poza tym, ilość i jakość snu.

https://potreningu.pl/artykuly/trening/roztrenowanie-strategiczne-regeneracja-trening-i-odzywianie-w-tym-okresie-595

https://www.sfd.pl/art/Lifestyle/Higiena_snu,_jak_o_nią_zadbać_-a1059.html

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Problem z siłownią - porady

Następny temat

Trening Push Pull - ocena

WHEY premium