SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Metoda progresji dla początkującego

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2513

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

M

Wiek

19

Waga

66

Wzrost

172

Cel treningowy

Masa

Staż treningowy na siłowni

właściwy 1,5 roku

Uprawiane inne sporty

Piłka nożna w sezon letni praktycznie codziennie

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Sztanga, hantle, ab wheel, drążek, 83kg obciążenia

Dieta

3100 kcal masa

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Brak, jedynie lekka skolioza

Zażywane suplementy

-

Ostatnio przerabiany plan

Push pull i FBW

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Dopiero z nimi zaczynam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6513 Napisanych postów 62313 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777831
Od kilku lat regularnie co raz więcej top trenerów odchodzi od takiej klasycznej piramidki bo się słabo sprawdza generalnie stała ilość powtórzeń w serii z dokładaniem ciężaru. Czy to stała liczba serii czy jakaś rampa otwarta nie ma znaczenia.
Ja bym ustalił stałą liczbę powtórzeń w serii i stała liczbę serii i dokładał ciężaru z serii na serie i z treningu na trening. U początkującego taki schemat się sprawdzi na pewno i nie kombinowałbym z aż tak dużym rozrzutem powtórzeń w kolejnych seriach na treningu.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 3646
Ok to tak spróbuję. I jakim % ciężaru max zacząć serie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6513 Napisanych postów 62313 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777831
Pierwszą serię zacznij od 50% ciężaru roboczego zaplanowanego na dany treningu.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 3646
Ostatnia docelowa seria ma być do upadku? Np 60x9 gdy chcę zrobić na 9 i 10 już nie zrobiłbym poprawnie technicznie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6513 Napisanych postów 62313 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777831
Nie dochodzisz do upadku mięśniowego w żadnej serii. Musisz sobie zawsze zostawić zapas oczywiście przy niezmiennych pozostałych parametrach treningu.
Bo pamiętać trzeba, że sam zakres powtórzeń to nie wszystko. Musisz poza zakresem powtórzeń i ewentualnie ilością serii ustalić też tempo w poszczególnych ćwiczeniach. Dlatego jeśli założysz 8 powtórzeń w serii to mają być wykonana z taką samą doskonałą techniką i takim samym tempem jak, któryś z pozostałych parametrów pada to kończysz serie i zapisujesz wynik.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 3646
Ok dzięki za rady
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33158 Napisanych postów 23225 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278192
Ja bym się skupił na progresji liniowej bez żadnych piramid itp itd , staly cieżar , pierwsza seria rozgrzewkowa 50% cięzaru kolejne już robocze i starac się progresować co tydzień choćby minimalnie .Prostota na początku zawsze najlepiej się sprawdza



Zmieniony przez - monkey22 w dniu 2020-03-17 18:05:32
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 3646
Bo naoglądałem i naczytałem się różnych rzeczy na ten temat i myślałem, które lepiej wybrać. Jedni piszą, że nie dokładając co serię za wiele się nie osiągnie i rampy lepsze, drudzy na odwrót :D. Nie podnoszę teraz jakoś specjalnie dużo bo niedawno zacząłem i właśnie nie wiem czy spróbować piramidki/rampy czy stałym ciężarem. Stałym lepiej chyba objętość się nabije lepiej a w rampie to przez kilka serii się mniej robi i w ostatniej dopiero docelowo.

A jeśli robiłbym stałym ciężarem to określić sobie stałą ilość powtórzeń i serii i robić serie właściwe np. 60x9 60x9 60x9 60x9 czy 60x12 60x10 60x8 60x6 ? Moim celem jest teraz masa.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33158 Napisanych postów 23225 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278192
Jesteś początkujacy i skup się na prostocie i podstawach .,, Na duże partie możesz przyjąc 4x10p na małe 3x8p
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132171 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460727
Ja bym był ze zwiekszaniem ciężaru jak zmniejszasz ilość powtórzeń

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

FBW - na okres zamknięcia siłowni

Następny temat

Plan treningowy i dieta

WHEY premium