SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak jeść aby dłużej cieszyć się życiem?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2621

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11110
Jak jeść aby dłużej cieszyć się życiem?


Kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone, białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, węglowodany o niskim bądź wysokim indeksie glikemicznym , dobry i zły cholesterol - w natłoku nazw i porad żywieniowych łatwo się pogubić. Jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Flory w ramach Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz Zdrowego Serca, wciąż mało wiemy o prawidłowej diecie. Jak zatem jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem?

1. Jedz tłuszcze roślinne i bądź zdrów

Wbrew pozorom, wyeliminowanie tłuszczu z diety nie jest dobrym rozwiązaniem: to właśnie tłuszcz decyduje o sprawności naszego układu krążenia i układu nerwowego. Należy jednak pamiętać, że tłuszcz występuje w różnych postaciach, odmiennie wpływających na funkcjonowanie organizmu. Dla naszego zdrowia korzystne są nienasycone kwasy tłuszczowe - występujące głównie w olejach roślinnych, a także w rybach morskich, a szkodliwe
(w nadmiarze) - nasycone tłuszcze, których głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dobre tłuszcze są „budulcem" błon komórkowych, podstawowym składnikiem tkanki mózgowej, a także nośnikiem witamin A, D, E i K. Ponadto tłuszcz ułatwia przyswajanie tych witamin z innych produktów oraz zawiera wiele niezbędnych dla organizmu związków regulujących. O wartości tłuszczu świadczy to, jakie kwasy tłuszczowe wchodzą w jego skład. Im więcej zawiera w swoim składzie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym korzystniejszy jest jego wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Im więcej dany tłuszcz zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych, tym jest twardszy i wykazuje niekorzystny wpływ na zdrowie sprzyjając rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych.

Największym wrogiem naszego zdrowia są tłuszcze trans, które powstają w wyniku utwardzania tłuszczów roślinnych. Naturalnie występują w tłuszczu zwierząt przeżuwających (m.in. w maśle, ale w niewielkich ilościach). Głównym źródłem tłuszczów trans w naszej codziennej diecie jest żywność typu fast food (chipsy, frytki, hamburgery). Kwasy tłuszczowe typu trans przyczyniają się do rozwoju miażdżycy naczyń, a w konsekwencji do powikłań sercowo-naczyniowych, w większym stopniu niż nasycone kwasy tłuszczowe.

Powinniśmy w taki sposób komponować posiłki, aby tłuste mięso zastępować chudym i unikać smażenia. Zamiast ociekającego olejem schabowego w panierce czy hamburgera zjedzmy na obiad np. filet na parze. Z badań opinii publicznej przeprowadzonych
dla Instytutu Flory wynika, że tylko 15% Polaków w trosce o własne serce eliminuje ze swojej diety żywność typu fast-food .

2. Smaruj margaryną
Do niedawna dobra mama, która dbała o zdrowie swojego dziecka, karmiła je masłem. Dziś z powodzeniem masło może zastąpić „miękką" margaryną. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami AHA (American Heart Association ), w diecie zarówno dorosłych jak i dzieci, powinno się zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego tłuszczami roślinnymi. Jak jednak wykazały badania przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz Zdrowego Serca, ponad 80% Polaków nie stosuje się do tego zalecenia. Badania kliniczne przeprowadzone przez AHA dowiodły, że dieta o niskiej zawartości cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych jest bezpieczna także dla dzieci i skutecznie obniża poziom „złego" cholesterolu LDL. Nie zaobserwowano ujemnego wpływu takiej diety na rozwój dziecka, a zapotrzebowanie na inne składniki było w pełni pokryte. Od dziś mamy powinny serwować swoim pociechom jajecznicę na „miękkiej" margarynie (beztransowej czyli o zawartości kwasów trans poniżej 1g/100g produktu - taka informacja powinna być umieszczona na opakowaniu), a nie na maśle.

Czy to prawda ze masło jest dobre na oczy?

Jest to przestarzały punkt widzenia. W dzisiejszych czasach mamy wystarczająco dużo źródeł witaminy A w diecie i nie ma konieczności spożywania masła w celu uzupełnienia jej niedoborów. Ponadto na prawidłowy rozwój siatkówki oka duży wpływ maja kwasy
Omega-3, których masło nie jest dobrym źródłem. Są rejony świata, gdzie masło w ogóle nie jest spożywane (np. Japonia, Chiny) a ich mieszkańcy mogą pochwalić się doskonałym wzrokiem.

3. Owoc zalecany
Zaleca się spożywanie kilku porcji warzyw i owoców dziennie, najlepiej do każdego posiłku. Są one źródłem wielu witamin, mikroelementów i błonnika roślinnego. Uwaga! Kupując soki i przetwory z owoców powinniśmy uważać - często są one sztucznie dosładzane.

4. Ryba na zdrowie
Niektóre ryby są tłuste (głównie morskie), ale tłuszcz w nich zawarty ma dobroczynny wpływ na zdrowie. W rybach znajdują się bowiem cenne kwasy Omega-3. Badania przeprowadzone wśród Eskimosów dowiodły, że spożycie ryb zawierających te kwasy ma dobroczynny wpływ na serce - chroni m.in. przed zawałem i miażdżycą. Dieta bogata w rybie tłuszcze zmniejsza poziom „złego" cholesterolu LDL. Ten argument jednak do wielu z nas nie będzie przemawiał, bo tylko 27% Polaków wie, jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu - wynika to z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Flory. Produkty zawierające kwasy Omega-3 nie tylko urozmaicają naszą dietę, ale są również traktowane jako naturalny i skuteczny lek. Najlepszym źródłem kwasów Omega-3 są ryby morskie, olej lniany, orzechy włoskie, oliwa z oliwek). Ryby powinny pojawiać się na naszym stole przynajmniej 2 razy w tygodniu.

5. Ziarna pełne wartości
Czy pieczywo tuczy?

„Tuczą tylko niektóre jego odmiany. Zdecydowanie zaleca się ograniczenie spożycia produktów z ziaren łuskanych, czyli białego pieczywa, ciast i ciasteczek. Oczyszczone ziarna są pozbawione błonnika, który chroni nas przed wieloma chorobami. Bogate w błonnik pokarmy, takie jak warzywa, owoce i niełuskane ziarna, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jelit. Dodatkowym plusem produktów pełnoziarnistych jest fakt, że dłużej pozostawiają uczucie sytości. Zalecam spożywanie produktów bogatych w błonnik, a ubogich w nasycone tłuszcze i sól. Na naszych talerzach powinno królować smaczne i zdrowe pieczywo razowe" - tłumaczy Jadwiga Przybyłowska, Specjalistka ds. Żywienia i Komunikacji Prozdrowotnej Instytutu Flory.

6. Oliwa najlepsza z pierwszego tłoczenia
Wiemy już, że tłuszcze pochodzenia roślinnego są dobre dla kondycji naszego organizmu. Niestety, w trakcie procesów produkcyjnych oleje pozyskiwane z nasion roślin tracą dużą część korzystnych dla zdrowia właściwości. Na przykład w procesie rafinacji znacznie zmniejsza się w nich zawartość witaminy E. Dlatego nie można nie docenić bogactw, jakie zawiera oliwa z oliwek, szczególnie ta z pierwszego tłoczenia. Pierwsze tłoczenie oliwek odbywa się na zimno, co pozwala na zachowanie wszystkich cennych składników. Warto wiedzieć, że oliwa z oliwek zawiera związki zapobiegające zakrzepom naczyniowym i zawałom serca. Oliwa jest odrobinę droższa od oleju, ale korzyści zdrowotne płynące
z jej długotrwałego stosowania zrekompensują nam cenę.

7. Zdrowo znaczy smacznie

Wiele osób krzywi się na dźwięk słów „zdrowa dieta". Optymalna dla naszego zdrowia kombinacja składników odżywczych nie oznacza rezygnacji z przyjemności. Wystarczy odrobina fantazji i umiarkowane umiejętności kulinarne, a będziemy w stanie sami wyczarować dania, o jakich nam się nie śniło. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami i od carbonary wolimy pierogi z grochem i kapustą, rozwiązanie jest proste. Wystarczy zastąpić szkodliwe składniki ich zdrowymi odpowiednikami. Do gotowania w zastępstwie masła używajmy „miękkiej" margaryny, a świeżą sałatę skropmy oliwą z oliwek, a nie ciężkostrawną śmietaną.

Codziennie na choroby układu krążenia umiera w Polsce 100 osób. Jednym z głównych celów Instytutu Flory jest prozdrowotna edukacja społeczeństwa i zapobieganie tak wysokiej śmiertelności. Rola profilaktyki ma kluczowe znaczenie - chorobom serca lepiej jest przeciwdziałać, niż z nimi walczyć.

Instytut Flory stawia sobie za cel przekonanie społeczeństwa, że dokonanie nawet niewielkich zmian stylu życia daje niewspółmiernie duże korzyści zdrowotne.

Celem realizowanej przez Instytut Flory Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz Zdrowego Serca jest promowanie zachowań prozdrowotnych, jak również uświadomienie społeczeństwu poziomu zagrożenia zachorowaniem na niewydolność układu krążenia oraz potrzeby diagnostyki, profilaktyki i redukowania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Istotną rolę w przeciwdziałaniu tak wysokiej śmiertelności na choroby serca odgrywa zmiana trybu życia, a szczególnie właściwe odżywianie - zdrowa, uboga w kwasy tłuszczowe nasycone dieta, która obniża poziom cholesterolu we krwi. Wszelkie informacje dotyczące zdrowej diety, przepisów kulinarnych i sposobów przyrządzania posiłków znajdują się również na stronie internetowej www.instytutflory.pl 


Autor: Ewa Marczyk
On Board Public Relations Sp. z o.o.

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: biznesprzeznet@gmail.com

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 731 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3713
dobry artykół sog jak wejdzie
acha a co do jajecznicy ja robie jajecznice na mleku i tez jest super

http://www.sfd.pl/temat274664/  końcowka redukcji by rike

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 11895 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 164753
dla nas to nic nadzwyczajnego dla innych to gupota dobry art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 120 Napisanych postów 4616 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 53303
Moim zdaniem przesadny tytuł do tej treści.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11110
ellis,
nie jestem autorem więc nic nie chciałem zmieniać.

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: biznesprzeznet@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 37 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 100566
kocham takie arty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1587 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 56426
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 4444 Napisanych postów 66274 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 694734
Autor chyba dostal w lape od producentow margaryn

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 200 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2152
domer - to samo mi się od razu nasunęło na myśl
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 18 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 27
Dzięki

www.contimax.pl - moje ulubione ryby
www.pacificcoho.pl - moje ulubione przepisy na rybki
www.smakuj.com.pl - ulubiony śledzik

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10873 Napisanych postów 49724 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Widzę, że bardzo lubisz odświeżać stare tematy

Kolejny/a gino czy co

Zmieniony przez - studensky w dniu 2009-01-30 12:09:42
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prośba o opinie...

Następny temat

Pomocy w Diecie !!! PLX

BF