SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

GLUTAMINA

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 2440

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 64 Wiek 39 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 532
jesli chodzi o te "badania" to ja podchodze do tego b.sceptycznie,w necie jak wiadomo mozna znalesc wiele ciekawych info.ale smieci tez tam nie brakuje,a o glutaminie mozna znalesc wiecej dobrych niz zlych opinii,badan,itd...

pozdrawiam i zachecam do brania tego suplementu:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1413 Napisanych postów 35562 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 150764
jesli dl;a Ciebie badani naukowe toi smieci...

w sumie trudno znalezc choc jedno badanie naukowe które potwierdza jej przydatnosc w sporcie.

bralem ten suplement

pzdrZmieniony przez - faftaq w dniu 2009-07-31 23:03:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 64 Wiek 39 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 532
15gr do 20gr,po przebudzeniu,przed i po treningu,przed snem obowiazkowo!minimum 1,5miesiaca najlepiej 2miechy ale przeciwskazan w dlugosci brania gluty nie ma mozesz ja brac przez caly rok w dawce 10gr.e.d ostatni mialem z OLIMPU i byla niezla
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 196 Napisanych postów 11362 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 86637
ale smieci tez tam nie brakuje,a o glutaminie mozna znalesc wiecej dobrych niz zlych opinii,badan

Tak samo jak o cudownych jogurtach też są "badania" "naukowe"

Jeśli kwestionujesz niezależne badania naukowe, a wierzysz w "marketingowy syf" to zwyczajnie kwalifikujesz się do bana.

Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2009-08-01 12:20:34
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 64 Wiek 39 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 532
Kwestionuje poniewaz sa one dla mnie nalo wiarygodne,i nadal uwazam glutamine z jeden z najbardziej wartosciowych suplementow,ci ktorzy umieja korzystac z dobrodziejstw tego specyfiku,wiedza o czym mowie:)
w koncu,jezeli na kogos "nie dziala" nie musi brac tego suplementu,sprawa prosta
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 64 Wiek 39 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 532
SUPLEMENTACJA GLUTAMINĄ Tradycyjne diety zawierają zwykle mniej niż 10g glutaminy dziennie. W okresie poważnego stresu metabolicznego lub katabolicznego do utrzymania równowagi może być niezbędna podaż od 20g do 40g glutaminy (45). Ostatnie badania wykazały, że glutamina jest bardziej efektywna przy podawaniu droga dojelitową (46,47). Gotowe do użycia preparaty dojelitowe, nie zawierają glutaminy z powodów stabilności preparatów. Standardowe pigułki lub kapsułki są kosztowne i zawierają bardzo małą ilość glutaminy (0,5-1g), w porównaniu do efektywnej dawki dziennej – 30g. Glutamina w proszku jest suplementem z wyboru, ponieważ jej koszt jest mniejszy, jest łatwiejsza w użyciu, dobrze absorbowana, dobrze tolerowana i bezpieczna (3,44,48).
ROLA DLA ANTYOKSYDANTÓ Wiele zostało napisane, na temat zaburzeń pojawiających się u pacjentów leczonych przeciwnowotworowo. Cechą charakterystyczna kacheksji nowotworowej jest znaczna utrata masy ciała będąca skutkiem niedoboru makroskładników (białka, tłuszcze, węglowodany), ujemnego bilansu energetycznego i niewydolnego metabolizmu. Jest coraz więcej doniesień sugerujących, że mikroskładniki (witaminy, minerały, pierwiastki śladowe), są u tych pacjentów w jeszcze większym deficycie (49). Antyoksydanty mogą być szczególnie ważne, ponieważ chemio- i radioterapia, które uszkadzają komórki zarówno zdrowe jak i nowotworowe, są procesami oksydacyjnymi (50).

Ponieważ komórki nowotworowe nie absorbują antyoksydantów tak efektywnie, jak komórki zdrowe, jest możliwe, że podaż antyoksydantów może w większym stopniu wspierać komórki zdrowe czyniąc proces oksydacyjny bardziej selektywnie toksyczny dla komórek nowotworowych (51). W warunkach niedoboru antyoksydantów mniejsze ilości oksydantów wystarczają do poczynienia uszkodzeń w komórkach (52,53).

Dostarczane składniki antyoksydacyjne i ich prekursory, takie jak: witaminy A, C, E, selen, miedź, cynk i acetylocysteina, mogą więc chronić zdrowe komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i w trakcie terapii przeciwnowotworowej (51,54).

Goringe i in. donoszą o użyciu glutaminy i witaminy E w leczeniu choroby żylno-okluzyjnej wątroby (hepatic veno-occlusive disease, VOD) u pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego. Uszkodzenie wątroby w VOD następuje na skutek działania wolnych rodników na komórki endotelialne wątroby po radio- i chemioterapii (55). Wcześniejsze badania opisały obniżony poziom antyoksydantów u pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego po leczeniu chemioterapią (56,57). Witamina E wraz z witaminą C i glutationem działają na poziomie komórkowym poprzez ochronę błon komórkowych zabezpieczając przed peroksydacją (utlenianiem) lipidów. Doniesienia w literaturze sugerują bardzo korzystną rolę witaminy E w ochronie przed zapaleniem śluzówki jelit w zmniejszaniu indukowanego chemioterapią łysienia i przywracaniu do pewnego stopnia stanu przednowotworowego (58 – 61).

Jaakkola i in. piszą w swojej publikacji na temat suplementacji antyoksydantami u pacjentów z rakiem drobnokomórkowym płuc (50). Pacjenci otrzymywali chemio- i/lub radioterapię. Opisali oni, że uzupełnianie antyoksydantów, jako dodatek do konwencjonalnej terapii, wydłużyło czas przeżycia w tej grupie pacjentów w porównaniu do terapii standardowej. Dodatkowym odkryciem była lepsza tolerancja na terapię w grupie otrzymującej antyoksydanty.
PODSUMOWANIE
Bieżący stan doniesień naukowych sugeruje, że w warunkach stresu metabolicznego glutamina jest warunkowo niezbędnym aminokwasem używanym jako paliwo wewnątrzkomórkowe wspierające równowagę azotową i syntezę białek.

Chroni ona też układ pokarmowy i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Rola glutaminy jako czynnika wspierającego terapię nowotworów jest bardzo obiecująca. Prosty proces suplementacji glutaminy może zmniejszyć u pacjentów objawy uboczne terapii takiej jak: uszkodzenie przewodu pokarmowego, zapalenie śluzówek, żołądka, ból nerwowo- mięśniowy. Glutamina w połączeniu z antyoksydantami może uwrażliwiać komórki miesniowe budowac je oraz uzupelniac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 64 Wiek 39 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 532
Kreatyna + glutamina
W badaniu wzięło udział 29 sportowców - 17 mężczyzn i 12 kobiet, którzy są sprinterami/biegaczami. 10 osób zostało przypisanych do grupy przyjmującej kreatynę, kolejnych 10 osób do grupy przyjmującej kreatyną i glutaminę, a 9 osób przyjmowało placebo.
Grupa przyjmująca kreatynę otrzymywała 0,3g kreatyny na 1kg wagi ciała raz dziennie przez okres 7 tygodni, druga przez okres 1 tygodnia.
Grupa przyjmująca kreatynę i glutaminę otrzymała taką samą dawkę kreatyny jak grupa powyższa i dodatkowo 4g glutaminy dziennie.
Dokonywanie pomiarów przez okres badania dotyczyło kompozycji ciała, skoku w dal i jazdy na rowerze i odbywało się przed i po 8 tygodniowej suplementacji.
W porównaniu do grupy placebo pozostałe grupy odnotowały większy przyrost masy ciała i suchej masy mięśniowej.
Co więcej, grupy przyjmujące kreatynę jak też kreatynę i glutaminę osiągnęły znaczny postęp w sile w porównaniu do grupy placebo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 4237 Napisanych postów 69109 Wiek 42 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 574646
kolego po 1 używaj opcji edycji postów
po 2 wklejone przez Ciebie informację od dawna są już na forum
po 3 co chcesz udowodnić?????

jesteś zadowolony z glutaminy to ją stosuj,Twoje pieniądze Twoja sprawa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1546 Wiek 27 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 13123
Talerzyk spróbuj L-GLUTAMINE EXTREME z firmy (TREC) to jest glutamina gdzie składem jest NAG czyli N-acetyl L-glutaminy (NAG) a nie peptyd glutaminy, NAG szybciej się wchłania. TREC to jedyna firma która zrobiła taką glutaminę (tak mi się wydaje innej glutaminy z "NAG" nie widziałem)

s.m.p.a.: "każdy organizm jest inny dietę powinniśmy dostosowywać bazując na własnych doświadczeniach"

http://www.sfd.pl/Juby_/_Dziennik__Się_okaże...-t654711.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
apokalipsa NUTRIFARM Moderator
Ekspert
Szacuny 359 Napisanych postów 37376 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 125810
talerzyk79

mysle, że glutamina w formie acetylowanej będzie jedną z najlepszych.
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Białko potreningowe

Następny temat

zrobić przerwę od BCAA czy nie, moze jakiś zamiennik