Glutamina jest głównym substratem dla komórek nabłonka jelita cienkiego, odgrywającym ważną rolę w syntezie kwasów nukleinowych. Podawanie glutaminy ma duże znaczenie dla stanu jelit - wspomaga wzrost błony śluzowej, zwłaszcza w przypadku urazów tego narządu.

Jelita odpowiadają za trawienie i przyswajanie np. węglowodanów (proces rozpoczyna się przez oddziaływanie śliny), białka (trawienie rozpoczyna się w żołądku) i tłuszczów (np. emulsyfikacja). Tak więc wydaje się logiczne, iż sportowcy powinni dbać o zdrowie jelit, gdyż bez tego niemożliwe jest budowanie mięśni, odbudowywanie glikogenu i tłuszczów wewnątrzmięśniowych, przyswajanie protein, aminokwasów itd. Ponadto glutamina jest ważnym prekursorem uwalniania cytruliny w jelitach, a pomiar stężenia cytruliny może obrazować stan jelit danej osoby.

jelita

Czy glutamina wpływa na wchłanianie substancji odżywczych?

Okazało się, że podawanie glutaminy (gdy stanowiła 20% wszystkich protein) pozwala utrzymać masę ciała u zwierząt w starszym wieku. Całkowita masa jelita była wyższa o 15% u szczurów, którym podawano glutaminę, w porównaniu do grupy kontrolnej. Stężenie cytruliny w osoczu również wzrosło o 15% u szczurów otrzymujących glutaminę, w porównaniu z grupą kontrolną (czyli poprawił się stan ich jelit). Ponadto glutamina wywołała zwiększenie rozmiaru kosmków jelitowych oraz głębokości krypt u zwierząt. Może zatem wpływać na poprawę trawienia jelitowego składników pokarmowych i ich wchłaniania, ponieważ zwiększa się powierzchnia wchłaniania w jelitach.

Wnioski

Glutamina zapobiega atrofii kosmków jelitowych związanych z wiekiem. Można to wykazać poprzez zbadanie stężenia cytruliny u danej osoby. Nieinwazyjny pomiar tego metabolitu może być przydatny w śledzeniu stanu przewodu pokarmowego u osób w starszym wieku. Zmiany zachodzące w jelitach wraz z wiekiem, mogą przyczyniać się do niedożywienia spowodowanego zaburzeniami wchłaniania. Glutamina może przeciwdziałać tym często obserwowanym zaburzeniom u osób starszych, ponieważ ma wpływ na rozmiar powierzchni wchłaniania w jelitach.

Referencje:

A.M. Beaufrere „Long-term intermittent glutamine supplementation repairs intestinal damage (structure and functional mass) with advanced age: Assessment with plasma citrulline in a rodent model” https://link.springer.com/article/10.1007/s12603-014-0554-9

Fernando Navarro  i in „Zespół krótkiego jelita: epidemiologia, patofizjologia i adaptacja” https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/422/original/57-65.pdf?1473241215

Komentarze (4)
AdamZx

A czarny bękart Polskiego fitnessu mówił wczoraj że glutamina niedziała ;)

0
Bull

kto to taki?

0
AdamZx

DaCosta mama biała tata Black największy Czarny Polski Natural

0
Bull

Nic mi to nie mówi, ale mniejsza z tym.

0