SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FBW bez podstawowych ćwiczen - czy to ma sens?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2180

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 736
Witam
Mam takie pytanie do was; głównie tych zorientowanych w systemie FBW których wiele art. juz przeczytałem, mój problem jest taki:
fizjoterapeuta zezwolił mi na treningi w siłowni z zastrzeżeniami:
- nie mogę robić MC
- mogę robić tylko lekkie przysiady
odpadają wiec na starcie dwa podstawowe ćwiczenia rozwojowe - w sumie podstawa kazdego planu FBW
pytanie jest takie:
czy jest jakikolwiek sens wprowadzić system FBW zamieniając te ćwiczeni na ich mniej efektywne odpowiedniki?
np. zamiast cieżkich przysiadów - prostowanie nóg na prasie + lekkie przysiady ?
ma to w ogóle jakikolwiek sens?
chodzi o rozbudowę masy ale na poziomie amatorskim
czy lepiej w takim razie zastosowac split - gdzie dzieląc trening można wykonać więcej (dopuszczonych przez fizjoterapeutę) ćwiczen na daną grupę?
proszę o opinie osób które mają o tym pojęcie
pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 505 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 8023
siemka
cwicze fbw od okolo 4 tygodni 3xtygodniu bez MC oraz przysiadów i baaaardzo zwiekszyla sie siła , schudłem (dieta redukcyjna , kcal na - ) także mysle ze sie da -- rdl i mc umiem ale nie robie bo mam inne cwiczenie na to + wiosłowanie a co do przysiadów to są dla mnie bardzo trudne technicznie do wykonania dlatego cwicze poki co w domu i czasem na siłowni probuje ale marnie to wychodzi :)
Odpowiedz brzmi TAK --- według mnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 81 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 8375
Lepiej dowiedz się jak jest z innymi ćwiczeniami, np. wyciskanie stojąc- możesz, czy nie? Co właściwie ci dolega? Co to znaczy "lekkie" przysiady?

No i czy ten fizjoterapeuta nie jest w stanie ci czegoś również doradzić?
Zmieniony przez - aglomeracja w dniu 2012-04-29 16:19:51

Zmieniony przez - aglomeracja w dniu 2012-04-29 16:21:21
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 611 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 8306
fbw ma się opierać na samych złożonych ćwiczeniach, a nie wykonywanie na nim ćwiczen typu MC i przysiad, które są jego podstawą, bo, gdyż powodują największy bodziec dla organizmu i buduja siłę ogólną, nie ma sensu.

trenuj tak, jakby każdy trening miał być ostatnim.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2425 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9575
Kiedyś też nad tym się zastanawiałem, praktycznie nie ma to sensu...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 736
no właśnie, rozumiem ideę FBW, dlatego mam dylemat w sumie to jestem niemal pewny że nie da rady, ale chciałem sie upewnić ponieważ dużo czytam tutaj i na BF i widzę że są tu doświadczeni zawodnicy
na mój rozum i wyczytaną wiedzę tak myślę że dla mnie najlepszy będzie split - może nie optymalny trening ukierunkowany na budowę masy ale chyba jedyny rozsądny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 81 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 8375
A tam p******enie, możesz robić FBW według Traktora w którym zamiast RDL robisz np. "dzień dobry" czy żurawie, przysiady robisz tak jak możesz, a cała reszta się zgadza- odpowiedz lepiej na pytania które ci zadałem wcześniej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 611 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 8306
z przysiadem będzie kłopot, co to za kontuzja, ktora wyklucza te 2 ćwiczenia?

trenuj tak, jakby każdy trening miał być ostatnim.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 736
skrzywienie w krzyżu, nie pamiętam dokładnie mam dokładny opis itd.. ale nie przy sobie, miałem rentgen, ortopedę i fizjoterapeutę; mam rehabilitację, ćwiczenia bez obciążeń i ogólne zasady - jak spać, stać, siedzieć itp...
pytałem o siłownię i usłyszałem że MC odpada, przysiady z małym obciążeniem (dlatego pisałem że lekkie) mogą być, wyciskanie na barki też może być chociaz raczej niewskazane - reszta OK

generalnie fizjo nie radzi konkrentie i nie układa ćwiczen pod siłkę bo się na tym nie zna, ale zaleca raczej ćwiczenia izolowane niz ciężkie ogólnorozwojowe - oczywiście te które szczególnie obciążają krzyż, reszta może być - to raczej ja mówiłem mu ćwiczenia a on opiniował

teraz pytanie czy np. można zastąpić przysiady prostowanie nóg na prasie
a MC ... nie wiem czym - trochę trudno bo jak rozumiem to chyba jedno z bardziej ogólnorozwojowych ćwiczeń, więc pewnie raczej nie ma jednego odpowiednika - tak mi się zdaje, ale ja sie nie znam na tym za dobrze

moze ewentualnie taki plan:
Nogi: prostowanie na prasie 4s
Plecy: Wiosłowanie sztanga albo: ściąganie wyciągu 3s
Klatka: Wyciskanie sztangi 3s
Barki: Wyciskanie sztangielek 2s
Biceps: Uginanie ramion ze sztanga 2s
Triceps: Wyciskanie sztangi wasko 2s

cos takiego w ogóle ma sens? czy juz lepiej split?
wczesniej ćwiczyłem splitem który ułożył mi kolo z siłowni:

Poniedziałek: klatka + biceps
środa: nogi+barki+brzuch
piatek: plecy+triceps

nawet rosłem po tym, nie to że nie działał, ale ujawnił się problem z plecami doszął przerwa i teraz zacząłem kombinować - choć moze lepiej nic nie zmieniać? jednak naczytałem się tutaj że FBW jest optymalnym planem więc chciałbym spróbowac na sobie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 7409 Wiek 52 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 39811
braver

przeczytaj sobie moje posty tutaj:

https://www.sfd.pl/Trening_masowy_bez_MC,_wiosla,_siadu.-t847518.html


na takie glupie argumenty,ktore padly wczesniej napisze:

CZY JEST SENS JAKIEGOKOLWIEK TRENINGU BEZ CIEZKICH SIADOW,CIAGOW...?

system nie ma tutaj nic do rzeczy-te cwiczenia SA BAZA KAZDEGO TRENINGU-niezaleznie,czy calosciowki,czy split.
wiec....problem(i jego rozwiazanie!) lezy zupelnie gdzie indziej.

Zmieniony przez - traktor71 w dniu 2012-04-29 22:59:51

"live and die in the squat rack"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 736
Ok rozumiem wiele mi to rozjaśniło - dzięki!

jeszcze tylko takie doprecyzowanie, prośba o skorygowanie mojego toku myślenia:

wiadomo że FBW nie może być zbyt przeładowany ćwiczeniami bo ćwiczymy całe ciało w jednej sesji
dlatego jak rozumiem tak istotne są ćwiczenia złożone ponieważ angażują większą grupe mięśni w jednym ćwiczeniu - w przeciwieństwie do izolowanych
rozumując dalej - nie ma ćwiczeń na zasadzie coś za coś w przypadku takich jak np. MC - bo on właśnie angażuje dużą grupę mięśni
kurde jakby to wytłumaczyć, moze tak:
czy w takim razie odrzucając ćwiczenia o których mowa - nie należy zastąpić ich większą ilością innych - bardziej izolowanych - ćwiczeń - tak żeby dostarczyć mięśniom porównywalnych bodźców ??? - dobrze myślę?
w takim przypadku lepiej byłoby zastosować split gdyż poprzez rozdzielenie grup na poszczególne dni możemy wykonać więcej - choć mniej efektywnych - ale bezpiecznych ćwiczeń na konkretną grupę
???
czy to moje ropzumowanie ma sens?

weźmy konkretnie przysiady - wiadomo że przy nich pracują całe nogi, wszystkie grupy, wykluczając przysiady i zastępując je innymi ćwiczeniami izolujemy siłą rzeczy grupy np. czworogłowe od dwógłowych itd... wtedy trzeba wykonać tak na prawde przynajmniej 3 ćwiczenia zamiast jednego (4głowe + 2głowe + łydki) - dlatego też moja wątpliwość czy aby na pewno da się to pogodzić w systemie FBW

Zmieniony przez - braver w dniu 2012-04-30 14:49:09
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Masa a aeroby !

Następny temat

DNT - co cwiczyć żeby zgubić brzuszek :)

WHEY premium