SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta Atkinsa - artykuł

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19205

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 209 Napisanych postów 8489 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 129311
Steki, jajka na bekonie, pasztet z wątróbek, udziec jagnięcy czy jedząc takie frykasy, w ogóle można schudnąć? Owszem - mówi dr Atkins. Jeśli tylko zrezygnujesz z węglowodanów, a tłuszcze i białka będziesz zajadać na okrągło. Po jakimś czasie nastąpi jednak przesyt, będziesz jeść coraz mniej i coraz mniej chętnie. Ale uwaga! Tej diety nie mogą stosować cukrzycy, osoby z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu i miażdżycą

Dieta Atkinsa dostarcza dużej ilości białka i tłuszczów, za to ogranicza niemal do minimum węglowodany (z początku do 20 g na dobę, czyli ok. trzech łyżeczek cukru). Nie jesz owoców, pieczywa, potraw mącznych, makaronów i ziemniaków. Tłuszcze (w większości nasycone) stanowiące ponad 60 proc. dziennej dawki kalorii to głównie oliwa, oleje roślinne oraz tłuszcze zawarte w mięsie i rybach.

Dr Atkins swoją dietę oparł na przekonaniu, że główną przyczyną przybierania na wadze są cukry, a nie tłuszcze. Niedawne badania prof. Gary ego Fostera z Uniwersytetu Pensylwania opublikowane w New England Journal of Medicine wskazują, że dieta Atkinsa faktycznie jest skuteczna. Nie można jednak jej stosować dłużej niż rok, bo, jak z kolei wykazały badania opublikowane w 2002 roku przez Richarda Fleminga w Preventive of Cardiology , poza ubytkiem masy ciała jej dłuższe stosowanie zwiększa ryzyko miażdżycy, udaru mózgu i zakrzepów.

Dieta Atkinsa zmienia tryb przemiany materii, doprowadza do lekkiego zakwaszenia krwi, co znacznie zmniejsza uczucie głodu. Pozwala schudnąć nawet do 5 kg miesięcznie. Podwyższa poziom cholesterolu we krwi. Na początku bardzo rygorystyczna, potem łagodniejsza, bo można zjeść więcej węglowodanów. Podczas diety trzeba pić przynajmniej dwa litry wody niezbędnej do przepłukiwania nerek .Dla uzyskania trwałych efektów trzeba ograniczyć picie kawy, herbaty i rzucić palenie, uzupełniać witaminy i minerały, głównie witaminę C i beta-karoten, potas (poza żelazem), koenzym Q-10 (istotny dla komórek mięśnia serca) i L-karnitynę (w tabletkach) .

Dieta zostala podzielona na 4 etapy.

Etap pierwszy: tzw. dieta wprowadzająca

W tym etapie ogranicza się spożycie węglowodanów do 20 g dziennie. Spożywać można wszystkie gatunki mięsa, ryb i drobiu, owoców morza, jaj, serów pleśniowych, a także wszystkie tłuszcze roślinne. Nie należy natomiast jeśc pieczywa, produktów zbożowych,owoców, warzyw zawierających skrobię, chudego nabiału i kofeiny. Bardzo mocno zabronione są wszelkie cukier, miód, słodycze i dżemy. Po 2 tygodniach przechodzimy do kolejnego etapu.

Etap drugi: tzw. kontynuacja utraty wagi

Potczas tego etapu jemy więcej warzywi owoców, nie zapominając o tłuszczach i białkach. Proces chudnięcia ulega znacznemu spowolnieniu, należy określić wartość graniczną ilości węglowodanów, przy której przestaje się chudnąć, może to być zarówno 45 g, jak i 32 g, a nawet tylko 19 g.

Etap trzeci: tzw. dieta przygotowawcza

Przejście na trzeci etap nastepuje gdy, do wagi właściwej brakuje zaledwie 2-4 kg. Potczas tego etapu uczymy sie zjadać tyle aby nie tyć i świadomie się odżywiać, by się nie przejadać.

Etap czwarty: tzw. dieta ostateczna

W ostatniej fazie je się tyle węglowodanów, by nie przybywało nam na wadze. Tak wiec należy okreslić jaką ilość węglowodanów możemy przyjąć bez obawy o ponowne przybieranie na wadze. Dla większości osób jest to w granicach od 25 do 90 g węglowodanów dziennie. Jest więc różna dla różnych osób i należy ją określić samemu.

Przepisy do diety Dra Atkinsa

# ŚNIADANIE: jajecznica lub jajka sadzone z bekonem, szynką lub kiełbasą,
# kawa lub herbata

OBIAD:
# kurczak pieczony, ugotowany lub smażony,
# porcja surówki, można doprawiać np.sokiem z cytryny, solą, pieprzem, itp.
# woda mineralna

KOLACJA:
# parówki,
# stek,
# surówka,
# ser śmietankowy

Podsumowanie

Dieta Atkinsa zmienia tryb przemiany materii. Pozwala schudnąć nawet do 5 kg miesięcznie. Tak więc stosując dietę Atkinsa, spożywa się produkty zwierzęce :mięso, ryby, drób, owoce morza, jaja, sery, zawierające białko i tłuszcz oraz niewielkie ilości warzyw, zawierających mało węglowodanów, a i tak po dwóch tygodniach stajesz na wadze i stwierdzasz, że zrzuciłeś ponad 5 kg. Atkins utrafił w potrzebę ludzką i stwożył dietę bez diety. Dlatego polecam ten rodzaj diety dla wszystkich. Diete stosujesz na własną odpowiedzialnośc, najlepiej skonsultyj się z lekarzem.

Minusy diety Atkinsa
Zdaniem wielu dietetyków stosowanie się do zaleceń dr. Atkinsa może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Może wywoływać zaburzenia równowagi elektrolitowej, np. niedobór sodu prowadzi do odwodnienia organizmu. Powoduje zakwaszenia organizmu, także śliny, a to niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko próchnicy. Natomiast nadmiar białka i tłuszczu obciąża nerki i może doprowadzić do skazy moczanowej. Sama dieta jest uboga w produkty z magnezem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca.



Opinia i relacja osoby, ktora stosowala ta diete.

Witajcie,
Obiecałem niedawno, że opisze efekty mojej diety. Dzisiaj osiągnąłem swój
plan minimum czyli ważę 70kg - postanowiłem się podzielić spostrzeżeniami i
efektami, bo sam chętnie takie czytałem przed, i to dzięki nim podjąłem
decyzje ze warto i trzeba.

Ale po kolei.
W marcu tego roku po dłuższej przerwie zważyłem się i trochę załamałem się
:(

Mając 26 lat i 168cm waga wskazywała aż 86kg! Postanowiłem wreszcie coś z
tym zrobić. Nigdy wcześniej się nie odchudzałem, zawsze miałem jakąś
nadwagę, ale nie aż taką...


CD..

http://www.gatago.com/pl/misc/dieta/20617524.html


A Wy macie jakies doswiadczenia z ta dieta ? Jesli tak to chetnie bym sie dowiedzial kto stosowal i jakie byly efekty ?

Źródło => internet

Ogolnie jak kogos to zainteresowalo to duzo jest artykulow na ten temat

Pozdrawiam

Zmieniony przez - B-REAL w dniu 2006-09-22 21:13:09
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 182 Wiek 34 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2099
podbijam po uplywie czasu jak oceniacie diete kwasniewskiego/atkinsa ??


Zmieniony przez - tonymontana123 w dniu 2016-05-21 21:45:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Wnioski z tego art. są już w większości nieaktualne/błędne...

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-09-22 23:24:41
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 209 Napisanych postów 8489 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 129311
no bo wlasnie sam sie zdziwilem ze ludzie tak jedza
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 51
Dieta Atkinsa jest THE BEST !!! Ja mimo braku nadwagi zacząłem ją stosować w celach kulturystycznych i zauważyłem poprawę na zdrowiu. Nie tylko zacząłem przybierać masy męśniowej, ale także poprawiło się moje samopuczucie, chęć do uprawiania sportów i poprawiły się moje efekty w nauce!!! Mój tata, który ważył ponad 90kg też zaczął stosować tę dietę i po 3 miesiącach schódł ponad 10kg (tak jaby zrzucił z siebie wiadro wody :P) Ta dieta nie tylko poprawia zdrowie, ale także jest bardzo przyjemna w stosowaniu, ponieważ można jeść do syta :D. W tej diecie ważne jest tylko to, żeby w ogóle NIE jesć chleba, makaronu, ryżu, ziemniaków itp. itp. Dobrze jest też tę dietę uzupełnić w witaminy i magnez. :D:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 209 Napisanych postów 8489 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 129311
no wlasnie ta dieta jest troche kontrowersyjna i sa rozne opinnie na jej temat. Jest moze jakas osoba ktora ja stosowaala i nie byla zadowolona ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
po 3 miesiącach schódł ponad 10kg (tak jaby zrzucił z siebie wiadro wody

Pewnie nie wiesz, ale Twój tata dosłownie zrzucił wiaderko wody.

Ta dieta nie tylko poprawia zdrowie

Dieta Atkinsa nie jest zdrowa, ma za dużo tłuszczów nasyconych. Na jakiej podstawie wnioskujesz, że dla Ciebie jest zdrowa?

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
"ale także poprawiło się moje samopuczucie, chęć do uprawiania sportów i poprawiły się moje efekty w nauce"

MYŚLE ŻE DLATEGO TAK UWAŻA
1

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1266 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11944
dieta aktinsa to dziadostwo Bardzo szanuje sobie przy redukcji zbilansowaną diete ``ellisa`` Super sprawa.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 10140 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 38697
"poprawiły się moje efekty w nauce" ciekawa dieta
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
efekty w nauce
moze jeszcze powiesz, ze dzieki tej diecie dziewczyna do ciebie wrocila i wygrales szostke w totka
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Akurat lepsze samopoczucie i myślenie u niektórych osób na dietach ketogennych jest faktem, co niekoniecznie musi wiązać się z lepszym zdrowiem.

Zmieniony przez - Charon w dniu 2006-09-23 12:12:04

Beatus, qui prodest, quibus potest

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ryż a białko

Następny temat

Jestem głodny na masie....

WHEY premium