Aminokwasy rozgałęzione są popularnym suplementem, po który sięgają praktycznie wszystkie osoby trenujące, które finansowo mogą pozwolić sobie na wsparcie produktem tego typu. Suplement jest mocno rozpropagowany wśród sportowców, pomimo że jego zastosowanie nosi bardziej znamiona odżywcze, aniżeli funkcyjne. Przyjrzyjmy się środkowi bliżej i poznajmy potencjalne korzyści, które przemawiają za zastosowaniem suplementu.

  1. Działanie i rola biologiczna
  2. Opis suplementu
  3. Jak dawkować i z czym łączyć?
  4. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Substancja czynna

W skład aminokwasów rozgałęzionych wchodzą trzy aminokwasy w formie wolnej, takie jak:

  • l-leucyna
  • l-walina
  • l-izoleucyna

Tak jak wszystkie aminokwasy białkowe, BCAA posiadają w swojej budowie chemicznej grupę aminową NH2 (odczyn zasadowy), jak i karboksylową -COOH (odczyn kwasowy). Jednak aminokwasy rozgałęzione charakteryzuje nieco inna budowa, a mianowicie posiadają one łańcuch boczny w ich budowie.

Działanie i rola biologiczna

Wykorzystanie BCAA w suplementacji odgrywa trzy główne role.

Pierwszą z nich jest ochrona mięśni przed ich wykorzystaniem na potrzeby energetyczne, co powiązane jest z działaniem antykatabolicznym. BCAA spożyte przedtreningowo zaczyna krążyć we krwi, gdzie podczas wysiłku wykorzystywane jest na potrzeby energetyczne pracujących mięśni, dzięki czemu chronione są białka mięśniowe przed ich wykorzystaniem i rozkładem.

Drugim ważnym aspektem jest wsparcie anaboliczne. Główne cechy tego typu wykazuje l-leucyna, której zadanie w naszym organizmie polega m.in. na stymulowaniu szlaków metabolicznych, odpowiedzialnych za budowę masy mięśniowej. To właśnie dzięki zawartej leucynie w posiłkach, czy też w formie suplementu, budowa masy mięśniowej jest w ogóle możliwa.

Trzecim aspektem jest działanie wspomagające układ nerwowy, jego regenerację, jak i wpływ na funkcjonowanie. BCAA ma za zadanie podtrzymać funkcje ośrodkowego układu nerwowego, co będzie skutkowało utrzymaniem stanu czuwania, jak i możliwością przeprowadzenia efektywniejszego treningu.

Opis suplementu

Produkty oparte na aminokwasach rozgałęzionych zazwyczaj polecane są w wersji proszku, który nie jest tak uciążliwy w stosowaniu. Co więcej, obecnie smak aminokwasów jest dość mocno "dopracowany" przez producentów, gdzie wybierając aminokwasy smakowe, z powodzeniem można pić je nawet z przyjemnością.

Inną, popularną formą są kapsułki oraz mniej popularne obecnie tabletki.

Warto wspomnieć dodatkowo, że na rynku spotkać możemy BCAA o różnych proporcjach aminokwasów w zawartości suplementu. Najbardziej popularną konfiguracją jest produkt 2:1:1, oznacza to, że leucyny jest 2 razy więcej niż pozostałych składników, jak izoleucyna i walina. Dostępne są również konfiguracje 4:1:1, jak i 8:1:1:, a nawet spotkać można produkt wykazujący 12:1:1.

Należy zaznaczyć, że im więcej leucyny, tym produkt nie jest silniejszy, a po prostu ma przewagę tego aminokwasu nad innymi.

Osobiście preferuje konfigurację standardową 2:1:1, która nadaje się idealnie do zastosowania przed i na treningu. Potreningowo, aby nieco podnieść próg leucynowy i przechylić szalę metaboliczną w kierunku anabolizmu, wybrać możemy suplement o wyższej koncentracji leucyny.

Jak dawkować i z czym łączyć?

W różnych publikacjach naukowych możemy spotkać się z dawkami BCAA, które sięgają nawet 50 g na dobę. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wartości te nie tyczą się tylko suplementacji w formie preparatu z wyekstrahowanymi aminokwasami, co często jest nadinterpretowane.

Ilość minimalna BCAA, jaką należy przyjąć, to około 1 g BCAA na 10 kg masy ciała, oznacza to, że osoba ważąca 70 kg, powinna przyjąć 7 g preparatu. Podobną ilość możemy dodatkowo zastosować na treningu siłowym.

aminokwasy podczas treningu

Zastosowanie po treningu BCAA w mojej opinii mija się z celem. Nie jest to już okres newralgiczny, w którym potrzebne jest szybkie źródło aminokwasów, ze względu na brak występowania tzw. kryzysów energetycznych. Z powodzeniem w okresie potreningowym wypić możemy odżywkę białkową, do której dodamy samej leucyny.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Wykorzystanie BCAA w sporcie głównie ma na celu zapobieganie wykorzystania aminokwasów ustrojowych na potrzeby energetyczne. Oznacza to, że zastosowanie BCAA przedtreningowo ma na celu dostarczyć szybkiej formy energii, która w razie kryzysu będzie wykorzystana na potrzeby metaboliczne. Tego typu działanie nosi miano działania antykatabolicznego.

Co więcej, BCAA wykazuje działanie poprawiające regenerację. Osoby stosujące suplement wypowiadają się, że po treningu czują mniejsze bóle mięśniowe, jak i gotowość do kolejnej sesji treningowej jest nieco szybsza. Dodatkowo BCAA wykazuje wsparcie dla układu nerwowego, pozwalając na nieco dłuższy i bardziej intensywny trening. Stosują BCAA wspomagamy organizm:

  • antykatabolicznie
  • anabolicznie
  • regeneracyjnie
  • dodajemy energii na treningu
  • przyspieszamy procesy odnowy włókien mięśniowych.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
TomQ-MAG

pomimo obecnej nagonki na aminokwasy rozgalezione, trundo mi nalezc odpowiedz na pytanie, dlaczego faktycznie maja nie dzialac?:-)

sam stosuje dosc znaczne ilosci rzedu 20-30g popijana na treningu i taka ilosc wspiera miedzy innymi moja regeneracje, znacznie oslabiajac bole miensiowe. przy 5 ttreningach silowych w tygodniu, jest to naprawde pomoc dla mnie niezbedna

0