SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jajko -Wszystko co chcielibyście wiedzieć

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5946

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 164 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1930
W związku z tym, iż ostatnio obserwuję nadal wiarę nowych Userów w szkodliwość jajek wstawiam poniższy artykuł który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.


Obawa przed spożywaniem więcej niż trzech jaj na tydzień z uwagi na obecność w nich cholesterolu jest w naszym społeczeństwie mocno rozpowszechniona. Opinie wielu specjalistów od medycyny i żywienia często są jednostronne, a czasem wręcz tendencyjne. Przeciwnicy konsumpcji jaj, w oparciu o przestarzałą informację i nie w pełni aktualną już dzisiaj wiedzę z tego zakresu, ciągle cierpią na cholesterolofobię, podczas gdy w ciągu ostatnich dwudziestu lat, w wyniku szerokich badań, istniejące kontrowersje ulegały polaryzacji i istotnym zmianom.

Okazało się, że zawarty w jajach cholesterol nie stanowi większego zagrożenia chorobami układu krążenia i nie przyczynia się do arteriosklerozy u osób z normalną funkcją metaboliczną. Wysoka zawartość cholesterolu w żółtku ulegała zmniejszaniu poprzez pracę hodowlaną, w wyniku której udało się ją obniżyć z 270 mg (w latach 70.) do 210 mg w jednym jaju (obecnie). Dalsze obniżanie, ze względów genetycznych i fizjologicznych, jest już niemożliwe.

Ponadto współczesna wiedza i praktyka zootechniczna pozwala wzbogacać jaja w naturalny sposób - poprzez odpowiednie żywienie niosek wprowadzając takie substancje jak: wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 oraz witaminy A i E, a także mikroelementy (w tym: selen, jod, krzem). Są to zatem substancje niezbędne do funkcji życiowych, sprzyjające zachowaniu młodości.

W kontekście powyższych faktów jaja, poza swoją tradycyjną funkcją żywieniową, przejmują funkcję nutraceutyków, tj. żywności leczniczej. Temu zagadnieniu poświęca się wiele badań naukowych, międzynarodowych sympozjów i konferencji. Znawcy żywienia, medycyny i technologii jaj podkreślają ich wysokie walory kulinarne i biologiczne. Ta wiedza w krajach już znalazła praktyczne odzwierciedlenie.

Obecnie, na przykład w USA, Niemczech, Francji bez problemu można kupić tzw. bio-jaja, eko-jaja, jaja naturalnie wzbogacone w witaminy, omega-3, kwasy tłuszczowe, jod. W Polsce poza fachowcami z branży mało kto słyszał o takich możliwościach, aby jaja przedstawiały wartość leczniczą, będąc jednocześnie wysokiej wartości surowcem spożywczym.

Nasz konserwatyzm nie może trwać długo, bowiem na szczęście zmierzamy do integracji z Unią Europejską, a tam szybko nas tego nauczą. Szkoda, że nasza zaściankowa wiedza uderza w nas samych, w nasze rodziny, w naszych producentów jaj, przemysł żywnościowy. W Polsce dość skutecznie w wyniku rozpętanej cholesterolofobii ograniczono konsumpcję jaj, których spożycie wynosi zaledwie 170 sztuk (przez rok) na mieszkańca, podczas gdy w UE, USA spożywa się około 240 sztuk, w Czechach, Brazylii i Meksyku około 300, a w Japonii i Izraelu około 400 sztuk i - o dziwo - jak wynika z powszechnych informacji, zachorowalność w tamtych rejonach na choroby serca i krążenia nie jest większa niż u nas. Chyba nadszedł już wreszcie czas na zrewidowanie naszych poglądów i docenienie, jak doskonałym produktem pod względem biologicznym, zdrowotnym i kulinarnym są jaja.

Wartość biologiczna

Nie ma w przyrodzie drugiego bardziej doskonałego surowca spożywczego niż jaja. Nikt się nad tym nie zastanawia, że normalnie zniesione i zapłodnione jajo kurze po dostarczeniu energii w postaci ciepła (39 st. C przez 21 dni) przeistacza się w żywy organizm (pisklę), w którym jest układ kostny, mięśniowy, pokarmowy, nerwowy, immunologiczny itd. Powstał żywy organizm zdolny do wzrostu i dalszego rozwoju, jedynie energia była potrzebna do wzbudzenia życia. Zatem wszystkie niezbędne substancje potrzebne do jego stworzenia zawarte są w jaju. Ten właśnie fakt świadczy wystarczająco o jego wartości biologicznej i wskazuje, jak cenne zawiera składniki. Z prostej kalkulacji wynika, że aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu człowieka na wszystkie składniki niezbędne do funkcji życiowej, wystarczy konsumować jedynie jaja. Stanowią one najlepsze źródło aminokwasów, w tym szczególnie egzogennych, kwasów tłuszczowych, witamin, związków mineralnych. Należy dodać, że proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami chemicznymi, ich treści są idealne, brak jest jedynie witaminy C. Białko jaja zostało uznane przez organizację FAO/WHO za międzynarodowy wzorzec. Przyswajalność poszczególnych składników jest imponująca i nieporównywalna z innymi produktami, na przykład Białko jest przyswajalne w 94%, tłuszcz w 95%, węglowodany w 98%, związki mineralne w 76%. Porównajmy - przyswajalność białka zawartego w mleku kształtuje się na poziomie 85%, w ziemniakach 77%, w mięsie 78%, w roślinach strączkowych 40-60%.

Szkoda, że bez uzasadnienia często w wielu gabinetach lekarskich zakazuje się spożycia jaj, a przecież jest to przede wszystkim żywność niskokaloryczna i pełnowartościowa. Dwa duże jaja zawierają tylko 150 kcal, a więc mogą stanowić doskonały składnik diety odchudzającej.

źródło:
Prof. Tadeusz Trziszka - AR we Wrocławiu

----------
----------
----------

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 854
Wielkie dzięki za ten artykuł .....myśle , że był on naprawde potrzebny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Ten art juz byl a o jajka caly cza beda sie pytac i nic na to nie poradzimy

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 1105 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 12676
było,ale soga dam,a co ...

"Marzy mi się czarny Lincoln, lecz jak go wyrwać wilkom
Rozumiem więc czemu czasem chłopaki biorą WINSTROL"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76018 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754780
Dam tez soga

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 2090 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 20230
dobry art bo zawsze rodzice sie czepiaja ze za duzo jajek jem
sog jak nic
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 52 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 779
dobre jaja ... bo zdrowe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
sog

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 164 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1930
dzięki wszystkim za soga :)

----------
----------
----------

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 46 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1145
Tylko czy aby na pewno można zdementować szkodliwość jedzenia jaj(przynajmniej w dużych ilościach) To jest pytanie, a nie stwierdzenie, że jaja faktycznie są szkodliwe, ale dla mnie jeden artykuł jednego naukowca to trochę za mało żeby wyrobić sobie opinię. Na przykład znalazłem coś takiego:

http://www.luxmed.pl/nowa/wiedza/doniesienia.php?id=83

Wbrew pozorom nie jest to łatwe pytanie, a spory o to, jaka ilość spożywanych jajek jest bezpieczna dla zdrowia, trwają w środowiskach naukowych od dawna. Przez lata ostrzegano wszystkich przed znajdującym się w żółtkach cholesterolem. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się wiele prac, których autorzy dowodzili, że ten ?żółtkowy? cholesterol niekoniecznie musi zwiększać całkowite stężenie cholesterolu w naszym organizmie i częste jedzenie jajek nie sprzyja rozwojowi miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i innych groźnych schorzeń.

Wydawałoby się, że jajka na stałe już wrócą do spisu zdrowej żywności, aż w jednym z ostatnich wydań 'American Journal of Clinical Nutrition' naukowcy z Japonii opublikowali wyniki swoich badań, które pokazały, że częste jedzenie jaj może być jednak niebezpieczne - przynajmniej dla kobiet.

Przez 14 lat Japończycy obserwowali grupę 9300 mężczyzn i kobiet, którzy co jakiś czas wypełniali szczegółowe ankiety dotyczące ich zdrowia oraz stylu życia, w czym duży nacisk kładziono na rodzaj stosowanej diety. Na początku eksperymentu zmierzono również stężenie cholesterolu w organizmach jego uczestników.

Okazało się, ze w przypadku kobiet, które przyznawały się do tego, że jedzą co najmniej jedno jajko dziennie, średni poziom cholesterolu był o 3% większy niż u ich rówieśniczek jedzących mniej jajek. Następnie po owych kilkunastu latach obserwacji jeszcze raz skontaktowano się z osobami biorącymi udział w badaniu. Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które stosunkowo rzadko jadały jajka (np. tylko dwa razy w tygodniu), panie, które jadały co najmniej jedno jajko dziennie, miały w ciągu tych czternastu lat ryzyko zgonu większe o około 22%. Co dziwne - w przypadku mężczyzn nie stwierdzono żadnej zależności pomiędzy liczbą spożywanych jajek a prawdopodobieństwem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Autorzy badania podkreślają oczywiście, że jego wyniki wymagają dalszej weryfikacji, ale jednocześnie sugerują większą ostrożność i nie przesadzanie z jajkami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 198 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3745
A moze ktos wie ile jest białka w jajku?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Błonnik

Następny temat

CKD a ciśnienie

WHEY premium