SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5964

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 1669 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40418
JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI

Kontuzja jest to największy wróg każdego sportowca, a przede wszystkim kulturysty. Przychodzi nagle i niespodziewanie, całkowicie bądź częściowo wyłączając nas z treningów. Nieraz pewnie zdarzyło się wam wychodzić ze skóry i rwać włosy z głowy, gdy uraz spowodował dłuższą przerwę w waszym planie, a co gorsza spadki z masy mięśniowej. Panuje taki pogląd, że aby osiągać cele w tym sporcie należy przestrzegać zasad treningu(cardio), diety, regeneracji, ewentualnie zdecydować się na suplementy bądź doping. A TO NIE DO KOŃCA PRAWDA!!! Żeby mieć coraz lepsze osiągi należy być przede wszystkim w pełni zdrowym (czyt. nie mieć kontuzji). Dlatego opisze wam kilka sposobów, aby uniknąć tych denerwujących urazów. Stosujcie się do nich, a będziecie mogli trenować teraz bez przeszkód, i w dalekiej przyszłości unikniecie różnych powikłań i buli.

1 ROZGRZEWKA
Pierwszą i chyba najważniejszą metodą, którą należy stosować, aby uniknąć kontuzji jest rozgrzewka. Często jest ona niesłusznie pomijana przez początkujących „pakerów" przez to, że nie wymaga wysiłku tak jak ćwiczenia siłowe, co potem odbija się na ich kondycji zdrowotnej. Należy stosować najlepiej wszystkie trzy metody rozgrzewki, czyli: rozciąganie, dynamiczna(wszystkiego rodzaju wymachy, bieg w miejscu itp.) a także statyczna (wykonywanie ćwiczeń na małych ciężarach). Podstawowym celem tej części treningu jest dostarczenie większej ilości krwi do mięśni, a co za tym idzie więcej składników odżywczych do mięśni. Rozgrzewka także „przestawia" nasz organizm z stanu spoczynku do stanu aktywności fizycznej. Nie będę się obszerniej nad tym rozwodził, ponieważ dużo jest o tym na forum np.:
https://www.sfd.pl/Topic.asp?topic_id=35960 - o rozgrzewce klasycznej
https://www.sfd.pl/temat192161/ - jw.
https://www.sfd.pl/Topic.asp?topic_id=22330 - rozgrzewka alternatywna
Napisałem, że jest to najważniejszy punkt programu, ponieważ wiele osób przyznaje się, że doznały kontuzji zaniedbując właśnie tę część treningu


2 UMIAR I ZDROWY ROZSĄDEK
Drugim ważnym aspektem jest umiar i zdrowe rozsądek przy treningu. Należy ZAWSZE pamiętać o mądrym przysłowiu „w kulturystyce ciężar nie jest celem, tylko środkiem do celu". Bardzo często widzi się osoby zmagające się z ciężarem o wiele większym niż powinny. Spowodowane jest to błędnym przekonaniem, że im większy ciężar podnoszę tym więcej złapie masy. A TO NIE PRAWDA!!! Często także niektóre osoby podnoszą nieadekwatne ciężary do swojego organizmu, ponieważ chcą wzbudzić respekt na siłowni. Jeśli należysz do tego grona osób to zastanów się, czy chcesz, aby cię szanowano za pozory, które stwarzasz czy za to, jakim wielkim jesteś naprawdę??


3 TECHNIKA
Następny punkt związany jest z punktem 3. Jeśli nie wiesz jak poprawnie wykonywać ćwiczenia ten link może bardzo ci pomóc -> www.kulturystyka.pl/atlas  . Aby uniknąć kontuzji musisz wykonywać ćwiczenia czysto technicznie, dokładnie tak jak są opisane, bez ruchów wymuszonych i oszukiwania. Dobre wykonywanie ćwiczeń zapewnia także zwiększoną intensywność treningu i bardziej męczy atakowany miesień


4 PARTNER TRENINGOWY
Jeśli masz taką możliwość koniecznie znajdź partnera treningowego. Stojąc z boku lepiej może ocenić twoją postawę niż ty sam, może skorygować twoje niepoprawne ruchy a także zdjąć z ciebie ciężar w razie niebezpieczeństwa, co może uchronić cię od kontuzji. Jest także dobrym motywatorem do treningów.
https://www.sfd.pl/temat199522/ - coś o treningu partnerskim i o wyborze partnera treningowego


5 SKUPIENIE
Podczas treningu musisz myśleć tylko i wyłącznie o... treningu. Jeśli będziesz myślami nieobecny to ryzyko kontuzji wyraźnie się zwiększy. Zawsze myśl o tym co robisz i skup się nad treningiem.


6 PRZETRENOWANIE
Unikaj przetrenowania jak ognia!! Ćwicz tylko tyle, ile powinieneś, aby rozwijać swoją masę mięśniową. Organizm człowieka przetrenowanego jest osłabiony, bardziej podatny na kontuzje. Jeśli jesteś przemęczony trudniej ci się skupić na treningu, co zwiększa ryzyko urazów.


7 HARMONIJNY ROZWÓJ
Aby być zdrowym, w parze z rozwojem twojej masy mięśniowej musi iść wzmocnienie innych części ciała takich jak kości i więzadła. W czasie naturalnego wzrostu ta równowaga jest raczej zachowana. Inaczej jest podczas stosowania dopingu. Mięśnie rosną nienaturalnie szybko, a więzadła ścięgna i kości pozostają w tyle. Jeśli jesteś na cyklu musisz jeszcze mocniej uważaj na kontuzje, bo jesteś na nie bardziej podatny. Pamiętaj także, że nie które środki (np. stanazol) wypłukują wapń z twoich kości i stawów.


8 DIETA
Musisz odżywiać się tak, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych organizmowi, tych makro jak i mikro. Aby uniknąć kontuzji wzmocnij swój organizm witaminami i mikroelementami, zarówno z pożywienia, jak i z dodatkowych suplementów.


9 SŁUCHAJ, CO MÓWI CI TWÓJ ORGANIZM
Jest on najlepszym doradcą. Jeśli nauczysz się go słuchać, odwdzięczy ci się zdrowiem na lata. Jeśli czujesz, ze podczas serii coś idzie nie tak, że ból nie jest spowodowany zmęczeniem mięśnia, tylko jest tego inny powód natychmiast przerwij ćwiczenie. Nie wracaj także do treningu póki nie wyleczysz jednego urazu, ponieważ może to się przerodzić w przewlekłą kontuzje.


10 SUPLEMENTACJA
Wiele osób po długotrwałym stosowaniu preparatów zawierających kolagen czy glukozamine mówi, że nie poczuło żadnych skutków działania tych suplementów. Niektórzy twierdzą odwrotnie - że środki te dobrze działają na więzadła i stawy. Jeśli masz takie możliwości możesz wypróbować te preparaty, do profilaktyki lub leczenia urazów.



To mój pierwszy art więc nie jeździjcie po mnie bardzo :D mam nadzieje że pozwoli on choć jednemu początkującemu uniknąć kontuzji.

pozdro

NIE DAWAĆ MI SOGÓW !!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
fajne SOG

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 1669 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40418
buuuuuu przeczytało tylko 15 osób snif snif...

NIE DAWAĆ MI SOGÓW !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 3517 Wiek 34 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21015
Mi sie podoba Sog

sra ta ta ta ta...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 232 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4110
fajne

!!.. nie ma masy nie ma klasy ..!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 208 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3777
Dobre dobre... Sog leci

Bez ciężkiej pracy nie ma wielkich rzeczy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 1669 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40418

NIE DAWAĆ MI SOGÓW !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 1669 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40418
spoko... w ten sam dzień gdy to napisałem prawie naderwałem sobie przyczep czworogłowego

NIE DAWAĆ MI SOGÓW !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 31 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 619
bardzo dobrze... czytalem juz wiele artykulow. Kolega sie bardzo stara pozdrawiam i dodaje SOGa!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 208 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3777
zydzie ja mam odbite piety chyba...

Bez ciężkiej pracy nie ma wielkich rzeczy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1315 Wiek 2 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14830
ładny art, łap soga za prace

wuder

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Mój trening !

Następny temat

Mój plan tygodniowy.

WHEY premium