SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wyskok na silowni / plan do oceny/ problem z kolanami

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19838

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
ech, ale przez caly watek narzekasz na pelne przysiady
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 271
do Pavlo
" Jezeli ból pozwala robic ci przysiady w zakresie 15 powtórzen" podczas treningu nigdy nic mnie nie boli i mogę ćwiczyć na max, odczuwam nieprzyjemności dopiero podczas nst. dni, chciaż wczoraj robiłem 1/2przysiady dorzuciłem 6kg i jakoś dzisiaj czuje się nie najgorzej:) a u "specjalisty" tez byłem jakieś 1/2roku temu i powiedział że wiąze się to z tym że w moim wieku kolana mogły się nie ustabilizować jeszcze odpowiednio i zebym sprobował za rok. A ze są wakacje to próbuje po połowie roku;)
ps: nigdy wcześnie nie miałem zadnych problemow ze stawami nawet po długiej grze na betonie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
kombinuj, sam wiesz najlepiej kiedy bola Cie kolana moje raczej nie byly by wdzieczne jesli bym zatrzymywal ciezar w polowie ruchu ale jesli tak Ci lepiej to koniec dyskusji
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 67 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 355
Ty nadal nie kumasz. Nie pisałem że narzekam. Nie jestem za nimi i tyle. ty je robisz i twoja sprawa.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 3044 Wiek 34 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 32840
twierdzisz ze cwiercprzysiady beda poprostu efektywniejsze od zwyklych trojbojowych?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 418 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15927
Krótko
Pisałem wiele razy...... przysiad tylko i wyłącznie pełny. Pracuje wiecej mięśni, rozwijamy elastycznośc ,nie ma tak dużych naprężeń w stawie kolanowym jak podczas wykonywania przysiadu niepelnego. Podczas przysiadu niepełnego powstaja duże sily trace na lękotke, hamujemy ruch , powstaja duże naprężenia. Mozna to porównac do hamowania w samochodzie. Wiemy co dzieje sie z klockami hamulcowymi przy nieprawidłowej eksploatacji. Z łękotka jest podobnie. Pełny przysiad to ruch naturalny. Od dzieciaka w piachu bawiliście sie w tej pozycji w innych sytuacjach podobnie. Nikt nie kazal wam zatrzymywac sie w półprzysiadzie. Taki przysiad można zastosowac na krótko i tylko w momencie gdy mamy zastój w przysiadzie. Zastosujemy wiekszy ciężar co zadziała jak bodziec. Druga sprawa to dysproporcje między mięśniem czworoglowym , a dwugłowym. Jeżeli wykonujecie zdyt duzo np przysiadów, dodatkowo niepełnych pomijajac takie cwiczenia jak ciąg, czy moje ulubione żuraw to sie wcale nie dziwie że są problemy. Podobnie jest z wykonywaniem przez caly sezon intensywnych ćwiczeń plyo czyli zeskok z podwyzszenia połączony z wyskokiem. Cwiczenie to wykonuje sie przy dobrej bazie silowej min.1,5 wagi ciala i w blokach max 4 tyg kilka razy w roku.
Mięśnie i ścięgna są nieprzygotowane to takich ćwiczeń. Nie potrafią wchłonąć tak dużej sily , ażeby potem ja zastosować w przeciwnym kierunku. W wątku zbyt często przejawia sie slowo " dynamika". Baza dla dynamiki jest sila. Jeżeli ktoś pisze , że chce poprawić dynamike a bierze wagę ciala w przysiadzie w powtórzeniu max to rece opadają.Tu podam za Trzaskomą " Praktyka treningowadostarcza licznych tego dowodów, np. sportowcy o wysokim poziomie siły mięśni kończyn dolnych(ciężarowcy, narciarze-alpejczycy, bobsleiści), którzyzasadniczo nie trenują techniki fazy odbicia w skoku, osiagają w wyskoku pionowym z miejsca wartości mocy i wysokości wyskoku zblizone, a nawet wyższe, niz sportowcy, dla których skoki należądo głównych elementów sprawności specjalnej( siatkarze, piłkarze ręczni czy koszykarze". Troche o ćwiczeniech wykonywanych przez ciężarowców.To że fruwają nie jest tylko zasługa pierwszej fazy ćwiczenia, ale głownie drugiej gdzie trzeba szybko spasć pod ciężarem i go zablokować. Ruch podobny do plyo, wymagający potężnej sily reaktywnej. Jeżeli ktoś potrafi wchlonąć taka silę moze ja rowniez zastosowac w przeciwnym ruchu. Kilka osówb stwierdzilo , że wolny przysiad jest nieskuteczny. Ja mam pytanie jak w przypadku rozwijania sily z ciężarem 85-90% zastosować dużą szybkosć? Nie da się, ale ważne ,że staram się zrobić ruch jak najszybciej i pobudzic jak najwieksza liczbe jednostek motorycznych.
Schmidtbleicher , jak i Trzaskoma pisza wyrażnie, że ażeby zwiekszyc skoczność należy zwłąszcza zwiększyc siłę mięśni nóg i tułowia. Podobnie nalezy postępować w przypadku problemow z uzyskaniem postępu u zawodnikow zaawansowanych reprezentujących wysoki poziom skoczności i ciężko jest ja poprawic. Odrzucamy ćwiczenia plyo i skupiamy sie na sile. Wiele osób myli skoczność z moca. Wrócę do podnoszenia ciężarów. To nie przypadek , że większość drużyn futbolu amerykańskiego, sprinterów graczy NBA korzysta z tego rodzaju cwiczeń. To jak skacza ciężarowcy , praktyka treningowa jak i badania potwierdzja zasadność ich uzywania w sportach wymagających pokazania jak najwiekszej siły w jak najkrótszym czasie.
Przytocze pare badań. W pierwszym grupa wykonujaca przysiady z zarzutem,wybiciem i wysokim podciąganiem sztangi uzyskala duzo lepsze efekty( wyskok, przyspieszenie na odcinku 10m) w porównaniu do grupy wykonującej przysiady + ćwiczenia skocznościowe- skoki przez płotki obunóż i jednonóż, zeskoki z podwyższenia.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?itool=abstractplus&db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=abstractplus&list_uids=15903387

W drugim badaniu podnoszenie ciężarów przeciw tradycyjnym programom zwiększania mocy. Znowu wyskok dosiężny i sprint wypada na korzyśc grupy stosujacej ćwiczenia ciężkoatletyczne


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?itool=abstractplus&db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=abstractplus&list_uid
s=14971971

Jeszcze jedno. Gorąco polecam wykonywanie sprintów, lub naturalnych cwiczeń plyo przed treningiem silowym w tej samej sesji. Polecam to od dawna i chce przedstawić badanie potwierdzające zasadność ich wykonywania w przeciwiensatwie do grupy wykonującej sam trening siłowy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?itool=abstractplus&db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=abstractplus&list_uid
s=15903377


Jakie wnioski:
Dobrze zaplanowany trening siłowy uwzględniający przysiad , ciąg , wysokie podciąganie sztangi , zarzut z wybiciem, rwanie, wyskoki ze sztangą, ćwiczenia uzupełniajace jak żuraw , przysiady bulgarskie. Jeżeli dorzucimy do tego sprinty i ćwiczenia plyo ( oczywiście przy odpowiednim poziomie sily i w blokach 4-tyg) sukces murowany. Przypominam jeszcze, że ćwiczenia szybkościowe wykonujemy zawsze przed cwiczeniemi silowymi z uwagi na CUN.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 418 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15927
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 1639 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 12110
Tazoo ok ok ze wszystkim sie zgadzam i czesc rzeczy w roznych postach podobnie opisywalem ale na forum sie znajdzie zawsze wiele osob ktore powiedza ze bzdury piszesz i ze wlasnie nie masz racji.To jak walka z wiatrakami niestety.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1960 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 41785
tazoo a co myslisz o podzieleniu treningu wyskoku na 2 minicykle? Tzn. na poczatku robiac surowa sile, a nastepnie dynamike z plyo?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 418 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15927
Możesz w pierwszym etapie zastosowac przysiad/ciąg + zarzut/rwanie, a w drugim mimo, że skupiasz sie na dynamice przysiad zostawiasz dla podtrzymania uzyskanej sily, robisz mniej serii i powtórzen a zamiast zarzutu dajesz wyskoki ze sztanga na barkach i zeskok-wyskok z podwyzszenia( oczywiście jezeli dysponujesz odpowiednia sila)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

~~~Basket~~~

Następny temat

pytanie o kolo...

WHEY premium