Wczoraj znów siedziałam trochę nad swoimi wyliczeniami i oto co mi wyszło:
Moje całkowite zapotrzebowanie wynosi 2306 kcal/dzień
Na podstawie:
https://www.sfd.pl/Zapotrzebowanie_kaloryczne,_skł._prod._żywnościowych,_%_bf-t276436.html
Od tego odejmuję NIE WIĘCEJ niż 500kcal/dzień i wychodzi mi:
~1800 kcal w dni nietreningowe
~1900 kcal w dni treningowe
~2000 kcal w soboty, bo wtedy robię wszystkie 4 rodzaje treningu w jeden dzień i muszę mieć na to energię.
BIAŁKA
Przy w miarę wysokiej aktywności białek powinno przyjmować się 2-2.5g / kilogram suchej masy ciała (bez tłuszczu). Moje %bf to 29% czyli ok 20kilo. Więc liczę sobie
69-20 = 49kg x 2.2g białka.kg = 108g B / dzień
1g B to 4kcal. Czyli z białek muszę przyjmować 108 x 4 = 432kcal
TŁUSZCZE
przyjmuje się 20-35% całej diety. Ja wolę mieć więcej kalorii z tłuszczu niż z węgli, więc ustaliłam sobie na 30%
30% x 2306 = 692kcal
1g T to 9 kcal. Czyli z tłuszczy muszę przyjmować 692/9 = 77g
WĘGLOWODANY
reszta kalorii, 1g WW to 4kcal
Dzień nietreningowy
1800 – 432 - 692 = 676kcal
676/4 = 169g WW
W nietreningowy wolę zjeść 130g WW a resztę podzielić między B a T.
B = 127g 508kcal
T = 86g 774kcal
WW = 130g 520kcal
RAZEM = 1802kcal
Dzień treningowy:
1900 – 432 – 692 = 776kcal
776/4 = 194g WW
Tu mam biegi, więc mogę pozwolić sobie na 150g WW.
B = 127g 508kcal
T = 88g 792kcal
WW = 150g 600kcal
RAZEM = 1900kcal
Dzień z intensywnym treningiem (HIIT i obwodowy w tym samym dniu)
2000 – 432 – 692 = 876kcal
876/4 = 219g WW
dzień intensywny zarówno pod względem rodzaju treningów jak i intensywności biegów. Muszę mieć na to energię więc zostawiam sobie 180gWW
B = 131g 524kcal
T = 84g 756kcal
WW = 180g 720kcal
RAZEM = 2000kcal
Do kaloryczności nie wliczam węgli z warzyw zielonych
ROZKŁAD POSIŁKÓW I ICH SKŁADU
- śniadanie (przedtreningowe): B i WW (owoce)
- potreningowy: B i WW (kasze, ryże, makarony)
- lunch: B, T, węgle z warzyw
- przedtreningowy: B i WW (owoce)
- potreningowy - B i WW (albo kasze, ryże z mięsem, albo odżywki białkowe i owoc)
- obiad: B, T, warzywa
- kolacja (czystobiałkowa – twaróg, albo gotowana kura, albo
tuńczyk z wody)
I tu się zatrzymałam. Co z dniami nietreningowymi jeśli na węgle niewarzywne można pozwolić sobie na śniadanie i okołotreningowo? A treningów w czwartki nie mam
??? Mam 130g węgli do rozdysponowania, nawet z warzywami niezielonymi to ja większości tego na śniadanie nie zjem... Pomocy, doradźcie proszę.