Naukowcy dziesiątki razy sprawdzali, czy kreatyna jest bezpieczna dla nerek. Okazało się, że suplementacja kreatyną nie tylko nie szkodzi, ale nawet wspiera nerki.

Zawsze istnieje jednak ryzyko, że używane markery nie są adekwatne. Dlatego naukowcy użyli najnowszych markerów uszkodzeń nerek: KIM-1 (cząsteczka-1 uszkodzenia nerek) i MCP-1. Niewiele o nich wiadomo, są stosowane od kilku lat. W żadnej książce którą czytałem nie było najmniejszej wzmianki o KIM-1 (kidney injury molecule-1). Wiemy, że KIM-1 jest niewykrywalny w zdrowej nerce , ani w moczu. KIM-1 pojawia się w odpowiedzi na stan zapalny lub uszkodzenie kanalików. KIM-1 jest wczesny markerem który pojawia się na długo przed pojawieniem się pełnoobjawowej choroby.

Wpływ kreatyny na nerki

36 osobom podawano:

Suplementacja trwała 35 dni.

Aby ocenić czynność nerek, oznaczono ilościowo nowe biomarkery nerek, cząsteczkę-1 uszkodzenia nerek i białko chemoatraktanta monocytów-1 (MCP-1). Mierzono również albuminy w surowicy, kreatyninę w surowicy, mocznik w surowicy, szacowany współczynnik przesączania kłębuszkowego (eGFR), białkomocz i albuminurię. Czyli zastosowano klasyczny pakiet badań które służą diagnostyce nerek.

Wyniki badania

Po 35 dniach podawania placebo lub kreatyny wszystkie parametry zostały utrzymane bez istotnej różnicy między grupami, w tym stężenia kreatyniny w surowicy, eGFR i bardziej czułych biomarkerów nerkowych (KIM-1 i MCP-1).

Grupy suplementacji (3 i 5 g dziennie) miały podwyższony poziom kreatyniny we krwi i obniżony poziom eGFR jednak wartości były normalne. Podsumowując, wyniki oceny czynności nerek nie wykazały żadnej różnicy między ocenianymi grupami. Podwyższony poziom kreatyniny w surowicy i obniżony poziom eGFR w grupach suplementacji można wyjaśnić zwiększonymi zapasami kreatyny i metabolizmem, ponieważ kreatynina jest produktem ubocznym metabolizmu kreatyny. Wyniki te wskazują, że stosowanie kreatyny w dawkach 3 g lub 5 g dziennie przez 35 dni jest bezpieczne i nie zaburza czynności nerek ani funkcji nerek u młodych, zdrowych osób.

Referencje:

Zofia Marchewka, Aneta Tacik, Agnieszka Piwowar „KIM-1 i NGAL jako potencjalne biomarkery w diagnostyce i rozwoju procesu nowotworowego” http://www.phmd.pl/api/files/view/116876.pdf

José de Oliveira Vilar Neto i in. „Novel renal biomarkers show that creatine supplementation is safe: a double-blind, placebo-controlled randomized clinical trial” https://academic.oup.com/toxres/article-abstract/9/3/263/5835504

Komentarze (2)
ruskol912

tyle ze kazdy boerze przewaznie 8 tygdni i10g dziennie

0
Muad"Dib

Pozytywna informacja.

0