Wielu światowej sławy kulturystów powtarza, że trening mięśni dwugłowych ramion wymaga sporej kombinacji. Grupa ta dość często trenowana jest na zbyt dużych obciążeniach, co nie daje nam pożądanego rezultatu. Zalecane jest też stosowanie maszyn izolowanych, pełna kontrola ruchu i umiarkowane obciążenie, które pozwala na swobodne wykonanie 12 powtórzeń.

  1. Kąt ma znaczenie 
  2. Wyniki i wnioski
  3. Komentarz autora

Kąt ma znaczenie 

Kluczowym elementem okazuje się również to, pod iloma kątami trenujemy ramiona. Naukowcy z University of Tampa zajęli się zagadnieniem, aby dostarczyć odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej trenować bicepsy?

W badaniu wzięło udział 11 studentów z rocznym stażem treningowym. Mieli oni za zadanie wykonywać trening bicepsów 2 razy w tygodniu. Oba treningi były wykonywane z tą samą objętością, niezależnie czy był to trening nr 1, czy nr 2. (9 serii)

Trening numer 1

Trening z wykorzystaniem ćwiczeń, które polegały na standardowych uginaniach w pozycji stojącej.

Trening numer 2

Trening z zastosowaniem 3 płaszczyzn ruchu, zgodnie z poniższymi filmami:

  • uginanie z ramionami odchylonymi o 30 stopni (kąt pomiędzy ramionami a tułowiem)

https://www.youtube.com/watch?v=soxrZlIl35U&t=1s

  • klasyczne uginanie

https://www.youtube.com/watch?v=sAq_ocpRh_I

  • uginanie z wyciągniętymi ramionami o 90 stopni (kąt pomiędzy ramionami a tułowiem)

https://www.youtube.com/watch?v=fZUcR5jKayQ

Wyniki i wnioski

Elektrody badające czynność mięśni zarejestrowały większą pracę w przypadku treningu nr 2. Oznacza to, że trening tego typu był bardziej wymagający dla mięśni dwugłowych ramion.

Ustawienie kątowe ramion wpływa na możliwości kurczenia się mięśni dwugłowych ramion, co przekłada się na ich silniejszą pracę.

Polecamy również: 5 ćwiczeń na ogromne bicepsy

Komentarz autora

Trening tego typu jest doskonałym rozwiązaniem dla kulturystów. Praca na różnych ustawieniach kątowych ramion pozwala w jednej z opcji mocniej rozciągnąć mięśnie, a w kolejnej bardziej skoncentrować włókna mięśniowe i dostarczyć silniejszego napięcia. Trening siłowy jest więc wykonany z dużo większą intensywnością i jest bardziej kompletny.

Źródło:

Sports (Basel). 4 września 2019; 7 (9).

Komentarze (0)