SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Estrogen w mleku. Co to oznacza? Prawda czy fałsz?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19744

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 152 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1184
TAKI artykuł znalazlem na stronie muscular development

Estrogen w mleku
Zapewne słyszeliście już te wszystkie plotki na temat estrogenów w naszym otoczeniu. Dyskusja zazwyczaj toczy się wokół takich spraw jak ftalany i bisfenol A w plastikowych opakowaniach oraz niebezpieczeństw, jakie spowodują w razie połknięcia. Choć zawarte w plastikach estrogeny rzeczywiście mogą stanowić pewne zagrożenie (szczególnie dla niemowląt), to uważam, że istnieje dużo większe niebezpieczeństwo endokrynologiczne, o którym, niestety, nie słychać już tak wiele.

Od tysiącleci ludzie piją krowie mleko, a historia udowadnia, że jest to całkiem zdrowa praktyka. Sytuacja mogła jednak ulec zmianie. Mleko, które pijemy obecnie, znacznie się różni od tego pitego 100 czy 500 lat temu. W przeszłości krowy żywiły się na pastwiskach, a dojono je wtedy, gdy miały młode. Dziś krowy żyją w zagrodach, gdzie karmione są tuczącą kukurydzą i szprycowane hormonami zwiększającymi produkcję mleka. Jednak dla omawianego tematu istotniejsze jest to, że przez większość czasu są one w ciąży, ponieważ zwiększa to produktywność rolników i obniża koszty. W rezultacie większość dostępnego mleka pochodzi dziś od krów w ciąży.

U krów laktacja trwa przez całą ciążę, podczas której, a szczególnie w jej drugiej połowie, znacznie wzrasta poziom zawartych w mleku hormonów żeńskich (estrogenów i progesteronu). Ich poziomy i potencja biologiczna są znacznie wyższe od słabych estrogenów ksenobiotycznych zawartych w plastikach, dlatego stanowią one znacznie większe ryzyko dla naszego zdrowia. W rzeczywistości przeprowadzono wiele badań, których wyniki pokazały silną korelację między spożyciem mleka a chorobami o podłożu hormonalnym, np. rakiem jajników, macicy, piersi, jąder i prostaty.

Teraz możecie zadać sobie pytania: „Ile jest żeńskich hormonów w krowim mleku? Czy ta ilość jest wystarczająca, aby wywarły jakiś silny, negatywny, fizjologiczny wpływ na przeciętnego człowieka?"

W eksperymencie opublikowanym w dzienniku „Pediatrics International" zajęto się tą właśnie kwestią. Wyniki badania powinny wzbudzić pewne zaniepokojenie. Uczestniczących w nim mężczyzn i dzieci poproszono o wypicie przeciętnej ilości 600 ml mleka, po czym zbadano zmiany zachodzące w ich organizmach w zakresie poziomu hormonów w ciągu dwóch godzin od spożycia. Okazało się, że u mężczyzn znacznie wzrastał poziom estradiolu i progesteronu, przy jednoczesnym spadku LH, FSH i testosteronu. U dzieci również nastąpił wzrost żeńskich hormonów, sygnalizowany znaczną ilością estrogenu i metabolitów progesteronu w wydalanym moczu.

Następnie zespół przebadał wpływ długookresowego spożywania mleka na kobiety. Badane wieczorem przez 21 dni wypijały 500 ml mleka, rozpoczynając od pierwszego dnia menstruacji. Odkryto, że spożycie mleka wpłynęło na czas owulacji.

Okazuje się więc, że umiarkowane spożycie mleka może negatywnie wpływać na testosteron u mężczyzn, cykl menstruacyjny i płodność kobiet, a możliwe, że nawet na dojrzewanie płciowe dzieci. Ale co to oznacza dla nas?

Ja piję po 1 litrze mleka dziennie...i zawsze myslalem że mleko zdrowe jest. A co wy o tym myślicie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Od lat mówiono nam że nabiał jest świetnym źródłem wapnia, dostarcza nam sporych ilości białka i pod wieloma względami jest zdrowy. Ze spożyciem nabiału, a zwłaszcza krowiego mleka, wiąże się wiele kontrowersji. Przeciwnicy spożycia nabiału wskazują na problemy z tolerancją zawartych w nich składników, takich jak między innymi laktoza czy też niektóre frakcje białkowe. Jednakże zwolennicy nabiału podtrzymują stwierdzenie, iż jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. W związku ze skrajnymi opiniami warto zadać pytanie dotyczące tego, kto tak naprawdę ma rację? Czy nabiał powinien być jednym z fundamentów naszej diety, czy może jest trucizną, którą koniecznie należy wyeliminować?

Pozytywny wpływ nabiału

Nabiał od lat jest uważany za podstawowy składnik zbilansowanej diety, zawiera łatwo przyswajalne przez organizm białko o składzie aminokwasów, które są wykorzystywane do syntezy hormonów i enzymów, a także regeneracji komórek. Białko serwatkowe z mleka jest najczęściej stosowanym źródłem białka w odżywkach białkowych dla sportowców, co potwierdza jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę. Nabiał zawiera również zdrowe tłuszcze, sole mineralne, wapń i witaminy, takie jak: A, B2, B12, D, które mają działanie prozdrowotne.

Negatywny wpływ nabiału

Z drugiej jednak strony moda na wykluczenie nabiału z diety ma niestety swoje uzasadnienie. Pierwszą kwestią są chociażby alergie. Z badań wynika, że na nietolerancję laktozy cierpi aż co czwarty człowiek. Laktoza w dużym stopniu obciąża układ pokarmowy wywołując m.in. problemy gastryczne. Kolejnym składnikiem o wysoko uczulającym działaniu jest kazeina, która nie tylko obciąża jelita, lecz zdaniem wielu lekarzy może przyczyniać się do chorób i wzmagać nadwrażliwość na inne składniki m.in. gluten.

Co więcej, dieta bogata w nabiał może też zwiększać problemy z cerą takie jak trądzik, powodować bóle stawów, zaostrzenie stanów zapalnych, obniżać przyswajalność żelaza oraz obniża mocno odporność.

Kolejnym aspektem są niebezpieczne zaburzenia hormonalne, które mogą mieć związek ze zbyt dużym spożyciem nabiału, w którym znajduje się estrogen i progesteron.

Więc czy powinniśmy jeść nabiał czy jednak z niego zrezygnować? Nabiał nei jest zły o ile pochodzi z dobrego zaufanego, naturalnego źródła. Nie powinniśmy całkowicie rezygnować z nabiału ponieważ ma on często pozytywny wpływ na nasz organizm

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1304
witam.

Mleko pasteryzowane jest do pupy, ale niepateryzowane jest git.

Pasteryzowane:
- Pod wpływem pasteryzacji(temperatury) wszystkie enzymy i witaminy zginęły
- Wapno z mleka jest całkowicie nieprzydatne dla człowieka i niewchłanialne(służy do budowy kopyt, rogów i krowich kości o nie ludzkiego szkieletu)
- Mleko zawiera laktozę, którą człowiek kiepsko trawi i znacznie spowalnia to wchłanianie wszystkich innych składników z posiłku
- Mleko zawiera sporo fosforu, co zakłóca w kościach równowagę wapna i fosforu(osteoporoza itd...)

Mleko niepasteryzowane też ma wady, ale zachowuje wszystkie pozytywne wartości odżywcze(witaminy, i enzymy), dlatego jest zaj**iście wartościowe i równie dobrze smakuje(smak to najprecyzyjniejszy wykrywacz tego, co człowiekowi jest potrzebne).

Litr mleka(jakiegokolwiek) to GRUBA przesada, to stanowczo za dużo laktozy i innych syfów, chyba że jesteś skrajnym ektomorfikiem i masz bardzo szybki metabolizm. Ja jestem endo i piję około 350ml dziennie(i tak chyba za dużo).

Pozdrawiam.

Zmieniony przez - djpierug w dniu 2009-11-28 18:36:41

Niechaj masa będzie z Wami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 195 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2287
Ja piję dziennie z kartonu 1l. Mam dostęp do mleka prosto od krowy ale jest ohydne Wolę wypić 1l i żeby mi się chociaż trochę przyswoiło białka niż prawdziwe które jest tłuste ok. 100kcal/100ml podczas gdy z kartonu ma 50kcal/100ml
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1304
Co? białko?! Masz jakiekolwiek pojęci o odżywianiu?! W mleku masz tylko 3g białka na 100g mleka, a twarogu ok. 18/100g, w chudych mięsach 20/100g i w jajkach(najlepsze źródło białka) 12/100g. No i co z tego że ma ileśtam kalorii... Nie porównuj mleka ze sklepu do takiego od krowy, bo tego porównania nawet nie ma. A przy takiej ilości mleka, jaką Ty pijesz białko się nie wchłania, bo jest zahamowane przez nadmiar laktozy. Przeczytaj podwieszone tematy o odżywianiu.

Niechaj masa będzie z Wami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 152 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1184
A czemu niby laktoza ma zachamować wchłanianie bialka? Mleko UHT ma 5 gram węgli i pisze że są to węglowodany strawne. Czyli chyba wchłanialne nie?:) No tak kolego djpierug ale mi np ser bialy wchodzi cięzko i 100gram to dla mnie dużo...a pol litra mleka moge wypić w minute...i też dostarczam tyle samo bialka.. a skoro ser bialy robi się z mleka to chyba mleko nie jest zle, prawda? No jestem ektomorfikiem nigdy nie odkladał mi sie tłuszcz, więc chyba laktoza nie przeszkadza?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1304
To, że jest wchłanialna, to nie znaczy, że się nie wchłania BARDZO wolno. W 0,5 litra mleka masz 4-5 razy więcej laktozy i innych syfów niż w 100g twarogu. Jeżeli nie lubisz twarogu to jedz mięso, jajka i ryby, a mleko tylko jako dodatek, a nie źródło białka.

Niechaj masa będzie z Wami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 195 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2287
3g białka? Jak czytałem na internecie że litr mleka ma 30g białka
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 418 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7284
3g na 100 ml, 30gr na litr ;p

Zmieniony przez - Werewolf18 w dniu 2009-11-29 11:46:16
1

Nie chce wódki, nikotyny... Potrzebuje Kreatyny!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1304
I przy tym 2 razy więcej laktozy, więc białko na g*wno się zdaje...

Niechaj masa będzie z Wami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
- Pod wpływem pasteryzacji(temperatury) wszystkie enzymy i witaminy zginęły
- Wapno z mleka jest całkowicie nieprzydatne dla człowieka i niewchłanialne(służy do budowy kopyt, rogów i krowich kości o nie ludzkiego szkieletu)


pod wplywem pasteryzacji ginie tylko 5-10% witamin z grupy B.
wapno z mleka jest latwowchlanialne dla organizmu, a polaczenie z fosforem jest ulatwia jego wykorzystanie.

mowiac o niepasteryzowanym mowisz o termizowanym? jest ok, tyle ze data przydatnosci naprawde krotka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1304
Ja czytałem artykuły na SFD, z których wynikało odwrotnie, niż jak Ty mówisz. Przemysł mleczarski jest najbardziej dochodowy po mięsnym, dlatego tak się promuje mleko(np akcja "pij mleko - będziesz wielki"). Oprócz witamin z grupy B są jeszcze inne, które jednak giną i enzymy. Przesadziłem mówiąc, że wszystkie, ale większość ginie. Mleko jest ciężkostrawne dla człowieka(dlatego twaróg powinno się jeść na noc, kiedy nie potrzebujemy szybko wchłanialnego białka) Tę wiedzę opieram na artykułach przeczytanych na SFD i paru innych. Jeżeli się mylę, to pozostaje jeszcze wątek laktozy. Ona na pewno jest do bani. Jestem jednak prawie pewien tego, co napisałem.

Niechaj masa będzie z Wami

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

7-10 kg to redukcji w 4 miesiące. Da radę ?

Następny temat

Dieta 6tygodni plus 5kg

WHEY premium