SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wchłanialność magnezu (p.Ambroziak, Biniu)

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 51775

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
temat widze sie rozbujał. I dobrze, bo wiele ciekawych informacji sie pojawiło, w sumie wiecej niz się spodziewalem.

Ambroziak - mnie wlasnie kwestia asparaginianu/glicynianu (ich pobudzajacego/tlumiacego potencjalu) równiez zastanaiwala. Ale tao tak juz jako ciekawostka.

Mam pytanie jeszcze takie: czy "orginalne ZMA", po nowym roku w swietle obowiązującego prawa również "przestanie być" chelatem?

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-07-28 17:28:08
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Axel - może tak, ale na szybko nic mi innego nie przyszło do głowy.

Faftag - nie tyle przestanie być chelatem, co surowcem dopuszczonym do stosowania w suplementach diety. Chociaż lepiej, żeby wypowiedział się tutaj specjalista Nutrifarmu, bo oni są na bieżąco z przepisami legislacyjnymi UE.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Rozwój Activlab Team
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 76 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4069
Podnosimy!

Jesteśmy pełni podziwu dla marketingu firmy Albion, gdyż nawet najlepsi specjaliści z R&D Olimpa dali się nabrać na rzecz oczywistą. Myślę, że dobrą ilustracja problemu będzie chelat glicynianowy cynku. Otóż, glicynian, a ściślej mówiąc jednowodny bis(glicynian) cynku, został otrzymany i opisany ponad 50 lat temu (podobnie zresztą jak inne kompleksy glicynianowe):

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ja01525a076?prevSearch=%5Btitle%3A+glycinate+complexes%5D&searchHistoryKey=

Opis syntezy jest jak widać publicznie dostępny i nie jest zastrzeżony. Sam jestem pod wrażeniem jej prostoty i elegancji. Oczywiście, Albion zastrzegł patentem, ale jedną z wielu metod otrzymywania kompleksów bis(glicynianowych):

http://www.patentstorm.us/patents/6458981/fulltext.html

Nie można opatentować związku chemicznego jako takiego, tym bardziej, że się go samemu nie otrzymało.

Przechodząc do rzeczy – przeprowadziliśmy dokładne badania próbki chelatu aminokwasowego cynku firmy Albion i porównaliśmy je z wynikami badań naszego chelatu cynku, m.in. porównaliśmy i opisaliśmy widma IR (podobnie dla innych naszych chelatów):

















http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ja01626a021?prevSearch=%5Btitle%3A+glycino%5D&searchHistoryKey=

Każde widmo jest zaprezentowane w pełnym zakresie oraz fingerprint. Pierwszym diagnostycznym zakresem w widmach podczerwonych kompleksów aminokwasowych jest zakres drgań rozciągających N-H grupy aminowej. W przypadku, kiedy grupa aminowa jest skoordynowana do centrum metalicznego, pojawiają się trzy charakterystyczne pasma: ok. 3450(w) cm-1, 3270(w) cm-1 i 3300(w) cm-1, w porównaniu z wolnym ligandem, gdzie rejestrujemy jedno pasmo N-H 3330(w) cm-1. Pasma charakterystyczne dla aminokwasu skoordynowanego grupą aminową obserwujemy w obydwu preparatach. Drugim zakresem diagnostycznym są pasma odpowiadające drganiom rozciągającym (symetrycznym i asymetrycznym) grupy –COO. W przypadku aminokwasu skoordynowanego grupą karboksylową do centrum metalicznego, pojawiają się dwa pasma: ok. 1410(w) cm-1 i 1385(w) cm-1, odpowiadające drganiom symetrycznym grupy karboksylowej, w przeciwieństwie do wolnego liganda, gdzie obserwujemy jedno pasmo 1415(w) cm-1. Glicynę skoordynowaną grupą karboksylową obserwujemy zarówno w przypadku chelatu ActivLab, jak również Albiona.

Odrębną sprawą jest drganie deformacyjne grupy –COO odpowiadające pasmu 504(s) cm-1 (opis patentowy firmy Albion):

http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PALL&p=1&u=/netahtml/PTO/srchnum.htm&r=1&f=G&l=50&s1=7144737.PN.&OS=PN/7144737&RS=PN/7144737

Drganie to jest obserwowane w przypadku liganda nieskoordynowanego, natomiast w przypadku koordynacji grupą karboksylową drganie to zanika. Jak widać na załączonych widmach, pasmo 504 cm-1 jest stosunkowo dobrze obserwowalne dla chelatu Albiona, natomiast w przypadku chelatu używanego przez ActivLab pasma tego w ogóle nie ma. Świadczy to niezbicie o tym, że Albion sprzedaje chelaty zanieczyszczone wolną glicyną, dodatkowo rozcieńczone dodatkami technologicznymi (specyfikacja):

http://www.repinsa.com.gt/documentos/ZincGlicinatoQuelado20.pdf

Natomiast my używamy tych związków w najczystszej postaci - mamy tego 100%-wą PEWNOŚĆ !

Zapewne każdy zastanawia się, jaki jest właściwy cel tej wypowiedzi. Otóż, bardzo chciałbym uniknąć sytuacji, w której dojdziemy do tego, że kwas solny z firmy Merck jest bardziej żrący niż z firmy POCh, a woda w Morzu Śródziemnym jest bardziej mokra od wody w Bałtyku.

Serdecznie pozdrawiam,
R&D ActivLab
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
R and D Activlab
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 103 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1009
Ustosunkowując się do odpowiedzi Działu Rozwoju Olimp, kolejno wyjaśniamy:

Kwestia odpowiednich stosunków molowych i wagowych ma znaczenie podczas syntezy danego związku, ale nie determinuje jeszcze otrzymanej struktury – tę możemy potwierdzić metodami analitycznymi np. dyfrakcja promieni X, FT-IR, itd.

Otrzymywanie właściwej formy chelatu aminokwasowego, ani sam związek, nie są chronione patentem. Albion posiada wyłączność jedynie na jedną z wielu metod syntezy.

Numer rejestracyjny CAS (oznaczenie numeryczne przypisane substancji chemicznej, pozwalające na identyfikację substancji nadawane) posiadają związki o określonej i zdefiniowanej strukturze chemicznej, np. diglicynian żelaza (ferrous bisglycinate) posiada wzór chemiczny: Fe(COOCH2NH2)2 i numer CAS 20150-34-9, nie odnoszący się do nazw handlowych surowców, które zawierają w swoim składzie ten związek (Ferrochel czy inne).

Nie istnieją związki takie jak: „pseudochelat”, tzw. „chelat”, czy „prawdziwy chelat”. Możliwe są tylko sytuacje: chelat aminokwasowy, mieszanina minerałów w postaci nieorganicznej z aminokwasami lub chelat z mieszaniną o różnym udziale procentowym.

Metoda FT-IR nie jest opatentowana, a wręcz przeciwnie jest powszechnie i rutynowo stosowana w spektroskopii podczerwonej.

Składniki mineralne w postaci organicznej (glicyniany, asparaginiany, cytryniany, glukoniany i in.) są lepiej przyswajalne od form nieorganicznych (tlenek, chlorek, siarczan i in.). Biodostępność składników mineralnych z postaci organicznych jest porównywalna i niewielkie różnice w objętości dystrybucji nie upoważniają do wskazywania jednoznacznie lepszych z nich, dopóki nie dysponuje się konkretnymi wartościami AUC.

Substancja ferrous bisglycinate chelate jest GRAS (Generally Recognized as Safe) przez FDA (Food and Drug Administration) bez względu na to jaka firma wprowadza ją do obrotu.

Glicyna to również związek chemiczny, który posiada określone parametry fizyko-chemiczne, ale jeśli nie prowadzi się kontroli jakości surowców, to rzeczywiście lepiej, iż nie jest ona pochodzenia chińskiego.

Jakość farmaceutyczna wyklucza wpływ pochodzenia surowca na jakość produktu.

Badania kliniczne posiadają także chelaty innych firm (udowadniające ich przyswajalność i bezpieczeństwo), a wyniki badań stabilności potwierdzają również trwałość tych chelatów.

Nazwa np. diglicynian, określa związek chemiczny o konkretnym składzie, budowie i właściwościach fizyko-chemicznych bez względu na to, kto przeprowadził syntezę tego związku.

Żaden aminokwas nie stworzy chelatu di-aminokwasowego o masie większej od 800 AMU – warunek ten spełniają wszystkie chelaty. Tryptofan – największy aminokwas posiada masę atomową 204.

EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) ukończył proces kompleksowej oceny bezpieczeństwa źródeł witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety obecnych na wspólnotowym rynku. Zgodnie z przepisami dyrektywy 2002/46/EC od 1 stycznia 2010 r. w suplementach diety będą mogły być stosowane wyłącznie substancje, które uzyskały pozytywną opinię EFSA i znajdują się w odpowiednich załącznikach do tego aktu prawnego.

Z chelatów aminokwasowych minerałów nie tylko glicyniany, ale również inne chelaty aminokwasowe np. lizyny czy metioniny, uzyskały pozytywną opinię EFSA i są dozwolone w suplementach i dietetycznych środkach spożywczych (obecnie i również po 31 grudnia 2009r.)

Polecamy przeczytanie ze zrozumieniem opinii EFSA o substancjach umieszczonych na liście derogacyjnej.

Oczywiście Albion nie ma żadnej wyłączności na pozytywną opinię EFSA dla swoich glicynianów.

EFSA jest niezależnym organem powołanym do oceny bezpieczeństwa żywności i nigdy nie wypowiadała się na temat jakości chelatów Albion.

Podsumowując:

Chelaty Albion nie są opatentowane, firma uzyskała ochronę tylko na swoją (jedną z wielu) metod syntezy chelatów.

Chelaty aminokwasowe (i inne związki) o udowodnionej strukturze, pozostaną nimi bez względu na to jaka firma jest ich producentem i zachowują swoje właściwości bardzo dobrej przyswajalności z fazy farmaceutycznej.

Chelaty aminokwasowe minerałów są bezpieczne zgodnie z opinią EFSA.

Zaletą produktów Olimpa z chelatami aminokwasowym minerałów jest promowanie postaci o wysokiej przyswajalności i uświadamianie ich wyższość od prostych nieorganicznych form minerałów o słabej biodostępności.

Słabością chelatowanych preparatów witamino-mineralnych Olimpa jest dodawanie do nich prostych nieorganicznych form minerałów np. wapnia w postaci węglanu wapnia czy magnezu w postaci tlenku magnezu.

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Rozwoju ActivLab
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Tu musimy poczekać na stanowisko Nutrifarmu...

Wprawdzie pytanie było kierowane do mnie (i Binia), ale dyskusja przerasta moje kompetencje. Chemię związków koordynacyjnych "liznąłem" jedynie na zajęciach z chemii analitycznej (prawie 30 lat temu), zaś niedawno przypomniałem sobie tyle o ile - ile potrzebne mi było do tworzenia prostych publikacji o chelatach.

W moje książce - "Legalne Anaboliki" - dosyć szeroko omawiam udział magnezu w procesach anabolicznych oraz wartość dla wspomagania kreatynowego chelatu magnezu - Magna Power (też patent ALBIONu).

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Wprawdzie pytanie było kierowane do mnie (i Binia), ale dyskusja przerasta moje kompetencje.

a moj udzial ogranicza sie w tym watku teraz do zdobywania wiedzy :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 452 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2067
Powiem Wam, że dawno takich konkretów nie było na tym forum.
Jestem pod wrażeniem merytoryki.
I czekam z niecierpliwością na odpowiedź Nutrifarmu bo Activlab Wam zadał ładnego ćwieka.

Idę ulicami mego miasta,
myślę jaki plan na dzisiaj mam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53620
Dokładnie to tylko z korzyśćią dla klientów i formułowiczów.

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ActivLab ActivLab
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 4344 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 25441
Witam kolegów z branży.
Przepraszam, za zaśmiecanie - chcę tylko poinformować, że w dziale Activlab powstał specjalny temat, gdzie możecie zadawać pytania naszym Specjalistom.
Niniejszy temat widzę cieszy się powodzeniem, a przecież to kropla w morzu jeśli chodzi o bogactwo zagadnień.

Zapraszam i Pozdrawiam!

Zmieniony przez - ActivLab w dniu 2009-07-31 14:42:10

Szukaj naszych produktów w:
Najlepszych sklepach z odżywkami dla sportowców!!! ||| Tesco, Real, Carrefour, Auchan, Kaufland ||| sklepach sportowych Intersport, Go Sport, Martes Sport ||| Drogeriach Rossmann

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4946 Wiek 6 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42640
Cieszymy się, że to właśnie dział Nutrifarmu cieszy się takim zainteresowaniem i to szczególnie Activlab, która posiada swój (rzekomo b. interesujący). Równie szczególnie jak produkty Olimp lub ich formulacje czy nazwy, które nastepnie znajdują swoje odpowiedniki w produktach activ - ciekawe dlaczego? Niniejsze kwestie oczywiście przekażemy do zweryfikowania do Olimp Labs®
Pozdrawiamy
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dawkowanie BCAA Olimp Megacaps - kobieta-bokserka :)

Następny temat

Opalanie - odchudza.

forma lato