SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Arystokracja wśród żywności, czyli produkty rolnictwa ekologicznego

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 3447

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11141
Co to jest żywność ekologiczna?

Sok jabłkowo-selerowy, mus jabłkowy, cukinia w zalewie łagodnej, paluszki orkiszowe z makiem, musli amarantusowe z malinami, przecier pomidorowy to tylko niektóre propozycje spośród bogatego zbioru produktów rolnictwa ekologicznego dostępnych w Polsce. Ekologiczne produkty spożywcze są uzyskiwane bez stosowania środków ochrony roślin (pestycydów), środków przyspieszających wzrost, nawozów syntetycznych i technik inżynierii genetycznej. Do ich przetwórstwa nie używa się dodatków i substancji wspomagających, czyli barwników, emulgatorów, stabilizatorów, konserwantów, przeciwutleniaczy, substancji powlekających. Tak zwany sok naturalny - przykładowy produkt ekologiczny - uzyskuje się w wyniku tłoczenia, czyli wyciskania soku z owoców, a następnie pasteryzacji (oczyszczanie z drobnoustrojów chorobotwórczych przy pomocy odpowiednio dobranego podgrzewania), ale bez obróbki enzymatycznej i zabiegów klarowania. Dzięki temu sok ten pozostaje naturalnie mętny. Nie może zawierać dodatku cukru ani kwasów spożywczych, więc zachowuje naturalny smak owoców. Również zawartość witamin, węglowodanów, białek, czy składników mineralnych pozostaje w nim taka jak w surowcach, z których pochodzi - owocach.
Bardzo często spotykamy się z pojęciem „zdrowa żywność". Rzeczywiście żywność ekologiczna, czyli pozyskana w sposób zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Rady EWG 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych, jest zdrowa. Powstaje ona w gospodarstwach, gdzie rośliny hoduje się bez użycia chemicznych środków ochrony, a stosuje się tylko nawozy naturalne, gdzie zwierzęta chowa się zgodnie z potrzebami gatunku i dba się o różnorodność w przyrodzie oraz o bogactwo krajobrazu. Jednak sformułowanie „zdrowa żywność" nie jest jednoznaczne z określeniem „żywność certyfikowana", więc nie może być stosowane zamiennie z pojęciem żywności ekologicznej. To raczej nazwa stworzona dla celów reklamowych. Często pojawia się na produktach, o których sądzi się, że mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Są to np. produkty wzbogacone w błonnik wspomagający trawienie, czy z obniżoną zawartością sodu albo cholesterolu. Jednak do ich przygotowania stosuje się metody ulepszające według definicji rolnictwa ekologicznego niedopuszczalne. Dlatego powinnosię je raczej nazywać „żywnością funkcjonalną".

Jak rozpoznać produkt ekologiczny?

Na etykiecie takiego produktu powinniśmy znaleźć nazwę oraz kod jednostki certyfikującej, której podlega producent, a także informację: „Rolnictwo ekologiczne - System kontroli WE" wypisaną w tym samym języku, co cała etykieta.. Ważne jest, aby danych tych nie zastąpiło samo logo jednostki certyfikującej lub tajemniczy znaczek niejasnego pochodzenia. Jedynym prawnie dopuszczonym symbolem graficznym, który może pojawiać się na żywności ekologicznej, jest logo „rolnictwo ekologiczne". Zielono-granatowe koło z rysunkiem kłosa otoczonego obręczą z gwiazd oraz napisem „organic farming", czyli właśnie „rolnictwo ekologiczne", zostało wprowadzone w marcu 2000 roku przez Komisję Europejską. Służy do oznaczania produktów, które zawierają przynajmniej 95% składników wyprodukowanych metodami ekologicznymi oraz spełniają wymogi oficjalnego systemu certyfikacji. Obecnie znak ten znany jest w całej Europie, a żywność nim opatrzona poszukiwana i wysoko ceniona. Mieszkańcy Unii Europejskiej są gotowi zapłacić i trzykrotnie więcej za produkt, na którym znajdą ten znak, gdyż doceniają jego jakość i walory smakowe. Umieszczenie tego logo na etykiecie certyfikowanego produktu jest dobrowolne. Na polskich produktach możemy spotkać nazwy następujących jednostek certyfikujących upoważnionych do kontroli żywności przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
- AGRO BIO TEST;
- BioCert Małopolska;
- BIOEKSPERT;
- COBICO;
- EKOGWARANCJA PTRE;
- Jednostka Certyfikacji Produkcji Ekologicznej „PNG";
- PCBC - Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Konferencja i kampania na rzecz rolnictwa ekologicznego
Od pierwszych dni listopada na ekranach telewizorów możemy zobaczyć następującą scenę: „Co mi pan tu daje?! Przecież to nie są prawdziwe pieniądze!" - pyta ze zdziwieniem ekspedientka przyjmująca duży czerwono-żółty banknot. I słyszy odpowiedź: „A te produkty to niby… prawdziwe?" - klient wskazuje na plastikowe butelki z odblaskowo zielonym i różowym płynem. Następnie pojawia się przyjaźnie wyglądający brodaty mężczyzna i wyjaśnia, że scena, której byliśmy świadkami, to wprawdzie tylko żart, ale niosący ważną prawdę. Ten mężczyzna to dr Grzegorz Russak - ambasador kampanii informacyjnej „Rolnictwo Ekologiczne", znawca polskiej kuchni, autor cenionych książek i artykułów o polskiej żywności. „Na co dzień możemy kupić keczup nie zrobiony z pomidorów, parówki bez grama mięsa albo pseudosok wiśniowy nie zawierający owoców, dlatego chcielibyśmy wszystkich zainteresować tą arystokracją wśród żywności - żywnością ekologiczną." - mówił dr Russak podczas wystąpienia 8 listopada na konferencji prasowej zorganizowanej w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i otwierającej kampanię, która ma popularyzować ekologiczne metody produkcji oraz budzić zainteresowanie żywnością ekologiczną. Kampania potrwa trzy lata i obejmie całą Polskę. W tym czasie odbędą się seminaria powiatowe i szkolenia wojewódzkie, będzie można zobaczyć liczne programy telewizyjne, wysłuchać audycji radiowych, wziąć udział w festynach organizowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach kampanii przewidziano również degustacje produktów ekologicznych i stoiska informacyjne w centrach handlowych, a nawet konkursy rysunkowe dla dzieci. Podsekretarz Stanu obecny na konferencji - Jan Krzysztof Ardanowski - zapowiedział, że Ministerstwo planuje na terenie gmachu przy ulicy Wspólnej otworzyć duży samoobsługowy sklep z żywnością ekologiczną. Jeśli plany uda się zrealizować, sklep zacznie działać w przyszłym roku i będzie stanowił „wyraźny dowód na to, że Ministerstwo ten rodzaj żywności popiera".
Kampania informacyjno-edukacyjna będzie więc adresowana do rolników, obecnych i potencjalnych producentów żywności ekologicznej, ale również do odbiorców tej żywności - prezes Agencji Rynku Rolnego, Stanisław Grzegorz Kamiński chce, aby otworzyła ona oczy wszystkim mieszkańcom naszego kraju, wszystkich zainteresowała certyfikowaną żywnością, ale też wszystkim dała poznać znak jakości rozpoznawany w całej Unii Europejskiej - zielono-granatowe logo „rolnictwo ekologiczne".

Skąd w Polsce zainteresowanie żywnością ekologiczną?
Jan Krzysztof Ardanowski mówił o „swoistego rodzaju rencie zacofania", Grzegorz Russak wskazywał na „wielką dziejową szansę" - goście konferencji byli zgodni, że teraz nadszedł odpowiedni czas do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Na świecie ten rodzaj produkcji cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a w naszym kraju są dla niego odpowiednie warunki: małe doświadczenie w stosowaniu środków ochrony roślin, mało skażone środowisko, małe gospodarstwa rolne, którym łatwiej będzie przestawić się na produkcję ekologiczną i jednocześnie ogromne tradycje kulinarne.
Okazuje się, że nie tylko nasi sąsiedzi poszukują żywności ekologicznej i my coraz częściej sięgamy po nią w sklepie albo wręcz jesteśmy stałymi klientami specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną. I choć raport pt. „Rynek żywności ekologicznej w Polsce" opublikowany w sierpniu tego roku pokazał, że tylko 7% naszego społeczeństwa rzeczywiście kupuje certyfikowaną żywność, to aż 45.5% badanych osób zadeklarowało kupowanie takich produktów. Skoro więc już dziś potencjalnie zainteresowanych osób jest dość wiele, być może rzetelna informacja o tym, jak dotrzeć do żywności ekologicznej, gdzie ją znaleźć i jak rozpoznać, zwiększy liczbę rzeczywistych jej odbiorców?


Autor: Justyna Śleszycka

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: [email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 1775 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 28109
Jak bede mial chwile to z chęcia przeczytam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 58202
No a moj starszy ma działeczkę i ja w sezonie jadam tylko takie warzywka

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 105 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 11340
no no mialem teraz przedmiot o rolnictwie ekologicznym i powiem ze jesli zarowno gospodarstwo jak i zaklad przetworswa spelnia wymogi ustaw UE to produkty zywnosciowe nad kktorymi kontrole sprauja odpwiednie jednostki kontrolne naprwde sa najwyzszej jakosci bez m.in. azotanow pozostalosci chemicznych srodkow ochrony roslin(termin pestycydy juz w UE nie istnieje)
jedenym mankamentem jest i bedzie cena 88-0 ale cos za cos

rada na to taka zalej pan robaka

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 25 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1817
Ja ostatnio na toksykologię żywności przygotowywałem prezentację na temat "zawartość azotanów III i V w produktach z upraw konwencjonalnych i deklarowanych jako ekologiczne". Prezentację oparłem na wynikach badań z 1999 roku (nowszych nie znalazłem). Przedmiotem badań były warzywa z upraw z okolic Warszawy. Paradoksalnie, zawartość azotanów była wyższa w większości z badanych gatunków pochodzących z upraw ekologicznych (badano ponad 20 gatunków warzyw). Ale odkąd jesteśmy w UE to zapewne się to zmieniło

"kwas adypinowy nasz nainteresował ostatnio, przeważnie były problemy z produkcją w zakładzie"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Masz może tą prezentację w formie elektronicznej? Mógłbyś wkleić?

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 25 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1817
Proszę bardzo: http://www.uploader.pl/file/7195/Toksykologia---azotany-i-azotyny.ppt.html Jest to prezentacja na 5 minut, więc dużo konkretnych informacji tam nie ma. Ponadto są tam nieaktualne normy. Obecnie na NO3- normy są sporo wyższe np dla sałaty (w zależności od gatunku) 3000-4000 mg/kg. ADI (akceptowane dzienne pobranie) dla NO3- to 5mg a dla NO2- 0,13mg. Pozdrawiam.

"kwas adypinowy nasz nainteresował ostatnio, przeważnie były problemy z produkcją w zakładzie"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 2782 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15058
Tu w UK jest straszny boom na te rzeczy.

Warto jednak dodac ze aby tutaj produkt mogl takim znakiem sie oznaczac wystarczy ze w zawartości ma tylko jeden składnik certyfikowany "organic". Nie wiem jak to jest w PL.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 25 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1817
ADI oczywiście w mg/kg masy ciała :) Jest opcja edytowania postów?

"kwas adypinowy nasz nainteresował ostatnio, przeważnie były problemy z produkcją w zakładzie"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11141
Khaine pisze Ci w tekście że produkty oznaczone "organic farming" muszą mieć co najmniej 95% takich składników

Swoją drogą faktycznie w PL nie ma dużo takich sklepów

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 58202
mogę sprzedawać moją marchewkę z działki jest w 100% organic. Działka zdala od szosy- zero chemi -all antural...


Wezmę za kg o polowe mniej niż w takich sklepach a i tak zarobię...

atak na serio- to teraz , jak się ma tą elementarną wiedzę na temat odżywiaia - to sie docenia takie rzeczy...

!PzdR!

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bol przy rozciaganiu

Następny temat

Gęsta oliwa

forma lato