Szacuny
0
Napisanych postów
15
Wiek
20 lat
Na forum
7 lat
Przeczytanych tematów
183
Witam! W dzisiejszym temacie chciałbym zapytać o możliwość przejścia na kalistenikę podczas okresu rekowalescencji. Początek możliwie głupio brzmi, ale już rozwijam, od 8 miesięcy ćwiczę weightlifting i ostatnio dosyć mocno progresowałem, niestety podczas pomocy tacie w przenoszeniu szyn stalowych uszkodziłem, ponieważ w złym ułożeniu dłoni próbowałem podnieść ciężar, nieco uszkadzając tkanki obok chrząstki trójkątnej w nadgarstku. Po wizycie u fizjoterapeuty dowiedziałem się, że powinienem zrobić sobie 4-6 tygodni przerwy, lecz zastanawiam się, aby powrócić po 2 tygodni, lecz ćwicząc kalistenikę, aby przygotować swoje stawy i ścięgna na powrót. Czy przy takim planie jestem w stanie sobie pomóc, czy jedynie zaszkodzić? Oraz jakich spadków mogę się spodziewać po okresie rekowalescencji i czy nadgarstek wróci do pełnej sprawności?
PS. Czy ćwiczenia wzmacniające nadgarstek można wykonywać podczas kontuzji, czy dopiero po wyleczeniu?
Zmieniony przez - Andrzej Byku w dniu 2021-11-24 21:40:52
Szacuny
14532
Napisanych postów
21789
Wiek
43 lat
Na forum
14 lat
Przeczytanych tematów
619916
Andrzej Byku
PS. Czy ćwiczenia wzmacniające nadgarstek można wykonywać podczas kontuzji, czy dopiero po wyleczeniu?
Zmieniony przez - Andrzej Byku w dniu 2021-11-24 21:40:52
Na to pytanie powinien odpowiedzieć fizjoterapeuta. W zależności od kontuzji doradzi kiedy i co można robić. Dobrze, żeby to był fizjo sportowy to wtedy lepiej doradzi co i kiedy robić. Z "niesportowymi" mam nienajlepsze doświadczenia.
Jeśli zalecił kilka tygodni przerwy to uważam że nie ma sensu ćwiczyć za wszelką cenę. Kalistenika to szerokie pojęcie, zaliczamy do niej najróżniejsze ćwiczenia w tym takie, które mocno obciążają nadgarstki.
Zbyt szybki powrót do ćwiczeń może zaszkodzić i wydłużyć czas powrotu do pełnej sprawności. Lepiej poczekać kilka tygodni niż męczyć się z nawracającym problemem miesiącami.
Szacuny
7106
Napisanych postów
14003
Wiek
34 lat
Na forum
12 lat
Przeczytanych tematów
2238097
Dokładnie jak wyżej co do wykonywania ćwiczeń i jakich to dobrą opcją byłoby się udać do fizjoterapeuty żeby ocenił to i cos doradził indywidualnie ;) A co do kalisteniki to ja jednak bym poczekał aż wszystko sie zregeneruje i wróci do normy bo wiesz jak to może być, zaczniesz coś robić i może się stan pogorszyć albo możesz wydłużyć czas regeneracji i powrotu do treningów ;)
Szacuny
1023
Napisanych postów
5454
Na forum
14 lat
Przeczytanych tematów
137662
Masz rozwalony nadgarstek i chcesz ćwiczyć kalistenikę gdzie nadgarstki są bardzo obciążone.
Litości. Pogadaj z fizjo o rehabie swojego nadgarstka bo wychodzi na to, że na wizycie niczego się nie dowiedziałeś i pytasz na forum byśmy Tobie wywróżyli ze szklanej kuli.
Przecież my nawet nie wiemy czy Ty masz tę łapę jakoś usztywnioną/w ortezie.
Jak masz opatrunek na łapie to chyba logiczne że zaczniesz ćwiczyć po zdjęciu ortezy/gipsu.
Nogi możesz ćwiczyć na maszynach i bez obciążenia, nie rób totalnego ofu od siłki tylko ćwicz dół ciała.
Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2021-11-25 12:47:14
Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2021-11-25 12:50:26
,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".
Szacuny
14532
Napisanych postów
21789
Wiek
43 lat
Na forum
14 lat
Przeczytanych tematów
619916
Z usztywnieniem i ćwiczeniami różnie bywa. Ja po złamaniu miałam nogę w specjalnym bucie i na czas ćwiczeń mogłam go ściągać, ale były to specjalne ćwiczenia zalecone przez fizjo, które przerobiliśmy wcześniej na wizycie.
Najlepiej wracać do sprawności pod okiem dobrego specjalisty a nie kombinować na własną rękę z ćwiczeniami.
Jak się trafi na kiepskiego fizjo to można usłyszeć jak ja, że do końca życia tylko basen i spacery.
Jest liderem w tym dzialeSzacuny
12579
Napisanych postów
162283
Wiek
37 lat
Na forum
19 lat
Przeczytanych tematów
1243139
Ogólnie Wydaje mi się że w przypadku uszkodzenia stawów, tym bardziej jeżeli chodzi o stawy nadgarstka przejściem na kalistenikę będzie gorszym rozwiązaniem niż wykorzystanie maszyn treningowych czy wolnych ciężarów. Musimy pamiętać że kalistenika wymaga od nas znacznej siły mięśniowej chwytu dlatego ręce bywają mocniej obciążone niż w przypadku treningu na siłowni. Jeżeli chodzi o powrót do treningów tutaj wszystko zależy od tego co tak naprawdę stało się z nadgarstkiem. Jeżeli jest co przeciążenie Myślę że takie trzy-cztery tygodnie przerwy Trzeba sobie jednak zrobić. Jeżeli jest to pęknięcie czy złamanie tutaj nie ma co myśleć o znacznej aktywności poniżej sześciu tygodni.