SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FBW czy tylko dla nowicjuszy?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3946

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 139 Napisanych postów 6265 Wiek 41 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 34223
sss
Nikt nie powiedział, że FBW musi składać się z jednego ćwiczenia na partie, to zbyt duże uogólnienie. Tak samo jak ludzie sądzą, że FBW tylko i wyłączenie powinno składać się z ćwiczeń wielostawowych jak przysiady i mc co nie jest prawdą bo równie dobrze można dobry plan ułożyć z ćwiczeń izolowanych i na maszynach - wszystko zależy od konkretnej osoby i celu jaki ona ma.


Masz duzo racji....

Do czego zmierzam. W fbw nie musimy robic dokladnie 1 cwiczenia na 1 partie.
Mozemy zrobic i 2 cwiczenia na dana partie np poniedzialek
przysiady
wyciskanie lezac
wyciskanie skos hantle
wioslowanie nachwyt
wioslowanie jednoracz
uginanie na 2glowe ida
wspiecia na palce

i mamy ciężki trening fbw.

pozniej kolejny trening mozna zrobic srednio ciezko w srode, a w piatek lekko.
Albo 1 ciezko gdzie bedzie wiecej na klatke, najszersze, a w srode ciezej nogi i prostowniki, a piatek jeszcze inny.

FBW na izolacjach bym nie budował. chyba ze wlasnie np dzien lekki zrobic z 10 izolacji typy rozpietki, face pull, bic, tric, lekkie siady, lekko rdl.

Naprawde mozlwiosci jest duuuzo.

>>> Maszeruj albo giń <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 23 Wiek 32 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 199
Na tym własnie ma się opierać mój obecny plan. Dzień siłowy, dzień Hyper lżejszy i hybryda w trzeci dzień. Różne ćwiczenia na różnych płaszczyznach, różnorodność zakresu powtórzeń. myślałem że na moim etapie zaawansowania będzie to wystarczający nowy bodziec skoro do tej pory robiłem fbw tylko w jednej wersji ze stałą ilością powtórzeń. Jeżeli za 6 tygodni nie odnotuje progresu to cie znajdę i będę Ci nosił ciezarki przez tydzień i wyczyszcze ci buty że nie posluchalem i nie wszedłem na split. Mowa o tobie Gats 2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 139 Napisanych postów 6265 Wiek 41 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 34223
Hmmmmmmmm robiac fbw 3 x na tydzien a split 3 x na tydzien nie bedzie jakiejs drastycznej roznicy. Przeciez wykonasz podobna prace. Roznica by byla jak bys rozwalaz 3x fbw a np 4 x push pull.

>>> Maszeruj albo giń <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Viren
Widzę, że ciekawa dyskusja się wywiązała to się dołączę .





ronie220

Oczywiście piszę to w kontekście bardziej zaawansowanych.


W przypadku początkujących FBW jest faktycznie opcją optymalną.


Tylko gdzie jest ta granica między zaawansowanym a początkującym tak naprawdę? Staż o niczym nie mówi, wyniki siłowe?
Opanowanie techniki ćwiczeń nie tylko tych podstawowych? Zweryfikować wiedzę konkretnej osoby jest wbrew pozorom bardzo ciężko, szczególnie przez kogoś kto jest zielony w danym temacie i to też nie wydaje się dobrym wyznacznikiem bo jakby nie spojrzeć to kulturyści sylwetki mają, staż mają, technikę zapewne jakąś też a nieraz jak czyta się ich opinię na dany temat do włosy się na głowie jeżą. Lub też ktoś przeczytał masę książek, był na szkoleniach, kursach itd. a nie wygląda zbyt dobrze lub nie realizuje tej wiedzy w praktyce na siłowni.


Wydaje mi się, że splity są dużo bardziej popularne wśród ludzi przygotowujących się do zawodów i "zaawansowanych" gdyż dużo łatwiej jest skupić się w nim na konkretnej partii mięśniowej/słabym punkcie sylwetki i go podciągnąć czy to wizualnie czy siłowo co nie oznacza, że nie da się tego zrobić w FBW w jakimś stopniu z dobrymi efektami.
Ale moim zdaniem zbyt daleko posuniętym wnioskiem będzie to, że FBW jest tylko dla początkujących lub do jakiegoś poziomu zaawansowania gdyż kluczem wydaje się cykliczność treningowa ze zmiennymi parametrami treningu takimi jak objętość/intensywność/siła itd.

Z moich obserwacji wynika, że 'naturalną' cyklicznością w obecnym czasie wydaje się być fbw/partia 2x w tygodniu/partia 1x w tygodniu co nie oznacza, że jest to jedyna słuszna droga.



Zmieniony przez - Viren w dniu 2017-01-16 11:04:47



Chodziło mi przede wszystkim o wyniki siłowe i poziom masy mięsniowej. Staż nie jest tak istotny choć często skorelowany z powyższymi parametrami.Możemy popatrzeć na to z praktycznej strony:

1.Dźwigasz ciężary rzędu 150-200kg w seriach ? Nie jesteś w stanie zrobić całego ciała na jednej sesji należycie a później to powtórzyć po 1-2 dniach, gdyż układ nerwowy i mięsniowy plus tkanka łączna potrzebują więcej czasu na regenerację. Osobiście po kilku seriach siadów na 160-170kg potrzebuję min 2-3 dni na dojście do siebie. Lepiej to rodzielić i jednego dnia chociażby przećwiczyć łańcuch funkcjonalny push a drugiego pull.

2.W systemie całościowym na każdej sesji eksploatujesz te same rejony i stawy. Przy pewnym poziomie zaawansowania i stażu może to być kłopotliwe, bo szybciej odczujesz zmęczenie materiału.

3.Przy pewnym poziomie masy (do którego dochodzą naturalnie nieliczni), by ruszyć dalej potrzebujesz mocnej stymulacji. Kilka serii na partie ? Ok, częściej stymulujesz mięsnie, zwiększa się synteza białek i mamy częstszą odpowiedź anaboliczną organizmu (przynajmniej takich argumentów używają FBWmaniacy. Ale co z tego ? To nie są jedynie czynniki warunkujące sukces. Niezbyt wymagający trening nie aktywuje w wystarczającym stopniu kinazy mTOR, nie zwiększy aktywności komórek satelitarnych i nie spowoduje dużych uszkodzeń mięsni. Hormony ? Faceci po 40'tce z testosteronem w dolnej granicy potrafią budować masę z powodzeniem. Kobiety również. Same hormony całej roboty nie zrobią.

4.Przy pewnym poziomie masy widać braki i trzeba dorzucać mięsni lokalnie. Nie widzę w FBW miejsca na 1-2 ćwiczenia uzupełniające.

5.Swoje najsłabsze strony poprawiłem w splicie, poświęcając im czesto osobny dzień i atakując kolosalna dla niektórych objętością.
W FBW nigdy by to sie nie udało.

6.Znam mało solidnych, naturalnych sylwetek. Ale Ci, których miałem okazje poznać, trenują splitem. Najczęściej to push/pull czy góra/dół a klasyk w ramach urozmaicenia bądź krótkiego bloku z priorytetem. Wydaje mi się, że to jednak o czymś świadczy.


7.Światowej klasy eksperci najczęściej polecają split. Nie widziałem dawno FBW w artach Breta, Thiba, Nortona....itd.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Super, dużo nowości i kolejna nauka od Ciebie ale pozwolę się nie zgodzić w pełni w niektórych kwestiach.

1. Zgadzam się ale tylko w pewnym stopniu gdyż zawsze można najcięższe ćwiczenia rozdzielić na np. 3 zestawy FBW i zrobić je w trzy różne dni treningowe i sensowniej podzielić objętość/intensywność treningową w poszczególnych zestawach na konkretne partie co wydaje się oczywiście bardziej kłopotliwe i wymaga wiedzy ale jest to do zrobienia. Z drugiej strony kombinowanie nie zawsze jest dobre.
I co z chociażby z takimi systemami jak 5x5, 15-10-5 czy trójbojowymi [chociaż to trochę inna klasa treningów].

Lepiej to rodzielić i jednego dnia chociażby przećwiczyć łańcuch funkcjonalny push a drugiego pull.

W pełni zgoda, zawsze jest korzystniej rozdzielić jeżeli jest taka możliwość.

2. Zgoda chociaż można manipulować ćwiczeniami lub innymi parametrami treningu tak aby zminimalizować to ryzyko ale rejony pracy zostają te same. W takim przypadku chyba warto różnicować poszczególne zestawy na treningi np. ciężko/lekko.
Trzeba też spojrzeć realnie, że do takich ciężarów nie jest prosto dojść i część osób po prostu nie będzie w stanie ich osiągnąć w serii.

3.Odnośnie poziomu masy i mocniejszej stymulacji zgoda chociaż tak naprawdę pewnie 80-90% osób ćwiczących na siłowni nigdy nie będzie miało takiego problemu. O reszcie muszę jeszcze doczytać bo moja wiedza na ten temat jest zbyt niska aby argumenty w dyskusji były merytoryczne.

4. Lokalne dorzucanie mięśni w ogóle jest bardzo ciekawym zagadnieniem ale nie mogę się zgodzić, że nie ma miejsca w FBW na dodatkowe 1-2 ćwiczenia uzupełniające, szczególnie gdy te braki nie są duże.
Ale tak - lepiej to zrobić np. w osobnym dniu treningowym.

5. Ustalanie priorytetów może odbywać się np. poprzez trenowanie tej partii jako pierwszej w dany dzień treningowy - w FBW jest na to miejsce, może nie w tak dużej objętności ale jednak.
Ale tak - lepiej to zrobić np. w osobnym dniu treningowym.

6. Też większość osób które znam trenują splitem co nie oznacza dla mnie, że nie da się fajnie i ciekawie zbudować FBW pod konkretne cele treningowe [oczywiście nie wszystkie].
Może to świadczyć np. o dużej modzie na dany typ treningu, jednak z czasem była ona bardzo zmienna zarówno w stosunku do samego systemu treningowe jak i budowy poszczególnych planów wraz z pojawianiem się nowszych badań naukowych.

7. Zgadza się.

Nie jestem obrońcą jednego czy drugiego systemu treningowego bo trenowałem zarówno splitami jak i FBW ale dobrze poznać spojrzenie innych na dany problem . W splicie pewne rzeczy jest dużo prościej zrobić i wychodzi to bardziej optymalnie patrząc całościowo co nie oznacza, że w FBW w pewnych względach nie da się tego odwzorować.


Dzięki Ronie za wyjaśnienie, jak zwykle merytorycznie. Szanuję Twoje zdanie i wiedzę, którą posiadasz .
Pozdrawiam!


Zmieniony przez - Viren w dniu 2017-01-16 21:33:39
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Viren
Super, dużo nowości i kolejna nauka od Ciebie ale pozwolę się nie zgodzić w pełni w niektórych kwestiach.

1. Zgadzam się ale tylko w pewnym stopniu gdyż zawsze można najcięższe ćwiczenia rozdzielić na np. 3 zestawy FBW i zrobić je w trzy różne dni treningowe i sensowniej podzielić objętość/intensywność treningową w poszczególnych zestawach na konkretne partie co wydaje się oczywiście bardziej kłopotliwe i wymaga wiedzy ale jest to do zrobienia. Z drugiej strony kombinowanie nie zawsze jest dobre.
I co z chociażby z takimi systemami jak 5x5, 15-10-5 czy trójbojowymi [chociaż to trochę inna klasa treningów].

Lepiej to rodzielić i jednego dnia chociażby przećwiczyć łańcuch funkcjonalny push a drugiego pull.

W pełni zgoda, zawsze jest korzystniej rozdzielić jeżeli jest taka możliwość.

2. Zgoda chociaż można manipulować ćwiczeniami lub innymi parametrami treningu tak aby zminimalizować to ryzyko ale rejony pracy zostają te same. W takim przypadku chyba warto różnicować poszczególne zestawy na treningi np. ciężko/lekko.
Trzeba też spojrzeć realnie, że do takich ciężarów nie jest prosto dojść i część osób po prostu nie będzie w stanie ich osiągnąć w serii.

3.Odnośnie poziomu masy i mocniejszej stymulacji zgoda chociaż tak naprawdę pewnie 80-90% osób ćwiczących na siłowni nigdy nie będzie miało takiego problemu. O reszcie muszę jeszcze doczytać bo moja wiedza na ten temat jest zbyt niska aby argumenty w dyskusji były merytoryczne.

4. Lokalne dorzucanie mięśni w ogóle jest bardzo ciekawym zagadnieniem ale nie mogę się zgodzić, że nie ma miejsca w FBW na dodatkowe 1-2 ćwiczenia uzupełniające, szczególnie gdy te braki nie są duże.
Ale tak - lepiej to zrobić np. w osobnym dniu treningowym.

5. Ustalanie priorytetów może odbywać się np. poprzez trenowanie tej partii jako pierwszej w dany dzień treningowy - w FBW jest na to miejsce, może nie w tak dużej objętności ale jednak.
Ale tak - lepiej to zrobić np. w osobnym dniu treningowym.

6. Też większość osób które znam trenują splitem co nie oznacza dla mnie, że nie da się fajnie i ciekawie zbudować FBW pod konkretne cele treningowe [oczywiście nie wszystkie].
Może to świadczyć np. o dużej modzie na dany typ treningu, jednak z czasem była ona bardzo zmienna zarówno w stosunku do samego systemu treningowe jak i budowy poszczególnych planów wraz z pojawianiem się nowszych badań naukowych.

7. Zgadza się.

Nie jestem obrońcą jednego czy drugiego systemu treningowego bo trenowałem zarówno splitami jak i FBW ale dobrze poznać spojrzenie innych na dany problem . W splicie pewne rzeczy jest dużo prościej zrobić i wychodzi to bardziej optymalnie patrząc całościowo co nie oznacza, że w FBW w pewnych względach nie da się tego odwzorować.


Dzięki Ronie za wyjaśnienie, jak zwykle merytorycznie. Szanuję Twoje zdanie i wiedzę, którą posiadasz .
Pozdrawiam!



Zmieniony przez - Viren w dniu 2017-01-16 21:33:39


Spoko, fajnie czasem wymienić się z kims argumentami i ja również szanuje Twoje zdanie i wiedzę



1. Masz rację, da się to sensownie rozplanować. Ale wtedy niektóre partie będą niedotrenowane. Poza tym robiąc w poniedziałek chociażby sam ciężki przysiad, w środę nie bedziesz w stanie pójśc na całośc w martwych ciągach i odwrotnie. A jeśli mielibyśmy wrzucić więcej izolacji i lżejszych ćwiczeń to co to za program? Tylko się podpompować i do domu. Z tego wzrostów nie będzie.

2. Wierzę, że każdy może dojśc, bo sam przez pierwszy i drugi rok treningów byłem słabym gównem

3. Powiem Ci ,ze czytanie to jedno a eksperymentowanie i introspekcja to drugie. A do wojny FBW vs SPLIT podchodzę z pewną dozą dystansu. Co ciekawe, są osoby, które argumentują wyższość systemu całościowego nad dzielonym a same trenują tym drugim .Mam tutaj na myśli np. popularnych youtuberów z Polski. Z grzeczności nie będę pisał nazwy kanału.

Jest jeszcze druga grupa, która również poleca FBW dla naturali a sama wspomaga się dopingiem. Najedzony głodnego nie zrozumie, taka prawda.


4. Wiesz, zbyt duża objętośc w skali jednego dnia też nie będzie optymalna ze względu na niekorzystne środowisko hormonalne/kortyzol. To oczywiscie również tylko teoria i spekulacje, ale praktyką w tym zagadnieniu są jedynie wyniki i osiągnięcia. Nawet badania nie muszą być tutaj wyrocznią delficką.

5. A co jeśli robisz daną partię na początku a mimo wszystko nie rośnie ? Na początku masz więcej siły, co jest niewątpliwie plusem, ale jeśli zrobisz barki np. po klatce to siły jest mniej, za to włokna zmęczone i szybciej osiągniesz porządany efekt, a więc fatygę jednostek motorycznych. Jak widać każde rozwiązanie może mieć plusy i minusy.

Jeśli mam coś napisać z własnej praktyki: u mnie zawsze piętą achillesową były barki. Poprawiłem je poświęcając im 2-3 osobne treningi w skali tygodnia i wykonując ogromną objętośc w skali tygodnia. Tak trenowałem przez miesiąc a później wracałem do klasycznego schematu. Według teorii takie cos nie ma prawa działać-szczególnie w przypadku naturala. W praktyce jest bardzo skuteczne, bo jest coś takiego jak super kompensacja. Zdaje się, że pisał o tym Bret Contreras. Trenując FBW nadal miałbym wystające kości.

Aktualnie to moja najlepsza partia.


6. Racja.



Spróbuję kiedyś mezocyklu opartego na systemie całościowym i może będę w stanie napisać coś wiecej. Może akurat zrobię fajne postępy Jednak wszystki sprowadza się do tego, że ciało lubi zmiany na drodze periodyzacji.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Obiektywnie patrząc nie można się z Tobą nie zgodzić bo argumenty są sensowne i logiczne.

Periodyzacja to klucz o czym pisałem we wcześniejszym poście i tutaj pełna zgoda .
I faktem jest, że, praktyka weryfikuje wszystkie badania naukowe [które są przeprowadzane często na wąskiej grupie badawczej] i teorie. Trzeba sprawdzać na sobie, obserwować i wyciągać wnioski.

Co ciekawe, są osoby, które argumentują wyższość systemu całościowego nad dzielonym a same trenują tym drugim .Mam tutaj na myśli np. popularnych youtuberów z Polski. Z grzeczności nie będę pisał nazwy kanału.


Takie podejście, nie tylko odnośnie systemu treningowego a np. suplementów jest dość powszechne niestety.

Dzięki za dyskusję .
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Ja również dziękuję ;)

Dodam jeszcze, ze jesli komuś pasuje system całościowy i sprawia mu satysfakcje, to niech tak trenuje dalej. Spełnianie się i radosc z treningu to podstawa.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 139 Napisanych postów 6265 Wiek 41 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 34223
ronie220-jeżeli fbw nie nadaje się pod siłę to czemu tyle osób katuje bil star 5x5 czy starting streanght?

I nie do konca rozumiem dlaczego nie mozna dorzucic 1-2 izolacji w fbw? Bo? Ja dorzucałem i 3 izolacje i mi ręki czy nogi nie urwało.

>>> Maszeruj albo giń <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1013 Napisanych postów 5401 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136808
krawat
ronie220-jeżeli fbw nie nadaje się pod siłę to czemu tyle osób katuje bil star 5x5 czy starting streanght?

I nie do końca rozumiem dlaczego nie można dorzucić 1-2 izolacji w fbw? Bo? Ja dorzucałem i 3 izolacje i mi ręki czy nogi nie urwało.


I co z tego że katują skoro wyników nie mają? Na Body-Factory był typ co robił 1,5 roku 5x5 i nie dał rady wagi ciała wycisnąć na poziomej. To o czym my mówimy? A 380 kg w mc zostało wciągnięte przez dociętego kulturystę McCarvera, co ustanawia go wśród creme de la creme czołówki światowej siłaczy, jak myślisz, osiągnął to robiąc plany siłowe kołcza Ripetoł? No proszę Cię, a 20x223 kg to usiadł wychowanek Billa Starra czy kulturysta Platz? Nie no, Platz na pewno w tajemnicy pobierał korepetycje od Pendlaya, uhmm

Najsilniejsze typy starej szkoły, tacy jak Eder czy Sipes, nie brandzlowali się trójbojem ani robieniem treningów opartych na 3 ćwiczeniach, tylko robili objętościowe treningi gdzie główne boje były jednym z elementów, a nie rdzeniem. Mogę wkleić o tamtych czasach milion treningów ale mi je i tak zablokują bo to linki do angielskich forów, szkoda.

No ok, dodawałeś izolacje, ale jak sobie wyobrażasz tak naprawdę trening, gdzie na każdą partię oprócz głównych bojów dodasz jeszcze ćwiczenia dodatkowe, ile Ci to serii zajmie, 60-70 serii? Nogi, plecy, klata, barki, bic, tric, już brzucha i łydek nie liczę. To nierealne, jak myślisz, czemu w West Side Barbell, metodologii opartej na ruskich odkryciach naukowych (Amerykanie oczywiście nic dobrego sami nie wymyślą, program jądrowy pomogli im stworzyć niemieccy naziści i europejscy naukowcy) są dni Repeated Effort i Maximum Effort, czemu tam się dzieli ciało na górę i dół?

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta na mase i liczba powtórzeń na masę

Następny temat

Zmontowac dobry Push Pull Legs pomozcie

WHEY premium