SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytanie do dietetyków Cz II - Łukasz Kowalski, Tadeusz Sowiński

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 100685

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 195 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 23550
To prawda, fantastyczny dziękuję bardzo za odpowiedzi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 745 Napisanych postów 3413 Wiek 48 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 37245
Uwazam, ze takich rzeczy powinno uczyc sie w szkole a nie rozmnazania paproci i innych. Byc moze nie byloby tylu ofiar zlego zywienia i kompletnej nieznajomosci wlasnego organizmu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 187 Napisanych postów 2999 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 37941
Dzień dobry,

mam pytania na temat słodziw różnych:
1. Ostatnio kupiłam stewia z inuliną (>90% inuliny, ok 3% stewii) - czy jest to dobry wybór? Nie znalazłam niczego w stylu 100% stewii, wszystkie inne zawierały maltodekstrynę i śladowe ilości stewii.
2. Czy ksylitol byłby lepszym wyborem?
3. Jaki wpływ na redukcję mają wymienione wyżej słodziki? Czy gdyby miałyby być w stałym menu (powiedzmy 4 łyżeczki tygodniowo) to moja redukcja mogła by być zagrożona, albo czy powinnam się spodziewać innych negatywnych skutków?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, ze najlepiej słodzików unikać, ale nie jest to w tej chwili przedmiotem moich rozterek :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 260 Napisanych postów 9148 Wiek 40 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 123840
Raimunda, jeśli masz w pobliżu Rossmanna, to tam jest słodzik Sweetline - 97%eytrytolu, 3% stewii
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
lubiekaszke - Przez 3-4 dni przed wykonaniem krzywej glikemicznej i insulinowej jadłam ile i co miałam ochotę, a także nie ćwiczyłam, właśnie żeby nie zafałszować wyników. - moim zdaniem jedzenie tego na co ma się ochotę i w ilościach nielimitowanych może nie służyć wyklarowaniu miarodajnego wyniku... Sądzę, że nie takie "dodanie węgli do diety" miał na myśli Łukasz. Zmiany w diecie wprowadza się po to by odwrócić "niepatologiczną insulinooporność" będącą skutkiem restrykcji węglowodanowych. Jedzenie czego się chce i ile się chce może natomiast niekorzystnie wpłynąc na gospodarkę insulinowo-glukozową.

Aktualnie, jak zjem np. 2 kostki czekolady mlecznej to odczuwam negatywne skutki, m.in. drętwienie i "łaskotanie" skóry twarzy, uciekający język, niepokój. - trudno mi się odnieść do takich objawów, może Łukasz będzie mieć pomysł w jakim kontekście osadzić takie symptomy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lubiekaszke Redakcja SFD
Ekspert
Szacuny 471 Napisanych postów 13028 Wiek 33 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 79809
To nie tak, że się wówczas objadałam słodkim czy junkfoodem. Po prostu jadłam czysto, w rozsądnych ilościach, ale bez ważenia i restrykcji, że max. 120g ww.
Chodziło mi żeby podkreślić, że raczej wyniki są wiarygodne.
Jak 4 lata temu i 7 lat temu miałam robione krzywe to wtedy tragicznie jadłam a jakoś było dobrze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Raimunda -

ad 1). zapewne jest to lepszy wybór niż stewia z maltodekstryną czy fruktozą, zwłąszcza jeśli używasz ostrożnie. Przedmiotem badań jest potencjalnie korzystny wpływ stewiozydów na gospodarkę insulinowo-glukozową i działąnie hipotensyjne.
ad 2). poliole takie jak ksylitol mogą u niektórych osób powodowac problemy jelitowe, zazwyczaj jednak ważliwe już na niewielkie ich dawki są osoby z IBS
ad 3). słodziki bezkaloryczne raczej nie powinny mieć niekorzystnego wpływu na przebieg redukcji tkanki tłuszczowej. Chociaż niedawno pojawiło się badania w którym zaobserwowano negatywne oddziaływanie niektórych sztucznych substancji słodzących (sacharyny) na stan mikroflory jelitowej - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25231862 . Póki co jednak zbyt wcześnie by wyciagać daleko idące wnioski. Substancje posiadające wartość energetyczną (jak poliole) też są lepszą opcją niż cukry takie jak sacharoza, o ile są dobrze tolerowane przez przewód pokarmowy i nie są nadużywane.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-05-08 14:49:44
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 187 Napisanych postów 2999 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 37941
Dziękuję bardzo za odpowiedź!
Musiałam poguglać hipotensyjne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam. Od jakiegoś czasu spożywam tran i zastanawiam się, czy istnieją jakieś powody, dla których nie powinienem spożywać 10-15g dziennie, lub czy istnieje ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych dla osoby ćwiczącej i kształtującej sylwetkę. Nie zadawałbym tego pytania, ale po przeczytaniu wypowiedzi Łukasza w temacie, do którego link podałem niżej, nabrałem wątpliwości, czy aby na pewno czynię dobrze. Jak to w końcu jest z tym tranem? Pić, czy nie pić? Lub, jeśli pić, to w jakich ilościach maksymalnie byście to zalecali?

https://www.sfd.pl/t1034556.html

A dokładnie:

LukaszK
Dobra robota, chociaż nie zgodziłbym się z niektórymi wnioskami, ewentualnie miałbym dodatkowe uwagi.

Eskimosi w swojej tradycyjnej diecie spożywali bardzo duże ilości długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Z tym, że spożycie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3, to zdecydowanie nie jest jedyny czynnik różnicujący styl życia i sposób żywienia Eskimosów i mieszkańców krajów zachodnich. Na podobnej zasadzie można byłoby stwierdzić, że zazwyczaj niepalący, aktywni fizyczni i spożywające duże ilości warzyw i owoców wegetarianie są zdrowsi od przeciętnych Amerykanów, bo nie jedzą mięsa. Inaczej mówić nie można przypisywać określonych efektów jednemu czynnikowi, skoro obok mamy całe mnóstwo czynników mogących mieć znaczenie.

Być może Eskimosi byliby nawet jeszcze zdrowsi i mieliby mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, gdyby w swoim specyficznym kontekście spożywali mniej kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Na podstawie badań obserwacyjnych jakie posiadamy nie można wykluczyć takiej zależności.

W niektórych społecznościach cieszących się świetnych zdrowiem spożycie kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 nie było bardzo wysokie. Mam na myśli, chociażby mieszkańców wyspy Kitava badanych przez naukowców ze Szwecji.

Jest wiele badań wskazujących, że suplementacja olejem rybim może mieć korzystne efekty. Niemniej jednak jest również całkiem sporo badań wskazujących, że nie przynosi ona pozytywnych efektów i może przynosić negatywne efekty przy dawkach 3-6 g oleju rybiego na dzień (nasilenie peroksydacji lipidów, zwiększenie stężenie cholesterolu frakcji LDL a nawet pogorszenie wrażliwości insulinowej i zwiększenie apetytu):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9168460
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20694407
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23474089

W jednym z niewielu długoterminowych badań, trwającym ponad cztery lata (DART-2) w grupie przyjmującej olej rybi odnotowano zwiększenie ryzyka chorób serca i nagłej śmierci:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12571649

W wielu badaniach stosowano dawki 2-3 g na dzień, ale niekoniecznie to oznacza, że minimalna skuteczna dawka to 2 g. W publikacjach przeglądowych, metaanalizach (obejmujących wyniki wielu badań) i rekomendacjach rożnych towarzystw niekoniecznie można się spotkać z wnioskami, że minimalna skuteczna dawka to 2 g na dzień. Dodatkowo warto podkreślić, że badania odnośnie wpływu oleju rybiego na zdrowie prowadzone są najczęściej w kontekście "śmieciowej" diety zachodniej. Przy rozsądnie zaplanowanej diecie ubogiej w rafinowane oleje roślinne minimalna skuteczna dawka może być niższa.

Podstawowy problem polega jednak na tym, że po przeczytaniu tego artykułu przeciętny laik prawdopodobnie zacznie przeszukiwać strony internetowe w celu znalezienia możliwe najtańszej oferty oleju rybiego na rynku. Natomiast uznani eksperci, odnotowujący u swoich podopiecznych korzystne efekty przy wyższych dawkach oleju rybiego (np.: John Berardi) nie bez powodu polecają suplementy z olejem rybim wysokiej jakości, niekonieczne najtańsze, np.: Genuine Health o3mega Liquid. W badaniach zazwyczaj również wykorzystywane są suplementy z olejem rybim wysokiej jakości. Niestety utlenione tłuszcze (nawet omega-3), to szkodliwe tłuszcze.

Zmieniony przez - LukaszK w dniu 2014-07-25 12:58:07


Nie mogę znaleźć akurat tego mojego, ale załóżmy, że jest ok (nie był jakiś tam mega tani).

Zmieniony przez - MaksymS w dniu 2015-05-08 19:32:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
kebula Instruktor K&F
Ekspert
Szacuny 661 Napisanych postów 8604 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 143874
wiem, że było to już tłuczone parę razy, ale czy spożycie tłuszczy rzeczywiście spowalnia metabolizm, a węglowodany go napędzają? bo słyszałam, że zostało już to dawno obalone, ale z tego co widzę to w środowisku kulturystycznym nadal panuje takie przekonanie i zastanawiam się dlateczego?

Niema nic gorszego niż bycie więźniem własnej głowy, pędzić za ideałem którego nie istnieje kosztem wszystkiego: zdrowia, relacji przyjacielskich/rodzinnych, kosztem bezcennych minut życia, które nigdy nie wrócą..


aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/Kebula_w_remoncie_part_2-t1142515.html 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

btw

Następny temat

Aktywnie w ciąży

WHEY premium