Zarówno wapń, jak i magnez należą do tych składników pokarmowych, których często brakuje w naszej diecie. Zapewnienie odpowiedniego spożycia wspomnianych pierwiastków okazuje się być szczególnym wyzwaniem w przypadku osób odchudzających się, a także wszystkich unikających nabiału i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Na szczęście dość prostym sposobem na to, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na wapń i magnez jest włączenie do diety odpowiednio dobranych wód mineralnych.

Wapń i magnez – rola, zapotrzebowanie i skutki niedoborów

Magnez i wapń stanowią niezbędne elementy naszej codziennej diety. Składniki te biorą udział w wielu newralgicznych procesach biochemicznych, mają wpływ na przesyłanie impulsów nerwowych, oddziałują na pracę mięśni, mózgu, trzustki, wątroby, układu krążenia i wielu innych układów, tkanek i narządów. Ludzki organizm potrzebuje około 1000mg wapnia i około 400mg magnezu na dobę by funkcjonować prawidłowo. Niestety w dzisiejszych czasach popularność zyskują żywieniowe trendy, które w swoich założeniach ograniczają konsumpcję pokarmów zasobnych we wspomniane pierwiastki (mowa o pełnoziarnistych produktach zbożowych i nabiale).

W sytuacji, w której spożycie wymienionych powyżej składników mineralnych jest zbyt niskie mogą się pojawić następujące konsekwencje:

 • obniżenie wydolności fizycznej,
 • pogorszenie kondycji umysłowej,
 • zaburzenia glikemii,
 • arytmie,
 • spadek odporności na stres,
 • wzrost ryzyka infekcji,
 • problemy z pracą nad kompozycją sylwetki,
 • wiele innych.

Mając powyższe aspekty na uwadze, coraz więcej osób decyduje się na suplementację wapniem i magnezem. To może być rozwiązanie sensowne, ale warto wiedzieć, że istnieją inne sposoby na to, by dostarczyć wymaganą dawkę wspomnianych pierwiastków.

magnez

Woda jako źródło magnezu i wapnia

Oczywiście najlepszym sposobem na to by dostarczyć wymaganej dawki wszystkich niezbędnych składników pokarmowych jest modyfikacja codziennej diety, tak by uwzględniała ona jak najbardziej wartościowe pokarmy. Niekiedy jednak z różnych przyczyn takie rozwiązanie nie jest możliwe. W takich sytuacjach znakomicie sprawdzi się włączenie wód mineralnych zasobnych w wapń i magnez, takich jak „Muszynianka”, „Staropolanka 2000”, „Muszyna Minerale”, „Muszyna II”, „Piwniczanka” i wiele innych dostępnych na rynku. Warto uważnie lustrować etykiety i wybierać te wody, które zawierają przynajmniej 150mg wapnia i przynajmniej 50mg magnezu na litr. Niektóre produkty tego typu dostarczają nawet kilkukrotnie wyższych dawek wspomnianych pierwiastków i co istotne, nie są to wody reklamowane w TV. Paradoksalnie bardzo często wody promowane w mediach to płyny niemal zupełnie pozbawione cennych składników mineralnych. Można po nie sięgać, ale warto mieć na uwadze, że nie są one szczególnie wartościowym dodatkiem do diety…

Czy wapń i magnez zawarte w wodach są dobrze przyswajalne?

Można spotkać się z plotką mówiącą, iż wody mineralne, nawet jeśli zawierają duże dawki wapnia i magnezu to nie stanowią cennego źródła tych składników, gdyż dostarczają ich w trudno przyswajalnych formach. Cóż, tego typu pogłoski rozpowszechniane są przez osoby, które nie zadały sobie trudu by zapoznać się z wynikami badań. Dostępna literatura wskazuje wyraźnie na to, że wchłanianie wapnia z wód mineralnych jest co najmniej dobre i w praktyce może być wyższe niż ma to miejsce w przypadku wielu produktów mlecznych, co pokazali dr Böhmer, dr Müller i dr Resch KL. w opublikowanej w 2000 roku pracy zatytułowanej: „Calcium supplementation with calcium-rich mineral waters: a systematic review and meta-analysis of its bioavailability.”

Powyższy efekt związany jest z tym, że wody mineralne zasobne są w wodorowęglany, które dodatkowo zmniejszają straty wapnia z moczem. Podobnie też węglowodory hamują utratę magnezu. Dodatkowym plusem wód mineralnych jest brak zawartości fosforu. Więcej na temat wspomnianej publikacji pod linkiem dostępnym poniżej:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11193246

Ciekawych danych w kwestii wchłaniania wapnia i magnezu obecnych w wodach mineralnych dostarcza praca dr Heaneya, który na podstawie zebranych danych stwierdził, że konsumpcja wody mineralnej może stanowić znakomity sposób na zwiększenie spożycia wapnia w przypadku osób niedostarczających odpowiedniej jego ilości. Link do abstraktu ze wspomnianej publikacji znajduje się poniżej:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16895885

Zdanie wspomnianego badacza nie jest odosobnione. Do podobnych wniosków doszli również inni eksperci zajmujący się opisywanym tutaj zagadnieniem, co obrazują treści poniższych publikacji:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7696826
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9252974
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5318167/

Wnioski

Odpowiednio dobrane wody mineralne stanowić mogą znakomite źródło wapnia i magnezu. Osoby borykające się z problemami z dostarczeniem wspomnianych pierwiastków z konwencjonalnej żywności mogą śmiało uzupełniać ich spożycie w prosty i bezkaloryczny sposób – sięgając po mineralne wody. Tego typu płyny w szczególności polecane są osobom unikającym nabiału i pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także wszystkim stosującym niskokaloryczne diety, które częściej niż diety o prawidłowej kaloryczności okazują się niedoborowe.

Komentarze (0)