Zauwarzylem za na SFD wiele rozmawia sie na temat bjj, ja osobiscie jestem laikiem w dziedzinie sztuk walki i postanowilem dowiedziec sie czegos wiecej na temat tej jakze propagowanej i wychwalanej "sztuki" walki. Brnac poprzez internet zauwarzylem ze nie jest to zbyt popularny sport, jest on w fazie conajwyzej ekspansji na swiat. Mialem rowniez okazje poogladac filmiki z UCF i Vale tudo gdzie jak doszly mnie sluchy bjj wiedzie prym, sa to podobno prawdziwe walki prawie bez regol ludzi z roznych dziedzin walki. Moim zdaniem jest to nic innego jak cyrk, show dla ludzi, cos w rodzaju amerykanskiego wreslingu gdzie poprzebierani pajace udaja ze walczu tu zas moze i walcza ale przyjrzyjmy sie kto walczy, wiekszosc z tych ludzi to napewno nie sportowcy tylko chlopki prosto z ulicy, niekturzy wygladaja jak grube wieprze nie majace pojecia o walce w ich ruchach nie ma zadnej techniki, nie potrafia myslec, poprostu jest to prosta mlucka dla prostych ludzi rzadnych krwi i wrazen. Mr Gracie z bjj uwarza ze jest niezly, jest najlepszy, prawie wszystkich tam mluci, z moich obserwacji wynika ze zawsze mluci tak samo, a za przeciwnikow poprostu ma tempakow, raz widzialem jego walke z jakims japoncem pozniej nazwanym "gracie hunter" gtory poprostu bawil sie wielkim gracie, byl na tyle dobry ze potrafil beztrudu odpierac kilka podstawowych technik gracie ktory jak widac za wiele tych technik nie mial bo dal sie zmlucic. Wedlug mnie zawody typu ucf czy vale tudo nie maja zadnej wartosci sportowej jest to zwykla tempa nawalanka ktora ma dostarczyc ludziom wrazen, prawdziwi zas fighterzy nie ponizaja sie do brania udzialu w tym cyrku. Zauwarzylem ruwniez ze udzial w owych zawodach biora rowniez emeryci !!! Ktorzy pewnie chca troche dorobic, zdarzaja sie rowniez prawdziwe rodzynki jak grubasy (tzw sumo) niedolezni ktorym lepiej od walki zrobila by rehabilitacja w szpitalu. Oprucz tego mamy paru stalych bywalcow ktorzy zwykle wygrywaja kreujac swoj image niepokonanych poskramiaczy karatekow, judokow czy zapasnikow. Z tego co zauwarzylem trenowanie bjj wzoruje sie na tych walkach jedyne co moge powiedziec to to ze im wspulczuje...
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Krzysztof Piekarz
nie zawracaj sobie glowy tym forum :)