SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

piwo a zdrowie

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 43506

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 2643 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 24308
Jako, że zbliżają się wakacje, jest coraz cieplej ludzie przestawiają się z mocniejszych, rozpalających gardła trunków(40% https://bundles.sfd.pl/../../buziaki/7.gif[/img]) na "nieco" lżejsze chmielowe . Na SFD coraz częściej można zobaczyć pytania dotyczące wplywu piwa na zdrowie (tudzież sylwetkę). Mam nadzieję, że ten (nie mojego autorstwa, zeby nie bylo ) na "nieco" lżejsze chmielowe . Na SFD coraz częściej można zobaczyć pytania dotyczące wplywu piwa na zdrowie (tudzież sylwetkę). Mam nadzieję, że ten (nie mojego autorstwa, zeby nie bylo ) na "nieco" lżejsze chmielowe . Na SFD coraz częściej można zobaczyć pytania dotyczące wplywu piwa na zdrowie (tudzież sylwetkę). Mam nadzieję, że ten (nie mojego autorstwa, zeby nie bylo [img]../../buziaki/7.gif" alt="" /> taki mix) artykul troche sprawe wyjaśni.

Czy piwo jest zdrowe?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zaprzysięgli abstynenci powiedzą, że na pewno nie, bo przecież zawiera ono alkohol, który jest wszak trucizną. Z drugiej jednak strony, często lekarze zamiast luminalu i innych rodków nasennych zalecają wypijanie przed udaniem się na spoczynek szklaneczki ciemnego piwa. Już starożytni Egipcjanie doceniali farmakologiczne właściwości piwa. Było zalecane profilaktycznie przed epidemią cholery i dżumy, a także przed ukąszeniem skorpiona. Sam Hipokrates zalecał picie piwa przeciwko silnej gorączce. Właściwości zdrowotne piwa poznali też mnisi, to oni wyrabiali najlepsze piwa w klasztorach w Belgii, Francji i Niemczech.


Z medycznego punktu widzenia piwo jest tak samo zdrowe jak wino - oczywiście przy zachowaniu umiarkowanej konsumpcji. Fakt ten został udowodniony naukowo i jest bezdyskusyjny. Jednak od nagich faktów i suchej teorii daleko ważniejsza jest cała filozofia życiowa. Niemiecki poeta Novalis w roku 1801 odnotował: "Sztuka leczenia musi wyrosnąć ponad zwykłą medycynę i stać się zarówno nauką o sztuce życia, jak i nauka o naturze życia, tworząc system sensownych i rozsądnych prawideł i napomnień. Każdy człowiek musi zostać wychowany tak, by sam sobie był lekarzem, musi nauczyć się żyć zdrowo i wstrzemięźliwie, kontrolując swe odżywianie i równowagę panującą pomiędzy wysiłkiem a odpoczynkiem, nie wydając przy tym swego zdrowia na pastwę żadnych nałogów."
Do tych dawnych opinii należy przytoczyć te najnowsze, i tak japońscy naukowcy doszli do wniosku że piwo jest znakomitym zabezpieczeniem przed rakotwórczymi substancjami! W tym celu przetestowali 24 gatunki piwa z całego świata, białe i czerwone wina, brandy i japońską niezbyt mocną wódkę sake. Test miał za cel wskazanie najlepszego zabezpieczenia przed trującymi związkami sprzyjającymi powstawaniu raka, pojawiającymi się w pożywieniu na skutek obróbki termicznej: smażenia, pieczenia, duszenia, a nawet gotowania. Spośród wszystkich przebadanych trunków najlepszym zabezpieczeniem jest ...piwo z zawartością alkoholu. To nie pierwsza rewelacja dotycząca piwa.
Kilka lat temu amerykański naukowiec Richard Moore z Uniwersytetu im. Johna Hopkinsa w Baltimore ogłosił, że wypijanie codziennie szklaneczki piwa może zapobiegać niedrożności naczyń wieńcowych, a tym samym zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia. Kardiolodzy oniemieli, a dalsze badania potwierdziły dobroczynne działanie złocistego napoju. Ale wszystko z umiarem, spożycie więcej jak jednego kufla piwa dziennie nie jest już zdrowe bo piwo obciąża żołądek, źle wpływa na wątrobę a regularne konsumowanie ponad stan może doprowadzić do alkoholizmu.

Jak więc jest naprawdę?
Zacznijmy od tego, że szyszki chmielu, które dodaje się do brzeczki piwnej, zawierają od 8 do 12 procent żywic, głównie humuliny i lupuliny.Żywice te działają silnie bakteriobójczo, podobno nawet na prątki gruźlicy ludzkiej (gruźlica występuje wśród piwowarów niezwykle rzadko) oraz przeciwnowotworowo (chociaż wroga propaganda winiarzy twierdzi wręcz odwrotnie). Zdaniem niektórych specjalistów, żywice te zwalczają nawet bakterie odporne na antybiotyki. Humulinę stosuje się w lecznictwie jako środek uspokajający przy bolesnych podrażnieniach pęcherza moczowego oraz jako środek ogólnie uspokajający i pobudzający apetyt. W lupulinie zawarty jest z kolei olejek eteryczny stosowany jako składnik złożonych specyfików w leczeniu m.in. zaburzeń sercowo-naczyniowych, nerwic wegetatywnych i skurczów jelit. Warto również dodać, iż w lecznictwie ludowym napar i odwar chmielu stosuje się w niedomaganiach żołądka, zapaleniu nerek, chorobach śledziony, nerwobólach, przy braku apetytu i zaburzeniach przemiany materii , a także w niektórych przypadłościach nerwowych.
Piwo samo w sobie nie tuczy, lecz pobudza apetyt. Piwo poprawia przyswajalność pokarmów stałych, co jest korzystne, lecz tym samym dopinguje do większego spożycia tych pokarmów, co może być przyczyną nadwagi.Piwo ułatwia trawienie potraw węglowodanowych, zaś jego pobudzające działanie na apetyt ma duże znaczenie w odżywianiu rekonwalescentów. Jest ono również niezłym środkiem moczopędnym. Zdaniem niektórych specjalistów dietetyków, mogą je pijać (w umiarkowanych oczywiście ilościach) nawet chorzy, albowiem bardzo szybko ulega ono strawieniu i jest łatwo przyswajalne przez organizm. Pracę żołądka pobudzają zawarte w piwie specyficzne substancje goryczykowe oraz kwas węglowy. Podobno, choć nie jest to w pełni potwierdzone, piwo zawiera składniki zapobiegające marskości wątroby. Wielu nefrologów i urologów zaleca picie piwa przy kamicy nerkowej.
Piwo zawiera sole mineralne, a więc potas, nadto fosfor, magnez, wapń i sód (ten ostatni pierwiastek w nader niewielkich ilościach). Jest ono też źródłem witamin z grupy B, B1, B2, PP oraz B12. Witamina B1 wpływa korzystnie na przemianę materiWarto również wiedzieć, iż lekarze zabraniają picia piwa przy cukrzycy, podagrze, owrzodzeniu żołądka lub dwunastnicy, marskości wątroby oraz ostrym, chronicznym zapaleniu trzustki. Co do diabetyków, produkuje się dla nich specjalne piwa,które zawierają mało węglowodanów. Przy czym są to piwa o normalnej zawartości alkoholu, nie jakieś cieńkusze!
Niską zawartość węglowodanów uzyskuje się technologicznie przez wysokie odfermentowanie piwa.

Jeśli zaś chodzi o osoby z nadwagą, zdania są podzielone. Wprawdzie samo piwo raczej nie tuczy, ale przecież wzmaga apetyt... Nie zapominajmy przy tym, iż do piwa spożywa się zwykle obfite, tłuste posiłki. A piwosze bardzo lubią wędliny, golonkę, smażone kotlety

Z piwem jest dokładnie tak samo, jak z wieloma innymi sprawami w życiu, ma dwa oblicza: jedno przyjazne, drugie zdecydowanie mniej. Tak też codzienna konsumpcja alkoholu niesie za sobą nie tylko ryzyko, ale i wiele korzyści dla zdrowia, których nie wolno nie docenić. Czynnikiem decydującym jest właściwa miara.Naukowe badania wykazują, że umiarkowana konsumpcja alkoholu nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie - wydłuża życie, pozwalając cieszyć się wszystkimi jego przejawami aż do późnej starości.

źródła: http://www.jkudla.com/zdrowie/zdrowie.html#wino
http://www.nsik.com.pl/archiwum/137/a5.html
http://www.juni.com.pl/~beerlabel/zdrowie.html
Nie wiem jak wy, ale ja (jutro matura) zamierzam sobie walnąć ze 2 browarki na uspokojenie


Zmieniony przez - kolos88 w dniu 2007-05-03 07:25:24

Zmieniony przez - kolos88 w dniu 2007-05-03 07:26:33

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 302 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 7343
Interesujący artykuł Ja wohl, ja wohl, ich liebe alkohol

"Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać."
Kartezjusz

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 212 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5889
wszystko w umiarze jest zdrowe :)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 4672 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 31505
Super art! SOG juz nie wejdzie, a dal bym
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 10140 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 38685
2 przed maturą czy po maturze?

Bo różnica jest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 217 Wiek 31 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 11724
Extra art! Chyba trzeba wybrać się na jakiegoś bro :D No i oczywiście sog :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6510 Napisanych postów 39413 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 770228
ciekawe jak sprawa picia piwa ma sie do osob ktore wspomagaja budowe swych miesni mniej dozwolonymi srodkami u ktorych watroba jest juz mocno obciazona.
jak wiadomo ow substancje w wiekszosci sa lekami a lekow raczej nie laczy sie z alkoholem ale czy wypicie jednego piwa w tygodniu daje w takim przypadku korzystne efekty czy raczej szkodzi?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 5239 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 75867
Znowu potwierdza się: wszystko dla ludzi byle z umiarem. Sog za ciekawy art i pracę

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 2643 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 24308
ciesze sie, ze sie podoba pewnie dlatego, ze jest tu napisane to co chcecie, aby bylo napisane


2 przed maturą czy po maturze?

Bo różnica jest

dzis wieczorkiem, aby jakoś zasnąć (stres coraz bardziej daje sie we znaki)


znalazlem jeszcze jedną ciekawą stronke http://www.nsik.com.pl/archiwum/64/a10.html
szkoda, ze wczesniej jej nie zauwazylem, uwzgledniłbym w tych wypocinach
Zmieniony przez - kolos88 w dniu 2007-05-03 12:13:13

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 1187 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 20954
Temat niezwykle na czasie Szkoda tylko, ze zazwyczaj nie pija sie 1 szklanki piwa, tylko troszke wiecej... BTW Interesuja mnie te piwa ze zmniejszona iloscia ww - mozecie podac konkretne marki (i o ile to mozliwe - zawartosc ww) ?

PS Powodzenia na maturze
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 2643 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 24308
z tego co wiem to polskie browary niestety nie produkują takiego piwa
a szkoda, bo diabetyków jest w Polsce ok. 1,5 mln

poszukaj informacji o pani Elżbiecie Żmijewskiej, ktora prowadzila badania nad recepturą takiego piwa. Gdzies widzialem nawet przepis..

takie browarki zawierają <2g wegli, ale stężenia glukozy nie podnoszą

Zmieniony przez - kolos88 w dniu 2007-05-03 14:17:31

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

praca na budowie a masa

Następny temat

posilek po treningowy

FuckBaton