Dobre nawyki dodają nam więcej pasji, energii i wytrwałości w dążeniu do celów. Zdrowe nawyki nie powinny być traktowane jako obowiązek, ale jako świadoma, dobrowolna decyzja. Osoby o zdrowych nawykach przeważnie żyją od  dłużej i mniej chorują.

Wprowadzenie kilku prostych zmian w życiu może poprawić Twoje zdrowie i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Zwiększenie aktywności fizycznej, codzienne spożywanie większej ilości zdrowej żywności i warzyw oraz zmniejszenie stresu mogą mieć potężne, pozytywne skutki zdrowotne, w tym poprawę kondycji, nastroju i jakości snu.

Dobre nawyki zdrowotne oznaczają również w dłuższej perspektywie mniejsze ryzyko zawału serca, udaru mózgu i raka.

Najlepszym powodem, dla którego warto starać się chronić swoje zdrowie i przestrzegać zdrowych nawyków, jest świadomość doświadczania życia w najlepszy sposób.

Jedz nieprzetworzoną żywność

Zdrowa dieta powinna składać się z większej  ilości warzyw, ryb, chudego mięsa, jaj i dobrej jakości serów, zdrowych tłuszczy oraz zbóż i owoców. Jednocześnie dieta powinna być bardzo różnorodna, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Pamiętaj jednak, że równowaga jest kluczowa i możesz czasami pozwolić sobie na mały deser lub wystawną kolację bez wyrzutów sumienia. Staraj się jednak sięgać po nieprzetworzoną żywność.

zdrowa żywność

Spaceruj

Ważne jest, aby w miarę możliwości zbalansować siedzący tryb życia i kiedy to tylko możliwe więcej się ruszać. Nie nadużywaj samochodu. Jeśli możesz poruszaj się pieszo albo rowerem. Parkuj samochód dalej od wejścia, żeby zapewnić sobie więcej kroków każdego dnia.

Ogranicz spożywanie alkoholu

Nie trzeba kompletnie z niego rezygnować, jeśli potrafisz ograniczyć się do 2-3 lampek wina w tygodniu. Staraj się nie przesadzać z ilością. Alkohol może pomóc rozładować napięcie, ale jego nadmiar negatywnie wpływa na nasze zdrowie, obciąża wątrobę oraz obniża jakość snu. 

Weź dzień wolny

Jeżeli czujesz się przepracowany, weź jeden dzień wolny i przeznacz go na regenerację. Oderwanie się od pracy może przynieść fizyczne i psychiczne korzyści zdrowotne, a krótka przerwa w pracy może w rzeczywistości zwiększyć produktywność po powrocie. 

Unikaj negatywności

Pozytywne podejście do życia sprawia, że lepiej radzimy sobie ze stresem i różnymi problematycznymi sytuacjami w naszym w życiu. Jeśli spędzasz czas z kimś, kto źle na Ciebie wpływa, wywołuje u Ciebie stres oraz zadaje Ci ból, może nadszedł czas, aby zerwać kontakt z taką osobą?

Zrób przerwę od technologii

Smartfony, komputery, telewizory itd. kradną nasz wolny czas i coraz ciężej jest nam funkcjonować bez nich. Robienie sobie przerwy od gadżetów może wpłynąć na jakość snu, zwiększyć produktywność oraz pozytywnie wpłynąć na relacje z bliskimi. Spróbuj odłożyć telefon wykonując podstawowe czynności, takie jak jedzenie, kąpiel, trening, a na noc zostawiaj telefon poza sypialnią. 

Ćwicz

Ćwiczenia zmniejszają poziom stresu, dlatego warto się poruszać każdego dnia. Nie musisz codziennie chodzić do klubu fitness - po prostu bądź aktywny. Spacer, squash, pływanie, rower, a nawet zajęcia jogi online na pewno pozwolą Ci poczuć się zdrowo w swoim ciele.

aktywność fizyczna zdrowie

Czytaj

Czytanie stymuluje mózg i poprawia funkcje mózgu, co może pomóc w zmniejszeniu osłabienia umysłowego w starszym wieku, a nawet powstrzymać chorobę Alzheimera.

Znajdź sobie hobby

Dodatkowe zainteresowania (poza rodziną i pracą) sprawią, że poczujesz się bardziej spełniony. Rozważ naukę gotowania, uprawianie sportu czy nawet uprawianie ogródka. Posiadanie swojego hobby pozwoli Ci odciąć się od codziennych obowiązków i sprawi, że Twoje życie będzie bardziej Twoje i bardziej interesujące. 

Komentarze (1)
M-ka

Co do choroby Alzheimera, to powtórzę, że warto zapoznać się z pracami i wnioskami angielskiego profesora Chrisa Exleya. Czytanie, aktywność umysłowa - tak, ale to tylko łagodzi problem... Największe zło to aluminium w mózgu!
O tym się nie mówi, człowiek został "zabity" poprzez odcięcie funduszy na badania i śmierć medialną (co nie znaczy, że zrezygnował!), a wszystko przez to, że dotknął bardzo poważnego i rozległego problemu tzn. właśnie obecności UWOLNIONEGO aluminium w życiu współczesnego człowieka i jego toksycznego wpływu!
Profesor łączy wpływy aluminium z 20-ką najgorszych czołowych chorób współczesnego świata! Przemysł chce go zniszczyć, ale ludzie powinni dla własnego dobra wspierać takich ludzi w dążeniu do prawdy.

1