Na siłownię już dawno zawitały smartfony, nie uważam, by ten trend był pozytywny. Niektórzy ludzie więcej czasu spędzają na Facebooku, Instagramie, Youtube, pisząc SMS-y i robiąc zdjęcia, zamiast trenować. Maria Matsangidou i wsp. sprawdzali, czy użycie technologii VR (ang. Virtual Reality) ma wpływ na trening.

Osiemdziesięciu uczestników zostało losowo przydzielonych do grupy VR lub kontrolnej. Wszyscy wykonywali izometryczne trzymanie ciężaru, angażując do pracy m. dwugłowy ramienia. Ćwiczenie polega na wykonaniu ruchu uginania ramienia, np. ze sztangą lub sztangielką (sztangielkami), zatrzymaniu ćwiczenia, np. w połowie zakresu ruchu, i utrzymaniu napięcia w bezruchu (to klasyczna metoda, którą można wykorzystać w treningu mięśni brzucha, grzbietu (np. podciąganiu, wiosłowaniu), przy ćwiczeniach tricepsa, przedramienia, m. naramiennych, a nawet nóg). Uczestnicy trzymali 20% ciężaru maksymalnego. Oceniano odczuwanie bólu i postrzeganie wykonywanego wysiłku. W jednej grupie zastosowano urządzenie VR, w drugiej nie.

Wyniki: uczestnicy w grupie technologii wirtualnej rzeczywistości odczuwali mniejszy ból i byli w stanie pracować dłużej do wyczerpania, w porównaniu do grupy kontrolnej. Widzieli to samo pomieszczenie, co grupa kontrolna, z dodatkowym wizualnym odwzorowaniem ćwiczonego ramienia i trzymanego ciężaru.

Ironizując, gdyby to badanie przeprowadzić na lepiej wytrenowanych osobach, to trwałoby zbyt długo. Osoba mogąca ugiąć ramię z ciężarem 50 kg stosowałaby ciężar 10 kg - trudno oczekiwać, by izometryczne trzymanie 10 kg było wielkim wyzwaniem. Znacznie większym problemem byłoby wykonanie trzymania uniesionych ramion przodem lub bokiem ze sztangielkami (spotyka się je na zawodach strongman).

Czy cytowane badanie mnie przekonuje? Niekoniecznie, trzeba poczekać na większą liczbę eksperymentów z wykorzystaniem VR oraz bardziej poważnych ćwiczeń (przysiadów, martwego ciągu, podciągania, wiosłowania itd.). Poza tym na siłowni już i tak widzi się zbyt dużo elektroniki, więc dodanie kolejnych urządzeń VR mogłoby spowodować chaos.

Czy technologia VR znajdzie zastosowanie w treningu kulturystycznym? Czas pokaże.

Referencje:

Maria Matsangidou i wsp. „Is your virtual self as sensational as your real? Virtual Reality: The effect of body consciousness on the experience of exercise sensations” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1469029217306246?via%3Dihub

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181001101917.htm

Komentarze (4)
anubis84

Co to ludzie nie wymyślą, ja chyba bym tak nie mógł jak czegoś nie widzę, lepsze mam czucie jak wiem co się dzieje dookoła.

2
vitajs

Niedługo to wystarczy jak się na youtube trening odpali i mięśnia będą rosły ;-)

1
monkey22

Wnet pojawia się super pakiety do dojenia kasy z bogatych korpotrupów :) . Kamizelki EmS + gogle VR. I te piękne opisy reklamowe ( nie robiąc nic zrobisz 6 pak w 30dni ) :):)Zapisz się już dziś na technologiczne szaleństwo - tylko 15 min 2 x w tygodniu hehe

1
anubis84

moze kiedys bedą takie czasy, co maszyna zrobi za Ciebie trening :-)

0