O czym dowiesz się z tego artykułu? 

  1. Przypadek pierwszy - osoba 40+ zaczyna swoją przygodę z siłownią
  2. Nie zapominaj o rozgrzewce!
  3. Zadbaj o odpowiednie odżywianie

Ten artykuł to nieplanowane rozszerzenie dwóch pierwszych części - koniecznie przed obecną lekturą proszę zapoznać się obiema częściami.  Powodem napisania tego artykułu, jest pytanie Czytelnika, które pozwolę sobie tutaj zacytować:

“To prosiłbym teraz o zajęcie stanowiska, która metoda jest bardziej odpowiednia/skuteczna wraz z upływającymi latami życia? Doszły mnie słuchy, by po 40 roku życia ćwiczyć bardziej intensywnie niż objętościowo”.

mężczyzna 40+ na siłowni

I tradycyjnie już, jak w przypadku wielu innych moich artykułów, temat jest wielotorowy a odpowiedź niejednoznaczna. Zacznijmy zatem!

Przypadek pierwszy - osoba 40+ zaczyna swoją przygodę z siłownią

Ten przypadek jest dość prosty. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z siłownią w późniejszym wieku, podchodzi do tego podobnie jak osoby młodsze, na tym samym poziomie zaawansowania - zerowym. Oczywiście swoje oczekiwania co do efektów, które przyniesie mu siłownia, musi nieco zweryfikować. 

Wciąż będzie w stanie efektywnie budować mięśnie. Wciąż może w znacznym stopniu poprawić swoją sylwetkę. Wciąż może poprawiać, dzięki ćwiczeniom z obciążeniem, stan swojego zdrowia. Co więcej, im człowiek starszy, tym więcej korzyści dla zdrowia może zdobyć, odnotowując m.in. wzmocnienie układu sercowo-krążeniowego i kostnego, może skutkować w przyszłości poprawą jakości życia, sprawy, na które nie zwraca się zbytniej uwagi, gdy jest się osobom w pełni sprawną oraz młodą. Jednak, jeśli liczy na to, że zbuduje bardzo imponujące mięśnie, zaczynając treningi po 40. roku życia, mam dla niego złą nowinę…

40-latek na siłowno

Najlepsze lata zostały już przespane… Układ hormonalny nie jest już tak wydajny. Zdolności regeneracyjne są już znacznie zmniejszone. Osoby w tym wieku często mają również już wiele zobowiązań, czy to rodzinnych, czy to zawodowych. Nie są więc w stanie poświęcić, na treningi siłowe tyle czasu co młodzież ucząca się. 

Mając te wszystkie uwagi na względzie, warto spojrzeć na to, co można optymalizować, zaczynając w tym wieku treningi siłowe.   

Polecamy również: Trening dla zapracowanych - wystarczą 2 godziny w tygodniu!

Znajdź na swojej siłowni doświadczonego trenera (zrób jednak dokładne rozeznanie, nie każdy trener jest wart Twojego czasu i pieniędzy, popytaj znajomych o rekomendację), który pomoże wybrać najlepsze dla Ciebie ćwiczenia i nauczy Cię je bezpiecznie wykonywać! Twoje ciało nie jest już bowiem z żelaza, a ewentualne kontuzje, których możesz się nabawić, mogą albo Cię zniechęcić do treningów siłowych, albo wykluczyć nawet na dłuższy czas z możliwości efektywnego treningu, nie wspominając, o możliwych dodatkowych kosztach wynikających z leczenia...

Nie zapominaj o rozgrzewce!

Zaczynaj od 1. (do 2.) serii końcowych, poprzedzonych gruntowną rozgrzewką! I to zarówno ogólna, jak i specjalistyczną z wykorzystaniem lekkich ciężarów w każdym ćwiczeniu, które będziesz wykonywał. Trening właściwy (owe 1-2 końcowe serie) NIE powinien być w takim wypadku wykonywany do upadku mięśniowego. Na to przyjdzie czas.

Staraj się poznać i zaznajomić z dużą ilością ćwiczeń, zarówno na maszynach, jak i z wykorzystaniem wolnych ciężarów - sztangi i sztangielek. Notuj swoje odczucia podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Jeśli jakieś ćwiczenie jest wykonywane poprawnie (ocenia doświadczony trener), a powoduje dyskomfort, sprawdź je jeszcze raz za kilka dni. Jeśli będziesz miał to samo odczucie dyskomfortu, zapomnij o nim i przez wiele tygodni nie wracaj do niego!

Polecamy również: Co jeść na diecie na kolację, obiad i śniadanie?

Zadbaj o odpowiednie odżywianie

Wymagania dietetyczne osoby ćwiczącej różnią się diametralnie od osoby pracującej za biurkiem całe życie. Jeśli do tej pory właśnie tak żyłeś, zasięgnij porady doświadczonego dietetyka. On z pewnością zadba m.in. o odpowiednie spożycie kalorii jak właściwy podział makroskładników ze szczególnym uwzględnieniem węglowodanów i białek. 

W kolejnej części spojrzymy na osoby 40+ z doświadczeniem na siłowni. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
OTTO

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź, choć bardziej z nienierpliwością czekam na drugą część, która to mnie dotyczy.
Faktycznie człowiek późno mądrzeje czasem, ale lepiej późno niż wcale.
Czasem ktoś mi mówi że to kryzys wieku średniego, a ja odpowiadam że człowiek po prostu mądrzeje z wiekiem i stara się naprawić-nadrobić stracony czas.
Gdy 20 lat ćwiczyłem to moją dietą było 8 kromek zwykłego chleba, a po treningu pierś z kurczaka i frytki i rosłem że hejjj.
A teraz muszę wszystko ważyć i uważać na każdą zachciankę, rygor jednym słowem......

5