Pole Dance to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej. Dawniej kojarzona głównie z nocnymi klubami, a dziś władająca sercami ogromnej grupy kobiet i pewnej części mężczyzn oraz dzieci. Jest to świetny sposób na spalenie kalorii, poprawienie swojej sprawności i nauczenie się robienia rzeczy, które wyglądają spektakularnie. Tak, większość figur Pole Dance tak właśnie wygląda – spektakularnie.

  1. Jak się przygotować do pierwszych zajęć Pole Dance?
  2. Czy do Pole Dance potrzeba ogromnej siły rąk?
  3. Jak często trenować Pole Dance?
  4. Od Pole Dance będziesz miała siniaki
  5. Czy warto iść na lekcje Pole Dance?

Trening na rurce jest niezwykły. Idąc na pierwsze zajęcia, zastanawiasz się pewnie, jak w ogóle na nią wejść i się utrzymać. A po jakimś czasie regularnych treningów stwierdzasz, że to wszystko jest takie proste i takie... FAJNE.

Jak się przygotować do pierwszych zajęć Pole Dance?

Być może zastanawiasz się, czy Pole Dance jest dla Ciebie. Nie dowiesz się, jeśli nie spróbujesz. Podjęłaś już decyzję? Znalazłaś klub i zapisałaś się do grupy początkującej? Gratulacje! Już wkrótce rozpoczniesz przygodę swojego życia. Z pewnością zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne na zajęciach. Oto kilka porad:

Odpowiedni strój

pole dance kobieta treniuje

Na zajęciach Pole Dance ćwiczy się zazwyczaj w krótkich spodenkach, bluzce i na boso. Im krótsze spodenki, tym łatwiej będzie ćwiczyć. Wiele figur polega na docisku całej nogi lub jej części (np. uda) do rurki i w długich spodniach byłoby to po prostu niemożliwe. Koszulkę polecam wybrać przylegającą do ciała i na ramiączkach (może być też krótki top).

Luźny T-shirt może sprawić, że w pozycjach odwróconych (głową w dół) będzie Ci ona spadała ciągle na głowę, co będzie Cię wyprowadzać z równowagi. Rękawy z kolei będą przeszkadzały w pozycjach, w których trzymasz rurkę pod pachą. Im więcej gołej skóry, tym lepiej, ponieważ wiele figur wymaga docisku pewnych części ciała do rurki, by się na niej utrzymać. Z tego względu ćwiczy się także zazwyczaj z gołymi stopami.

To, co mogę Ci jeszcze doradzić, to warto na czas rozgrzewki założyć bluzę, długie spodnie i skarpety, bo wtedy szybciej zwiększysz temperaturę swojego ciała (a ciepłe ciało = lepsza przyczepność do rurki). Pod spodem miej spodenki i bluzkę, żeby przechodząc do kolejnej części lekcji, móc szybko zdjąć wierzchnią warstwę.

Mały ręcznik

Jak już zostało wspomniane, ciepłe ciało, to lepsza przyczepność do rurki. Zdarza się jednak, że Twoje dłonie będą się mocniej pocić. Ręcznik jest po to, żeby wytrzeć dłonie i rurkę. Zorientuj się także, gdzie w klubie jest łazienka. Przyda się do przepłukiwania rąk chłodną wodą (jeśli mocno się pocą).

Zdejmij biżuterię

Na zajęciach nie powinnaś mieć żadnych pierścionków, naszyjników, bransoletek czy wiszących kolczyków. Są to przede wszystkim względy bezpieczeństwa. W przypadku pierścionków miej też na uwadze, że mogą one niszczyć rurkę.

Grip, magnezja

Wiele osób skarży się, że ślizgają im się dłonie. Poza przepłukiwaniem wodą i wycieraniem, pomocne są różnego rodzaju gripy. Są to substancje (zazwyczaj w płynie), które sprawiają, że Twoja dłoń trzyma się mocno na rurce. Zazwyczaj można je kupić w klubie, w którym prowadzone są zajęcia, lub w Internecie. Często też sklepy oferują zestaw próbek, dzięki czemu możesz sobie przetestować kilka preparatów i wybrać ten, który Ci najbardziej odpowiada.

Woda

Zajęcia Pole Dance są intensywne, dlatego warto uzupełniać płyny. Jeśli nie lubisz smaku czystej wody, wypróbuj dietetyczne dodatki smakowe.

Pozytywne nastawienie

To chyba najważniejsza rzecz, jaką musisz ze sobą zabrać na pierwsze zajęcia. Dobre nastawienie to podstawa udanego treningu. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Nie każdy będzie w stanie od razu zrobić każdą, nawet najprostszą figurę. Czasami potrzeba na to dwóch, trzech zajęć, ale jak już Ci się uda zrobić w końcu tego strażaka czy aniołka (jedne z figur dla początkujących), to radość będzie nie do opisania.

Czy do Pole Dance potrzeba ogromnej siły rąk?

Być może zastanawiasz się, czy Pole Dance wymaga od Ciebie siły. W zasadzie taka siła się przydaje, jednak wiele figur sprawia tylko pozorne wrażenie siłowych. W większości przypadków szkopuł tkwi w szczegółach, czyli w prawidłowej technice. To jest takie wręcz magiczne. Czasami wystarczy, że dociśniesz rurkę z jednej strony ramieniem, z drugiej udem i tadam! Figura wykonana i to bez użycia siły, bez umiejętności robienia szpagatu, mostka itp. Słuchaj wskazówek instruktora, zaufaj mu, a zobaczysz, że szybko nauczysz się poszczególnych figur.

Jak często trenować Pole Dance?

Wiele osób chodzi na zajęcia raz w tygodniu i robi ciekawe postępy. Jednak najlepsze efekty są wtedy, kiedy trenujesz co najmniej dwa razy w tygodniu. Po prostu masz więcej możliwości, żeby dane figury przećwiczyć.

Od Pole Dance będziesz miała siniaki

Tak! Będą siniaki i nie będę Ci mydlić oczu, że tak się nie stanie. Siniaki jednak szybko znikną, a nowe umiejętności zostaną. Co więcej, Twoje ciało się przyzwyczai do rurki i tych siniaków z czasem będzie coraz mniej. Warto też podkreślić, że pojawiają się nie tylko w odpowiedzi na nowe, ale także z powodu złej techniki.

Czy warto iść na lekcje Pole Dance?

Tak! Jeśli tylko masz ochotę spróbować, to nie wahaj się ani chwili. To świetny sposób na odreagowanie stresu, na naukę niesamowitych rzeczy i nową cudowną pasję. Polecam z całego serca!

Drogie Panie, zachęcamy Was do zakładania tematów w dziale Ladies SFD. Nasze specjalistki doradzą jak zacząć trenować Pole Dance!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)