Otyłość została wskazana jako ważna przyczyna chorób nerek. Ze względu na ścisły związek z cukrzycą i nadciśnieniem, nadwaga i otyłość są ważnymi czynnikami ryzyka przewlekłej choroby nerek. Niezmiennie zatem nasze zdrowie pozostaje w naszych rękach i to my możemy dla siebie zrobić najwięcej, choćby przez wybór optymalnej formy aktywności fizycznej.

  1. Mniej znane skutki otyłości
  2. Jaki związek ma nadciśnienie z chorobami serca?
  3. Jaki związek ma cukrzyca z chorobami serca?
  4. Jaki rodzaj treningu zmniejsza ryzyko nadciśnienia?
  5. Podsumowanie i wnioski z badań

Mniej znane skutki otyłości

Otyłość wpływa na rozwój przewlekłej choroby nerek między innymi dlatego, że predysponuje do nefropatii cukrzycowej, nadciśnieniowego stwardnienia nerek oraz ogniskowego i segmentalnego stwardnienia kłębuszków nerkowych. Nadwaga i otyłość są związane z pojawieniem się wielu rodzajów patologicznych zmian w nerkach. To nie wszystko, nadciśnienie potrafi niszczyć również serce (szczególnie lewą komorę, powoduje zmiany strukturalne i patologiczną przebudowę mięśnia sercowego).

Jaki związek ma nadciśnienie z chorobami serca?

nadciśnienie i nadwaga

Bardzo wyraźny i znaczący. Bazując na badaniu Framingham naukowcy ustalili, że nadciśnienie odpowiada za 39% przypadków niewydolności serca u mężczyzn i 59% przypadków niewydolności serca u kobiet. To nie wszystko, oszacowano, iż przeżycie po wystąpieniu niewydolności serca to zaledwie kilka lat, przy czym jedynie 25% mężczyzn i 38% kobiet przeżywa 5 lat.

Pojawienie się niewydolności serca zwiększa śmiertelność od czterech do ośmiu razy, w porównaniu do populacji ogólnej w tym samym wieku. Te złe perspektywy obserwuje się w przypadku wszystkich etiologii niewydolności serca, a nagła śmierć jest dominującą cechą śmiertelności.

Polecamy również: Najlepsze suplementy na układ krążenia - jakie preparaty wspomagające serce wybrać?

Dlaczego musisz walczyć z nadciśnieniem?

W badaniach naukowych (Wannamethee G, Perry IJ), u mężczyzn z hematokrytem mniejszym niż 51% ponad trzykrotnie rosło ryzyko udaru, jeśli jednocześnie u danej osoby występowało nadciśnienie tętnicze, w porównaniu do normalnego ciśnienia krwi. Jeśli dany człowiek jednocześnie miał hematokryt wyższy niż 51% i nadciśnienie tętnicze, to ryzyko rosło dziewięciokrotnie, w porównaniu do normalnego ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko niewydolności serca: 2-krotnie u mężczyzn i 3-krotnie u kobiet, przy większym wpływie skurczowego niż rozkurczowego ciśnienia krwi.

Polecamy również: Cukrzyca - choroba metaboliczna

Jaki związek ma cukrzyca z chorobami serca?

Związek jest na tyle znaczący, iż w nowszych opracowaniach cukrzycę określa się jako chorobę naczyń! Cukrzyca zwiększa ryzyko niewydolności serca 2-8 razy, przy współczynniku ryzyka dwukrotnie większym u kobiet niż u mężczyzn. Około 19% osób z niewydolnością serca ma cukrzycę. Stanowiła ona przyczynę 6–12% przypadków niewydolności serca w kohorcie badania Framingham.

Jaki rodzaj treningu zmniejsza ryzyko nadciśnienia?

otyłość - trening

Naukowcy uwzględnili 270 badań, dotyczących ponad 15 tysięcy osób. Najskuteczniejsze okazały się:

  • Trening aerobowy spowodował spadek ciśnienia skurczowego o 4,49 mm Hg i rozkurczowego o 2,53 mm Hg.
  • Dynamiczny trening oporowy spowodował spadek ciśnienia skurczowego o 4,55 mm Hg i rozkurczowego o 3,04 mm Hg (a więc w kolejnym badaniu okazuje się, że trening siłowy może być lepszy od aerobowego, nie tylko w kontekście regulacji glikemii, ale też ciśnienia krwi).
  • Trening łączony spowodował spadek ciśnienia skurczowego o 6,04 mm Hg i rozkurczowego o 2,54 mm Hg (czyli aeroby mogą zwiększać korzyści i warto nimi uzupełniać trening siłowy).
  • Trening interwałowy o wysokiej intensywności spowodował spadek ciśnienia skurczowego o 4.08 mm Hg i rozkurczowego o 2.50 mm Hg.
  • Trening izometryczny spowodował spadek ciśnienia skurczowego o 8,24 mm Hg i rozkurczowego o 4,0 mm Hg.

Polecamy również: Trening ekscentryczno-izometryczny

Podsumowanie i wnioski z badań

Z tego wynika, że najskuteczniejszy dla redukcji ciśnienia krwi jest trening izometryczny, dalej plasują się: trening łączony, dynamiczny trening oporowy, trening aerobowy i trening interwałowy o wysokiej intensywności. Najskuteczniej ciśnienie krwi skurczowe redukowały izometryczne przysiady przy ścianie, a rozkurczowe: bieganie. Z tego wynika, iż opłaca się wplatać do planu różne rodzaje ćwiczeń.

Referencje:

  • Kannel WB. Incidence and epidemiology of heart failure. Heart Fail Rev. 2000 Jun;5(2):167-73. doi: 10.1023/A:1009884820941. PMID: 16228142.
  • Edwards JJ, Deenmamode AHP, Griffiths M, et al. Exercise training and resting blood pressure: a large-scale pairwise and network meta-analysis of randomised controlled trials British Journal of Sports Medicine Published Online First: 25 July 2023. doi: 10.1136/bjsports-2022-106503
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)