Kiedy mowa o pożywnym śniadaniu, to z pewnością jedną z opcji są płatki owsiane. To dzięki nim możesz rozpocząć dzień z dużą porcją błonnika, wolno trawiących się węglowodanów złożonych, a nawet odrobiną białka.

Owies a utrata wagi

Diety bogate w produkty pełnoziarniste wiążą się z niższą masą ciała, ponieważ zawierają białko roślinne i błonnik, które ograniczają głód. Ponadto owies zawiera pewną odmianę błonnika zwaną beta glukanem, który został uznany za błonnik wspierający kontrolę masy ciała.

Owies a cukier we krwi

Naukowcy badają wpływ owsa na poziom cukru we krwi, szczególnie u osób z cukrzycą. Jedno z badań wykazało, że osoby z cukrzycą typu 2, które regularnie spożywały owies, miały niższy poziom cukru we krwi i mniejsze problemy z utrzymaniem masy ciała.

płatki owsiane odchudzanie

Rodzaje płatków owsianych

Ziarna owsa mogą być przetwarzane w różny sposób, w związku z czym wyróżniamy kilka ich rodzajów. Wielu zwolenników powie, że im mniej przetworzone, tym więcej składników odżywczych. Jest w tym oczywiście dużo prawdy, ale trzeba też pamiętać, że im mniej przetworzone płatki, tym dłuższego gotowania wymagają, żeby uzyskały miękkość. Czasem musimy wybrać...

Otręby owsiane

Dla wielu osób otręby owsiane to tylko inna nazwa płatków, ale to nie tak. Otręby to produkt uboczny powstający w produkcji takich wyrobów jak mąka lub kasza. Płatki natomiast powstają poprzez zgniatanie nasion/rozdrabnianie.

Zwykłe płatki

Zazwyczaj jest to najmniej przetworzony rodzaj płatków. Powstaje przez zgniecenie całego ziarna, które było wcześniej tłoczone i nawilżone. Trzeba pamiętać, że gniecenie to nie to samo co rozdrabnianie, w związku z czym zachowuje więcej wartości odżywczych.

Płatki górskie

Proces produkcji płatków górskich trochę się różni od zwykłych. Są one dodatkowo rozdrabniane, ale też odtłuszczane. Pomimo tego procesu nadal są uważane za wartościowe i smaczne.

Płatki błyskawiczne

Płatki te można kupić zarówno jako błyskawiczne zwykłe, jak i błyskawiczne górskie. Czym płatki błyskawiczne różnią się od innych? Są one poddawane procesowi hydratacji, w którym to ziarna są najpierw nawadniane, a dopiero później dalej obrabiane. Dzięki temu są bardziej miękkie i z łatwością wchłaniają wodę, więc szybciej pęcznieją i szybciej są gotowe do spożycia.

PYSZNA OWSIANKA Z DODATKIEM BIAŁKA

Co można zrobić z płatków?

Płatki owsiane to bardzo wdzięczny produkt, który można spożywać na wiele sposobów. Już sama owsianka to nieskończone możliwości. Możesz ugotować płatki na wodzie, mleku, lub zjeść z jogurtem czy kefirem. Kolejne dodatki zależą od Ciebie. Możesz dodać owoce, miód, wiórki kokosowe lub czekoladowe, a także suszone owoce. Wszystko zależy od tego, co lubisz i na co pozwala Twój bilans kaloryczny. Jeśli nie chcesz gotować płatków, wystarczy, że namoczysz je przez noc i będą równie miękkie i pulchne. Owsianki Ci się znudziły? Zrób omleta, używając płatków zamiast mąki, albo pieczoną owsiankę. Możliwości jest naprawdę wiele.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o utratę wagi, to można powiedzieć, że wszystkie rodzaje płatków owsianych zapewnią sytość, ustabilizują poziom cukru we krwi i dostarczą dużą ilość błonnika oraz innych składników odżywczych. Unikaj natomiast gotowych mieszanek, które mogą zawierać sporo cukru. Zawsze czytaj etykiety i pamiętaj, że taką mieszankę możesz też zrobić samodzielnie, wtedy będziesz mieć pewność, co jesz.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3236515/ https://gut.bmj.com/content/68/1/83 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5037534/

Komentarze (2)
F1.08

Ale blonnik/platki wypychaja jelita za to. Dlugo "siedza" i jesli komus zalerzy na estetyce to moze miec problemy z wydetym brzuchem.

0
Bull

Kwestia ilości, jak zjesz 50 g do śniadania to afery nie będzie.

1