Plan treningowy zazwyczaj rozpisany jest w taki sposób, aby większe grupy mięśniowe trenowane były przed grupami mniejszymi. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne, gdzie świeży zapas energii kierujemy na grupę mięśniową, która potrzebuje jej więcej. Jednak, czy teoretyzując możemy trenować tak, jak nam się podoba, bez negatywnego skutku?

  1. Co do powiedzenia mają naukowcy?
  2. Wyniki i wnioski z badań
  3. Czy kolejność wykonywania ćwiczeń ma znaczenie?

Co do powiedzenia mają naukowcy?

kolejność ćwiczeń

Naukowcy z Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro zajęli się zagadnieniem, aby dostarczyć odpowiedzi osobom trenującym.

 

W badaniu wzięło udział 30 kobiet, które zostały podzielone na 2 grupy. Miały one za zadanie wykonywać trening siłowy 2 razy w tygodniu przez okres 12 tygodni. Obie grupy miały za zadanie wykonywać ćwiczenie po 3 serie z 70% masy dla maksymalnego 1 powtórzenia (jeżeli Twój maks to 100 kg, to pracujesz ze sztangą o masie 70 kg).

Grupa G1 wykonywała trening:

  • wyciskanie nogami
  • ściąganie drążka wyciągu górnego
  • wyprosty nóg
  • przenoszenie na maszynie
  • wyprosty z linką wyciągu górnego.

Grupa G2 wykonywała odwrotny trening:

  • wyprosty z linką wyciągu górnego
  • przenoszenie na maszynie
  • wyprosty nóg
  • ściąganie drążka wyciągu górnego
  • wyciskanie nogami. 

Wyniki i wnioski z badań

Nie odnotowano statystycznie istotnych różnic między badanymi grupami. Skład ciała, jaki uległ zmianie, był mocno zbliżony w obu grupach. Badacze stwierdzili, że kolejność ćwiczeń w planie treningowym powinna uwzględniać jedynie siłę poszczególnych grup mięśniowych. Wysnuli wniosek, że tylko trenowane grupy mięśniowe zyskały na sile. 

Czy kolejność wykonywania ćwiczeń ma znaczenie?

Jak zauważymy, badanie naukowców z Brazylii nie jest pozbawione sensu. Dostarcza nam informacji, że niezależnie, jak ukształtujemy plan treningowy typu FBW, ciało zyskuje podobnego bodźca w kontekście kompozycji sylwetki.

Co więcej, plan powinniśmy układać w taki sposób, aby na początku wykonywać grupy priorytetowe, słabsze, mniej rozwinięte. Tego typu działanie sprawi, że będziemy w stanie mocniej zaangażować je siłowo i poddać silniejszym bodźcom. 

Źródło:

Int J Exerc Sci. 2019; 12 (4): 657-65.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)