Jeżeli zapytamy osoby trenujące, jaki jest najważniejszy makroskładnik dietetyczny, który wpływa na budowę masy mięśniowej, otrzymamy odpowiedź, że jest to białko. Odpowiedź ta oczywiście jest prawidłowa. Białko odpowiada za to, aby w organizmie był możliwy dodatni bilans azotowy, jak i buduje ponad 20% włókien mięśniowych. Jednak dieta posiada jeszcze dodatkowy składnik, który pełni tak samo istotną rolę w kwestii masy mięśniowej jak proteiny, a jest nim woda.

Woda buduje około 75% masy naszego ciała, jak więc widzimy, jest to składnik, który znacząco wpływa na masę organizmu. Zazwyczaj bilansując nasze posiłki, zwracamy uwagę na to, aby dostarczyć dobrej jakości białka, węglowodany, jak i źródła tłuszczu zasobne w kwasy tłuszczowe m.in. omega 3, a zapominamy o odpowiedniej ilości wody, jak i odpowiedniej jej jakości. Patrząc więc na poszczególne komponenty budujące nasze ciało, to właśnie woda powinna znaleźć się jako pierwsza na liście.

Pomijając jednak znaczenie metaboliczne, woda pomaga również w treningu, o czym przekonacie się, czytając dalszą część artykułu.

Wpływ wody na pompę mięśniową

Każda osoba trenująca na siłowni powinna znać zjawisko pompy mięśniowej. Polega na wypełnianiu się tkanek mięśniowych krwią, która przy każdym kolejnym powtórzeniu w serii dosłownie zaczyna mocno napierać na ściany naczyń, aż czuć pewnego rodzaju dyskomfort, który dla osoby trenującej jest przyjemny i daje motywacje.

Aby doszło do tego zjawiska potrzebna jest woda. Mechanizm powstawania pompy mięśniowej powiązany jest z zatrzymaniem krwi w trenowanym mięśniu. Wszystko zaczyna się od rozłożenia glikogenu oraz procesu powstawania mleczanu i pirogronianu. Zjawiska te powodują nasilenie procesów osmotycznych komórki, która w wyniku treningu zaczyna powiększać swoja objętość, poprzez gromadzenie substratów energetycznych, jak i wody. Jak więc widzimy, trenowany mięsień, doznający wysiłku o charakterze beztlenowym, “broni się” przed kryzysem energetycznym, gromadząc wodę w swojej komórce, jednocześnie dając sygnał dla procesów anabolicznych. Bez odpowiedniej ilości wody w organizmie zjawisko to będzie mocno ograniczone, a odczucia treningowe dużo słabsze.

Suplementem, który dodatkowo wpływa na efekt podwyższonej osmozy jest kreatyna. Jej mechanizm działania polega na nasilonym gromadzeniu wody i glikogenu w komórkach mięśniowych, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich objętości. Dodatkowo istnieje grupa suplementów, które działają jako inicjatory osmozy, a jest to m.in. tauryna, betaina, glutamina i glicyna.

Woda dba o Twoją siłę i wydolność mięśni

Sportowcy trenujący wytrzymałościowo i wydolnościowo, jak fighterzy, doskonale wiedzą, że odpowiedni poziom nawodnienia w organizmie odpowiada za ich wydolność, sprawność i kondycję. Woda stanowi równie ważny czynnik jak dopływ tlenu z płuc do tkanki mięśniowej, pozwalając jej na długotrwałą pracę. Odpowiedni poziom nawodnienia ma za zadanie zmniejszać lepkość i gęstość krwi, co będzie powiązane z łatwiejszym transportem tlenu po organizmie.

Brak odpowiedniego nawodnienia - wolniejsze spalanie tłuszczu

Jak się okazuje, nieodpowiedni poziom płynów w naszym ciele to również wolniejsze tempo lipolizy. Spadek wody w organizmie stwarza warunki do powstawania skrzepów krwi. Organizm, otrzymując sygnał, który potwierdza zjawisko gęstnienia krwi, zaczyna produkować substancje przeciwdziałające krzepnięciu, które niestety mają również wpływ na spowolnienie procesu lipolizy tłuszczu zawartego w naszym ciele. Oznacza to, że ograniczamy w ten sposób możliwości utraty zbędnych kilogramów.

Ile pić wody?

Otóż trudno jednoznacznie wyliczyć, ile płynów potrzebuje dany organizm. Zazwyczaj powinniśmy spożywać tyle wody, aby nie czuć pragnienia. Praktyka jednak pokazuje, że tego typu działanie jest mało efektywne, a część z osób i tak zapomina o spożywaniu płynów. W środowisku osób trenujących przyjmuje się umownie, że ilością optymalną jest wypicie około 1l płynów na każde 1000 kcal dostarczane z dietą. Jeżeli dana osoba posiada zapotrzebowanie 2,5 tys. kalorii, powinna wypić 2,5 litra wody dziennie. Niektóre źródła podają, że do tej wartości powinniśmy doliczyć 1l, gdy danego dnia trenujemy.

Komentarze (0)