Odżywki białkowe to pewnego rodzaju klasyka, jeśli chodzi o żywienie osób aktywnych fizycznie, szczególnie entuzjastów sportów siłowych i dyscyplin sylwetkowych. Obecnie jednak dzięki licznym badaniom naukowym coraz częściej zaleca się stosowanie preparatów bogato-białkowych nie tylko sportowcom, ale również osobom aktywnym fizycznie w pracy, osobom z kiepskim stanem odżywienia lub z wyniszczonym organizmem, czy osobom starszym, ale również osobom z zaburzeniami apetytu o podłożu psychicznym. Jest to jeden z motorów napędowych do komponowania preparatów z coraz bardziej dopracowanym składem.

Odżywki serwatkowe

Białka serwatkowe stanowią główną frakcję białek mlecznych, którą wykorzystuje się do produkcji odżywek białkowych. Serwatka stanowi około 1/5 puli białek mlecznych, zawierają ją mleka wszystkich ssaków. Uważa się ją za jedno z najlepszych źródeł aminokwasów niezbędnych w diecie. Charakteryzuje się tym, że organizm łatwo rozkłada ją na „części pierwsze”, przez co szybko może je wykorzystywać, na przykład do „naprawy” tkanek.

Na skalę przemysłową białko serwatkowe oddzielane jest w procesach technologicznych, takich jak produkcja serów. Do serów przedostaje się główne białko mleczne, czyli kazeina, która równie jak serwatka ceniona jest za wysoką wartość biologiczną.

kobieta odżywka białkowa

Rodzaje odżywek serwatkowych

Najczęściej spotykanymi w asortymencie odżywek białkowych w ogóle są odżywki typu koncentrat oraz izolat białek serwatkowych. Znacznie przewyższają popularnością takie produkty jak izolaty białek roślinnych czy jajecznych. Koncentraty uzyskiwane są przez odwodnienie serwatki, czyli płynu oddzielającego się od kazeiny podczas formowania się serów.

Izolaty z kolei powstają poprzez dodatkowe usunięcie węglowodanów oraz tłuszczy. Istnieją jeszcze hydrolizaty, których proces produkcyjny opiera się o wykorzystanie enzymów, dzięki którym produkt finalny ma jeszcze mniej węglowodanów i tłuszczy, niż izolat, a dodatkowo białka są wstępnie rozłożone. Ze względu jednak na wysoką przyswajalność oraz „czystość” izolatów, częściej sięga się właśnie po nie. Coraz częściej stosuje się również mieszanki izolatów z koncentratami.

Izolat, koncentrat, a może izolat z koncentratem?

Produkty, w których wymieszane są izolat oraz koncentrat białek serwatkowych, to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce w odżywce mieć trochę więcej białka, niż w samym koncentracie, a jednocześnie trochę więcej mikroelementów, niż w samym izolacie. Produkty takie są łatwostrawne oraz niskokaloryczne, dzięki czemu wykorzystywane mogą być zarówno przez sportowców, jak i osoby zmagające się ze schorzeniami typowymi dla starzenia się, czy różnymi zaburzeniami zdrowia. Pomocne mogą być w regenerowaniu i budowaniu mięśni, co przekłada się na większą sprawność zarówno w sporcie i rekreacji, jak i w codziennych sytuacjach, a także na większą samodzielność w przypadku osób starszych czy schorowanych.

Po co dodaje się enzymy i probiotyki do białka?

Mieszanki serwatkowe coraz częściej wzbogaca się enzymami trawiennymi, które ułatwiają organizmowi „wyciąganie” aminokwasów z przygotowanego produktu (np. szejka, owsianki, sernika, naleśników), a także bakteriami probiotycznymi, które chronią jelita, wspomagają układ odpornościowy, ale również biorą aktywny udział w trawieniu i wchłanianiu substancji odżywczych, czy w produkowaniu neuroprzekaźników.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)