O czym dowiesz się w tym artykule - TL;DR

  • enzymy trawienne wspomagają układ pokarmowy
  • nasz organizm potrzebuje enzymów, aby właściwie przyswajać zjadane pokarmy
  • dodaj enzymy do diety, gdy masz problemy z trawieniem większej ilości kalorii lub konkretnych makroskładników
  • dodatek enzymów do odżywki białkowej może podnieść ilość aminokwasów we krwi
  • w niektórych przypadkach enzymy mogą być skutecznym elementem diety wspomagającym wzrost masy mięśniowej 

czytam dalej...

Enzymy trawienne najczęściej kojarzą się ze wsparciem układu trawienia. Dopóki nasz organizm dobrze radzi sobie z przyswajaniem pokarmów i nie mamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to zazwyczaj nie poszukujemy żadnego wsparcia w tym zakresie. Jednak w przypadku dysfunkcji trawiennych mogą być one pomocnym dodatkiem dla osób np. nietolerujących laktozy czy mających problemy z trawieniem białka mlecznego.

Enzymy niekiedy stanowią wsparcie dla osób trenujących, które chcą efektywniej wykorzystać zjadane pokarmy. Dotyczy to najczęściej osób zjadających ponadstandardowe ilości pożywienia. Przykładem mogą być zaawansowani kulturyści i trójboiści.

układ pokarmowy trawienie

Czym są enzymy?

Pod kątem chemicznym, enzymy należą do grupy białek, które pełnią funkcję katalizatorów. Ułatwiają przyswajanie pokarmów, ale również przyspieszają ich trawienie, a co za tym idzie - przyspieszają procesy metaboliczne. Jako że przyspieszają one reakcje chemiczne powiązane z trawieniem białek, węglowodanów i tłuszczy, nasze ciało w łatwiejszy sposób pozyskuje z nich energię oraz materiał budulcowy w postaci aminokwasów. 

Wyróżniamy trzy główne enzymy trawienne, które występują w naszym organizmie.

Są to:

  • amylaza - rozkładająca węglowodany
  • proteaza - rozkładająca białka
  • lipaza - rozkładająca tłuszcze

Enzymy produkowane są w naszym organizmie w sposób naturalny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie zwiększonych potrzeb przyjąć suplementy lub żywność, która jest nimi wzbogacona.

W jakim celu stosujemy enzymy?

Pierwotnie enzymy zostały wyprodukowane, aby wspomagać organizm osób z dysfunkcjami układu pokarmowego, głównie dotyczącymi niedoboru poszczególnych enzymów. W sytuacjach tych zazwyczaj stosuje się monopreparaty, które uzupełniają ten enzym, którego brakuje nam w organizmie. Dodatkowo wraz z terapią enzymami dodawane są również probiotyki, które mają za zadanie poprawić funkcję m.in. układu trawiennego.

W suplementacji sportowej natomiast enzymy mogą pełnić funkcję dodatkowego akceleratora budowania masy mięśniowej. Kulturyści, którzy spożywają większe ilości pokarmów w swoje diecie, stosują enzymy, aby ułatwić ich trawienie i przyswajanie. Oznacza to, że zastosowanie produktu na bazie enzymów trawiennych może przełożyć się na efektywniejsze przyswajanie składników pokarmowych. Będzie to miało znaczenie dla lepszej regeneracji mięśni, a co za tym idzie - wzrostu masy mięśniowej.

Co więcej, enzymy będą pozwalały nam na spożycie większej ilości białek, jak i ogólnej puli kalorii, co ważne jest zwłaszcza dla kulturystów, którzy posiadają już znaczną masę ciała, a chcą jeszcze bardziej zwiększyć ilość mięśni. W kulturystyce stosowane są mieszanki enzymów trawiennych, które w swoim składzie posiadają wszystkie trzy grupy enzymów, co pozwala jeść więcej bez kłopotów z układem trawiennym. 

Badania naukowe wskazują, że przyjęcie odżywki białkowej w obecności enzymu proteazy podnosi koncentrację aminokwasów we krwi. Taka kombinacja wydaje się więc bardzo wskazana. Dodatek enzymów trawiennych w odżywce jest więc sposobem na to, aby “działała” ona efektywniej. Jednak tego typu rozwiązanie działa tylko do pewnego stopnia. Nie można kierować się zasadą, że im więcej białka i enzymów zastosujemy, tym więcej wykorzystamy aminokwasów . Jednak, jeśli Twoje ciało, po lekkim zwiększeniu ilości białka w diecie, zaczyna mieć problemy trawienne, a ilość ta nie jest przesadna i mieści się w granicach od 2.3 do 3.1 g na 1 kg masy ciała, to znak że może Ci brakować enzymów. Dodanie suplementu diety będzie tutaj wskazane minimum do momentu, aż organizm nie przyzwyczai się do nowej podaży białka. 

Polecamy również: Odżywki białkowe ranking - najlepsza odżywka białkowa

Czy warto wybierać odżywkę białkową z enzymami?

Tak i nie. Odżywka białkowa sama w sobie jest produktem lekkostrawnym. Oznacza to, że jej zastosowanie nie wiąże się ze dodatkowym obciążeniem układu pokarmowego, a nasz żołądek bardzo łatwo sobie z nią radzi. Jeśli nie odczuwasz problemów trawiennych ogółem lub związanych z nagłym i istotnym zwiększeniem udziały białka w diecie, to niekoniecznie zastosowanie enzymów ma sens.

Komentarze (0)