Kreatyna to naturalny związek występujący w organizmie ludzkim, odgrywający kluczową rolę w procesach energetycznych mięśni. Szczególnie ceniona jest przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, ponieważ jej suplementacja może przynieść szereg wymiernych korzyści. Czym jest kreatyna i jak działa?

 1. Czym jest i jak działa kreatyna?
 2. Jakie są korzyści stosowania kreatyny?
 3. Jak dawkować kreatynę?
 4. Kiedy najlepiej przyjmować kreatynę?
 5. Dlaczego warto wybrać kreatynę Creapure®?
 6. Dostępne wersje Creapure®

Czym jest i jak działa kreatyna?

Kreatyna jest naturalnym związkiem, który powstaje w wątrobie, trzustce i nerkach. Następnie jest transportowana do mięśni, gdzie jest magazynowana pod postacią fosfokreatyny. Podczas wysiłku fosfokreatyna ulega rozkładowi, uwalniając energię potrzebną do pracy mięśni. Suplementacja kreatyną zwiększa jej zapasy w mięśniach, co pozwala na dłuższe i bardziej wydajne ćwiczenia lub pracę fizyczną.

Jakie są korzyści stosowania kreatyny?

kreatyna cykl

Suplementacja kreatyną może przynieść wiele korzyści dla osób trenujących na różnych poziomach zaawansowania, dotyczy to różnych dyscyplin sportowych oraz osób pracujących nad kształtowaniem sylwetki poprzez treningi siłowe. Oto niektóre z najważniejszych:

 • Zwiększenie siły i mocy mięśniowej: Kreatyna pozwala na produkcję większej ilości ATP, głównego „nośnika energii” w mięśniach, co przekłada się na lepszą wydajność podczas ćwiczeń siłowych. Dzięki temu można wykonać więcej powtórzeń z większym ciężarem, co z czasem prowadzi do wzrostu siły i mocy mięśni.
 • Poprawa wytrzymałości mięśniowej: Suplementacja kreatyną może wydłużyć czas trwania ćwiczeń o wysokiej intensywności, opóźniając uczucie zmęczenia. Jest to szczególnie korzystne dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak bieganie, pływanie czy kolarstwo.
 • Wspomaganie rozwoju masy mięśniowej: Kreatyna stymuluje procesy anaboliczne, co może prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej.

Szczególnie efektywne jest łączenie jej stosowania z odpowiednio dobranym planem treningowym i dietą opierającą się na dodatnim bilansie energetycznym. Skrócenie czasu regeneracji: Pomaga w szybszej odbudowie mięśni po treningu, co pozwala na szybszy powrót do ćwiczeń.

Jak dawkować kreatynę?

kreatyna

W normalnej diecie, która dostarcza 1–2 g kreatyny dziennie, zapasy tego związku w mięśniach są nasycone w około 60–80%. Dlatego też wielu sportowców i osób aktywnych, mając na uwadze podniesienie tego poziomu oraz uzupełnienie strat wynikających z intensywnej aktywności fizycznej, decyduje się na suplementację kreatyną.

Optymalna dawka kreatyny

Optymalna dawka kreatyny może się różnić w zależności od celów treningowych oraz masy ciała osoby aktywnej, jednak w większości badań stosuje się dawkę 5 gramów dziennie przez okres 4-8 tygodni.

Następnie zaleca się przerwę trwającą 4-8 tygodni, po czym można powtórzyć cykl. Niektórzy preferują stosowanie kreatyny w mniejszych dawkach przez cały rok, aby jedynie uzupełniać straty wynikające z aktywności fizycznej, co w tym przypadku może oznaczać stosowanie 1-2g na dobę. Istnieje również tzw. faza ładowania, która polega na przyjmowaniu wyższej dawki kreatyny (np. 20-25 gramów dziennie) przez pierwsze 5-7 dni, a następnie zmniejszenie dawek do poziomów podtrzymujących.

Kiedy najlepiej przyjmować kreatynę?

Kreatynę najlepiej przyjmować przed i po treningu, np. w połączeniu z węglowodanami lub białkiem, co ułatwia jej wchłanianie. Można ją również spożywać na pusty żołądek, ale u niektórych osób może to powodować pewien dyskomfort żołądkowy.

Istnieje wiele różnych form kreatyny dostępnych na rynku, ale najpopularniejszym i najlepiej przebadanym jest monohydrat kreatyny.

ALLNUTRITION CRE1 CREAPURE PRO SERIES to suplement kreatynowy zawierający monohydrat kreatyny Creapure®, uznawany za najczystszą i najlepiej przebadaną formę kreatyny na rynku. Creapure® jest produkowany w Niemczech przez firmę Alzchem Trostberg GmbH przy użyciu opatentowanego procesu, który gwarantuje najwyższą jakość i czystość.

Dlaczego warto wybrać kreatynę Creapure®?

ALLNUTRITION CRE1

Uznana marka

Creapure® jest używana przez renomowanych producentów suplementów diety na całym świecie. Jest to znak zaufania, który oznacza, że ​​produkt zawiera kreatynę najwyższej jakości. Bezkompromisowa czystość: Creapure® jest poddawana rygorystycznym kontrolom jakości, aby zapewnić jej najwyższą czystość i brak zanieczyszczeń.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność monohydratu kreatyny w zakresie zwiększania siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. Oprócz czystego monohydratu kreatyny Creapure® ALLNUTRITION CRE1 CREAPURE PRO SERIES wyróżnia się także zawartością dodatkowych składników, które mają istotne znaczenie dla efektywności treningów.

W składzie produktu znajdują się witamina B6 i tiamina, które wspomagają procesy energetyczne podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo obecność magnezu i potasu odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu.

Dostępne wersje Creapure®

ALLNUTRITION CRE1 CREAPURE PRO SERIES jest dostępny w formie proszku w trzech wersjach smakowych, cytrynowej oraz pomarańczowej, a także bezsmakowej. Idealnej dla osób, które nie lubią słodkich smaków lub chcą dodać kreatynę do innych suplementów, lub napojów.

Kreatyna to naturalny związek, który może przynieść wiele korzyści dla osób trenujących na różnych poziomach zaawansowania. Jeśli szukasz suplementu, który pomoże Ci poprawić wyniki sportowe, ALLNUTRITION CRE1 CREAPURE PRO SERIES jest doskonałym wyborem.

Źródła:

 • https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0173-z#Sec2
 • https://www.alzchem.com/en/brands/creapure/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)