W uproszczeniu budowanie mięśni kojarzy się nam z treningiem i spożywaniem dużych ilości białka. Przypominając badania naukowe-optymalna ilość białka dla kulturystów budujących mięśnie wynosi od 2,3 do 3,1 g białka na 1 kg beztłuszczowej masy ciała.

  1. Cytrulina i dieta niskobiałkowa
  2. Wpływ cytruliny na syntezę białek mięśniowych
  3. Podsumowanie i wnioski

Jednak nie wszyscy sportowcy spożywają odpowiednią ilość protein, co podyktowane jest różnymi powodami. Naukowcy z Mayo Clinic w USA zwracają jednak uwagę na to, że dieta niskobiałkowa nie musi być przeszkodą w budowaniu mięśni, gdy stosujemy l-cytrulinę. Działanie cytruliny pod kątem anabolicznym opisali w Clinical Nutrition. 

Cytrulina i dieta niskobiałkowa

dieta niskobiałkowa

Eksperyment polegał na zastosowaniu diety niskobiałkowej wraz z dodatkiem l-cytruliny.

Badani przez 3 dni stosowali dietę niskobiałkową. Podawano w niej około 0,7 g białka na 1 kg masy ciała dziennie. Czwartego dnia włączono do suplementacji od 11 do 24 g l-cytruliny w ciągu dnia. Dawka cytruliny była dostosowana do ilości beztłuszczowej masy ciała. Im więcej mięśni, tym większą dawkę cytruliny zastosowano. W innej próbie podano inne aminokwasy, które również należały do aminokwasów niebiałkowych.

Wpływ cytruliny na syntezę białek mięśniowych

Suplementacja cytruliną pobudziła syntezę nowych białek mięśniowych. W tkankach pozamięśniowych l-cytrulina nie wykazywała aktywności promującej syntezę. Naukowcy zmierzyli również aktywność wielu genów, jak i reakcje hormonalne, jednak nie dopatrzono się tutaj istotnych zmian. 

Podsumowanie i wnioski

Suplementacja l-cytruliną na diecie niskobiałkowej, która prowadzona była krótkoterminowo, stymuluje syntezę białek mięśniowych niezależnie od działania np. insuliny. Otwiera to nowe możliwości do stymulacji anabolizmu w naszym organizmie. 

Potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie określić, w jakim stopniu cytrulina wspomaga budowę białek mięśniowych. Z drugiej strony jednak, połączenie diety wysokobiałkowej, z suplementacją l-cytruliną powinna dać nam wymierne korzyści nie tylko w odczuciach pompy mięśniowej, ale i budowie nowych białek. 

Źródło: Clin Nutr. 2015; 34 (3): 449-56.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
Muad"Dib

To bardzo dobrze prognozuje. Niebawem doczekamy się w takim razie białek z domieszką odpowiedniej formy l-cytruliny, chyba że już takowe istnieją.

0
Bull

Mi by pasowało 20g serwatkowego + 10g EAA + 5g cytruliny i 2 g krętki w porcji.

0
qw3rty

10 gram cytruliny to dużo ? działa to pobudzająco? z kofeiną mam problemy nawet małe dawki 80-100mg powodują że trzęsą mi się ręce, odczuwam lekki niepokój.

0
Bull

W życiu nie ma działania pobudzającego, możesz ładować tyle. Taka jest kompletnie bezpieczna.

1