Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Texas A&M wykazało, że połączenie suplementów takich, jak CLA i L-arginina, może wpłynąć pozytywnie na budowę mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej. Póki co wykonano je jedynie na szczurach, jednak wyniki są na tyle obiecujące, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo takiego samego wpływu na człowieka.

Temat z pewnością wymaga kolejnych badań, ale już na dzień dzisiejszy warto zapoznać się z mechanizmem działania połączenia tych dwóch suplementów.

CLA jest kwasem tłuszczowym, znanym także pod nazwą kwasu linolowego. Ma wiele zastosowań zdrowotnych, ale chyba najbardziej znany jest, jako środek wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej. I rzeczywiście, ma wpływ na nasilenie procesu lipolizy, destrukcji cząsteczek tłuszczowych. Naukowcy przeprowadzili wiele badań na ludziach w celu analizy wpływu CLA na spalanie tkanki tłuszczowej. Potwierdzają one, że regularna suplementacja może wpłynąć na utratę nawet kilku kilogramów tłuszczu rocznie.

cla spalanie tluszczu

L-arginina to aminokwas, który także odgrywa rolę w procesie spalania tłuszczu. Dodatkowo, uwrażliwia komórki mięśniowe na bodźce anaboliczne. Przykładowo, receptor androgenowy działa lepiej, gdy w komórkach mięśniowych znajdują się odpowiednie ilości tlenku azotu metabolitu argininy.

W badaniu, które wkrótce zostanie opublikowane w Journal of Nutrition, naukowcy postanowili sprawdzić, czy połączenie CLA i l-argininy zwiększy proces spalania tkanki tłuszczowej oraz budowania tkanki mięśniowej. Przez okres 5 tygodni szczurom podawano żywność wzbogaconą o 1,25% L-argininy. Podzielono je na dwie grupy: jedna otrzymywała paszę zawierającą dodatkowo 1,5% CLA, a druga nieaktywny tłuszcz z oleju rzepakowego.

Wyniki pokazały, że suplementy wzajemnie się uzupełniały w procesach odchudzania, co przyniosło pozytywne wieści, ale tak naprawdę to wzrost tkanki mięśniowej zwrócił uwagę naukowców. Połączenie CLA i l-argininy uruchomiło mechanizm, który pozwolił mięśniom pracować wydajniej i oszczędniej, jeśli chodzi o użycie aminokwasów. L-arginina aktywuje anaboliczną cząsteczkę kluczową mTOR w komórkach mięśniowych, a CLA robi to samo w komórkach tłuszczowych. Wskazuje to kolejne tematy badań, które mogłyby potwierdzić, że synergia tych dwóch suplementów wzmacnia swoje wpływy na cząsteczkę mTOR.

https://academic.oup.com/jn/redirect-unavailable?url=jn.nutrition.org/cgi/content/abstract/jn.108.102301v1

Komentarze (0)