Stacki kreatynowe są to suplementy, które oparte są o mieszankę różnych form kreatyny, zazwyczaj z dodatkiem substancji, które mają na celu usprawnić i spotęgować jej działanie. Oznacza to, że w produkcie zazwyczaj znajdziemy takie formy jak: monohydrat, jabłczan, chlorowodorek, chelat magnezowy czy też orotan kreatyny. Co więcej, suplement posiada takie dodatki jak: beta-alanina, arginina, aminokwasy BCAA, które mają za zadanie podnieść wartość biologiczną suplementu, jak i nasilić działania kreatyny, poprzez wykazywanie funkcji synergistycznych.

Czy warto stosować suplement tego typu?

Suplementacja stackiem kreatynowym, dedykowana jest głównie osobom, które oczekują nieco więcej od suplementu, niż w przypadku wykorzystania formy pojedynczej. Oznacza to, że poprzez dodatki, z jakimi jest połączona cząsteczka monohydratu, istnieje możliwość podniesienia efektywności cyklu. Co więcej, jak zostało wspomniane we wstępie, dodatki występujące w stacku kreatynowym posiadają właściwości wsparcia działania kreatyny, co powiązane będzie znasileniem jej oddziaływania na organizm. Dodatkowo często zdarza się tak, że osoby, nie czujące suplementacji pojedynczym środkiem, dużo lepiej opisują działanie stacka i wyżej oceniają suplementację tego typu.

stacki kreatynowe

Główne zalety korzystania ze stacków

  • Silne działanie wspomagające rozwój siły. Podobnie jak kreatyna, stacki kreatynowe bazują na mechanizmie zwiększania fosforanu kreatyny w mięśniach, co powiązane jest bezpośrednio z większą ilością energii do treningu, jak i możliwością stymulowania większej siły mięśniowej, a także wytrzymałości, ze względu na dostępność energii.
  • Synergia składników aktywnych. Zawarte w produkcie dodatki, jak np. beta-alanina, doskonale współgrają z kreatyną i jej formami, przyczyniając się do poprawy efektywności cyklu.
  • Różnorodność form kreatyny. Jest to sposób na to, aby wspomóc organizm osoby bardziej odpornej na działanie pojedynczych form kreatyny. Pomimo że mechanizm działania każdej formy kreatyny jest podobny, jednak wykorzystanie ich w formie mieszanki, pozwala osiągnąć nieco inny efekt biologiczny, ze względu choćby na dodatek tworzący molekułę.

Czy są stacki kreatynowe bezpieczne?

Zdecydowanie nie ma powodów do obaw, wykorzystując stacka w suplementacji sportowej. Suplementy bazujące na kreatynie są całkowicie bezpieczne, a długoletnie badania nad wpływem kreatyny np. na czynność nerek, czy pracę wątroby, nie wykazały działania negatywnego. Jeżeli korzystasz z suplementacji w sposób prawidłowy, zgodny z zaleceniami, nie będzie ona miała negatywnego wpływu na organizm.

STACKI KREATYNOWE RANKING TOP10

Stosunek jakość/cena

1. ALLNUTRITION Crea DX3 500g

stack crea

Nowość od firmy ALLNUTRITION to połączenie 3 form kreatyny, które zostały dodatkowo wsparcie działaniem beta-alaniny i solidnej porcji leucyny, która ma na celu zmaksymalizować działanie anaboliczne stacka. Wykorzystanie takich form, jak jabłczan, monohydrat i chlorowodorek, daje nam pewność, że suplement zadziała w każdych warunkach. Co więcej, wykorzystanie potreningowe, będzie przekładało się na nasiloną syntezę białkową, pozwalając szybciej osiągnąć próg leucynowy, niezbędny do tego, aby budowa masy mięśniowej była w ogóle możliwa.

2. Universal Nutrition Storm 756-836g

storm stack

Storm to klasyczny stack kreatynowy, który wystarczy do tego, aby zrobić na nim samodzielny cykl, bez konieczności włączania dodatkowej suplementacji. Produkty firmy Universal cieszą się renomą na rynku suplementacji, a Storm jako jeden z nielicznych “dawnych lat” stacków, utrzymuje nadal dobrą pozycję, dając znakomite efekty podczas suplementacji. Warto połączyć go z Shockiem, aby poczuć prawdziwą moc kultowego zestawu.

3. Olimp Creatine Xplode 500g

creatine stack

Zaawansowana mieszanka aż 6 form kreatyny od firmy Olimp to silny konkurent wśród stacków na rynku suplementów diety. Xplode nie zawiera monohydratu, co jest sporym plusem dla osób unikających tej formy, ze względu na możliwe działanie nasilające gromadzenie wody. Co więcej, firma wskazuje na to, że w suplemencie znajduje się ich sztandarowy produkt, a mianowicie Creatine Magna Power, który to cieszy się wzorowymi opiniami i chętnie jest kupowany przez szerokie grono osób trenujących, nie tylko kulturystykę.

4. TREC Nitrobolon II Powder 1100g

nitro stack

Niro swego czasu nieźle namieszało na rynku produktów zawierających połączenie kilku form kreatyny. Wszystko za sprawą dodatków działających stymulująco na syntezę tlenku azotu, co ma za zadanie wspomóc produkcję wewnątrzustrojowej kreatyny, nasilając działanie produktu. Suplement cieszy się uznaniem wśród osób trenujących, nie raz powracają do tego środka, chcąc po prostu korzystać z solidnego wsparcia.

5. Pvl Mutant CreaKong 300g

creakong

Firma PVL miała na celu wypuszczenie stacka, który będzie dostarczał wysokiej jakości mieszankę kreatyny, a jednocześnie będzie przystępny cenowo i taki też cel został osiągnięty. Skład suplementu jest bardzo prosty i na tym polega cały sekret jego działania. Bez zbędnych wypełniaczy, bez dodatków, które tak naprawdę niewiele wnoszą do efektu końcowego. Dzięki tego typu zabiegom dostajemy solidny stack w przystępnej cenie.

6. Dorian Yates CREAGEN 600g

 creagen

Produkt od Doriana Yatesa jest to stack, który ma za zadanie skupić swoje działania na podniesieniu anabolizmu organizmu. 5 form kreatyny, gdzie znajdziemy m.in. chlorowodorek, czy cytrynian kreatyny, został dodatkowo uzupełniony o formułę aminokwasów, jak i kompleks wpływający na stabilizację pH, tak, aby wykorzystać, jak najwięcej spożytego środka i zwiększyć jego biodostępność.

7. Hi-Tec Nutrition A.M.G 875g

amg stack kreatynowy

AMG jest to zaawansowany stack kreatynowy, który posiada kilka kompleksów, których celem jest wsparcie organizmu w sposób kompletny. Sam producent zalicza go do produktów typu ALL IN ONE, czyli takich, które dostarczają wszystkiego, co potrzebne do rozwoju muskulatury bez konieczności dodawania innych suplementów, o działaniu stricte pro anabolicznym. Na uwagę zasługuje “matrix hormonalny”, którego celem jest optymalizacja układu dokrewnego.

8. Iron Horse Crea Fight 2.0 840g

crea fight stack

Stack kreatynowy dedykowany głównie sportowcom uprawiającym sporty walki. Jego skład, ma za zadanie maksymalnie ograniczać działania kataboliczne, a nasilać efekt anabolizmu. Jako jedyny z rankingu posiada znaczny dodatek węglowodanów i białek, które dodatkowo mają za zadanie odżywić mięśnie w okresie okołotreningowym, wspomagającym tym samym wykorzystanie związków aktywnych na potrzeby budulcowe i regeneracyjne.

9. Fitness Authority Crea Core 350g

fa crea core

To prosty stack kreatynowy, którego celem jest wsparcie organizmu trzema formami kreatyny o skutecznym działaniu. Co więcej, produkt sam w sobie ma za zadanie również nasilić procesy anaboliczne, powiązane z większą sekrecją testosteronu poprzez umieszczenie w suplemencie ekstraktu z kozieradki. 4-hydroksy-izoleucyna wykazuje również wsparcie w funkcjonowaniu gospodarki insulinowej, co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie glukozy.

10. Scitec nutrition Hot Blood 3.0 300g

stacki kreatynowe

5 zaawansowanych form, których celem jest maksymalne podniesienie poziomu anabolizmu, wsparte takimi dodatkami jak matrix aminokwasów, antyoksydantów, czy substancji o działaniu pompującym, ma za zadanie zmaksymalizować efekty treningowe. Co więcej, dodatek kofeiny czy magnezu, ma za zadanie wspierać funkcje układu nerwowego, co przekłada się na znaczne podniesienie efektywności treningowej.