Erytrytol (erytrol)jest popularnym słodzikiem z grupy polioli. Wbrew popularnym wierzeniom i obiegowym mitom, mimo setek przeprowadzonych eksperymentów, nikt nie udowodnił, by jakikolwiek zamiennik cukru stosowany z umiarem był groźny dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, wiele z tych środków wykazuje wyraźne działanie prozdrowotne, pod względem wpływu na stężenie insuliny, glukozy czy lipidogram.

  1. Czym jest erytrytol?
  2. Badanie naukowe - wpływ erytrytolu na sytość i wagę
  3. Czy erytrytol jest przydatny podczas redukcji wagi?

Czym jest erytrytol?

Erytrytol to naturalny, niskokaloryczny (0,2 kilokalorii na gram) alkohol cukrowy, który może promować uczucie sytości skuteczniej niż inne zamienniki cukru. Jest on także dobrze tolerowany przez dzieci. Stwierdzono ponadto, że spożywanie erytrytolu zmniejsza częstość występowania próchnicy zębów u dzieci i poprawia wskaźniki czynności naczyniowej u chorych na cukrzycę.

Badanie naukowe - wpływ erytrytolu na sytość i wagę

Uczestnicy badania otrzymali doustne dawki jednego z dwóch dietetycznych słodzików całkowicie rozpuszczonych w 250 ml wody wodociągowej o temperaturze pokojowej:  aspartam lub  erytrytol. Stężenia stosowane dla aspartamu (185 mg) i erytrytolu (50,8 g) oparto na osmolarności i słodyczy 75 g glukozy w 250 ml roztworu wodnego, który jest standardem dla doustnego testu tolerancji glukozy. Napoje dostosowano tak, aby były tak samo słodkie i miały tyle samo kalorii. Roztwory miały 70% słodkości cukru rozpuszczonego w wodzie.

erytrytol

Wyniki

  • erytrytol tłumił grelinę (hormon głodu), a więc indukował sytość (spadek o 14%)
  • aspartam zwiększał stężenie greliny, a więc indukował głód
  • uczestnicy otrzymujący napoje słodzone erytrytolem, w porównaniu z osobami spożywającymi napój słodzony aspartamem, zgłaszali uczucie mniejszego głodu, większej pełności, odczuwali mniejsze pragnienie jedzenia w tym zmniejszoną ochotę na słodkie, słone i pikantne potrawy.

Grelina to składający się z 28 aminokwasów hormon peptydowy uwalniany przez przewód pokarmowy, który stymuluje odczuwanie głodu. Stężenie greliny spada po posiłku. Stopień supresji greliny jest większy pod bardziej kalorycznych posiłkach i przy nasilonym odczuwaniu sytości, chociaż inne czynniki też odgrywają tu rolę.

Wcześniejsze badania wykazały, że zwiększenie osmolarności w dwunastnicy niezależnie hamuje grelinę i indukuje uwalnianie innych hormonów sytości. Może być to wyjaśnieniem, dlaczego erytrytol tłumił grelinę, a aspartam – nie.

Czy erytrytol jest przydatny podczas redukcji wagi?

Jak widać erytrytol może być pożyteczny dla osób odchudzających się, gdyż tłumi uczucie głodu, a ono w trakcie redukcji jest typową bolączką. Wiele osób nie potrafi utrzymać założonych restrykcji kalorycznych właśnie z powodu nasilonego odczuwania głodu.

Referencje, badania, literatura:

Zachary A Sorrentino i in. An Erythritol-Sweetened Beverage Induces Satiety and Suppresses Ghrelin Compared to Aspartame in Healthy Non-Obese Subjects: A Pilot Study https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7657312/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
Qitr

Bardzo ciekawy artykuł ;-)

0