Pocenie się to forma chłodzenia organizmu. Ma to kluczowe znaczenie podczas treningu o wysokiej intensywności, szczególnie gdy trening odbywa się na świeżym powietrzu w upalny dzień czy w bardzo gorącym i dusznym pomieszczeniu o wysokim stopniu wilgotności.

  1. Ile wiesz o poceniu się?
  2. Pocisz się bardziej, kiedy jesteś w kiepskiej kondycji
  3. Mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety
  4. Więcej potu to więcej spalonych kalorii
  5. Osoby z nadwagą i otyłe są bardziej podatne na udar cieplny
  6. Pocenie się pomaga wyeliminować toksyny z organizmu
  7. Podsumowanie

Pocenie się to tylko jeden ze sposobów, w jaki ciało kontroluje temperaturę. Drugi z nich uruchamia się, gdy ciało się nagrzewa i przepływ krwi jest kierowany do naczyń krwionośnych na powierzchni skóry.

Ile wiesz o poceniu się?

Oto niektóre z najczęstszych mitów i faktów na temat tego, jak i dlaczego się pocimy podczas treningu.

Pocisz się bardziej, kiedy jesteś w kiepskiej kondycji

Jeden z powszechnych nieporozumień to stwierdzenie, że obfite pocenie się wynika ze złej formy. Wręcz przeciwnie. Sportowcy i inni ludzie będący w szczytowej formie pocą się o wiele szybciej podczas aktywności, niż pozostali. Jest to szczególnie ważne, gdy ćwiczysz w gorącym otoczeniu np. w lecie czy na wyjeździe w ciepłych krajach bądź po prostu w ciepłym i dusznym pomieszczeniu.

Na aklimatyzację ciepła, ciało potrzebuje zwykle około dwóch tygodni. Proces ten polega na zwiększaniu ilości płynów i ciepła wydzielanego przez skórę i jednocześnie zmniejszaniu wydzielania elektrolitów takich jak sód czy potas. Po zaaklimatyzowaniu się ciało podczas treningu poci się szybciej, więc szybciej uwalnia ciepło. Wcześniejsze pocenie się, jego zwiększona intensywność może świadczyć o tym, że organizm jest przystosowany do otoczenia oraz w całkiem niezłej kondycji fizycznej.

Mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety

pocenie się meżczyzna

Ogólnie rzecz biorąc to prawda, że mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety, ale nie ze względu na płeć. To, ile się pocisz, nie zależy od płci czy wielkości ciała. Według badań opublikowanych na livescience.com głównym sposobem, w jaki osoby drobniejsze emitują ciepło, jest zwiększenie przepływu krwi do powierzchni skóry. Chodzi o to, że osoby mniejsze w większym stopniu uwalniają ciepło poprzez skórę, niż poprzez pocenie się, a z kolei osoby większe bardziej są uzależnione od wydalania ciepła wraz z potem.

Podsumowując: mężczyźni z reguły mają większe gabaryty niż kobiety, więc w większym stopniu uwalniają ciepło wraz z potem.

Więcej potu to więcej spalonych kalorii

W rzeczywistości nie ma bezpośredniej korelacji pomiędzy stopniem pocenia się a spalaniem kalorii. Jak wspomniano, wielkość ciała, liczba gruczołów potowych, poziom kondycji oraz to, jak szybko aklimatyzujesz się do ciepła, wpływa na to, jak mocno się pocisz, a nie intensywność ćwiczeń.

Osoby z nadwagą i otyłe są bardziej podatne na udar cieplny

Tłuszcz jest izolatorem, który zakłóca utratę ciepła. Ciepło musi dotrzeć do skóry, aby zostało wydalone z organizmu, a jeśli ma po drodze grubą warstwę tłuszczu to proces ten trwa znacznie dłużej, co może prowadzić do przegrzania. W związku z tym, osoby z nadwagą i otyłe są narażone na udar cieplny dużo bardziej, niż osoby szczupłe.

Pocenie się pomaga wyeliminować toksyny z organizmu

pocenie się

Dookoła słyszy się wiele różnych stwierdzeń dotyczących detoksykacji organizmu. Również temat pocenia się poddawany jest wątpliwościom, jednak wiele badań wskazuje na to, że pocenie się naprawdę pomaga twojemu ciału pozbyć się toksyn. Wykazano także, że pocenie się pomaga wyeliminować związki ftalanu, które każdego dnia wdychamy i dodatkowo konsumujemy z pożywienia, które miało kontakt z plastikiem. Te chemikalia powodują niepłodność u zwierząt i mogą zaburzać układ hormonalny.

Podsumowanie

W temacie pocenia się bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że im więcej się pocimy, tym bardziej powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie podczas treningu. Pocenie się podczas ćwiczeń ma wady i zalety. Z jednej strony pomaga schłodzić organizm, ale z drugiej usuwa płyny, elektrolity i może powodować dyskomfort podczas niektórych ćwiczeń np. ciężko utrzymać równowagę z powodu poślizgu. W każdym razie oprócz schładzania pocenie się zmniejsza także zmęczenie i pomaga wydłużyć trening!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
Anonim

Miałem kiedyś świetnego lekarza z Tybetu (wyjechał do Austrii). Leczył tradycyjnymi metodami i skutecznością bił na głowę naszych lekarzy. Kiedy chciałem żeby ograniczył moje pocenie to powiedział, że nie będzie mi robił krzywdy, bo to dla mnie bardzo zdrowe i powinienem się cieszyć, że tak obficie się pocę. Dodam tylko, że za najbardziej pożyteczne uważał pocenie wywołane gorącymi napojami i jedzeniem.

1