Kobiety, które przeszły menopauzę, zyskują co roku ok. 0,7 kg wagi. Również ich obwód talii się zwiększa o średnio 0,7 cm rocznie. Nie jest to zachęcająca perspektywa, ale według naukowców z Uniwersytetu w Arizonie, da się przed tym uchronić. Okazuje się, że kobiety, które będą ćwiczyć siłowo mogą zapobiec wzrostowi wagi i obwodów.

  1. Trening na siłowni a menopauza - badanie
  2. Czy intensywność ma znaczenie?
  3. Co daje trening w okresie menopauzy i po?

Trening na siłowni a menopauza - badanie

Badanie, które przeprowadzili było dość długie, ponieważ trwało sześć lat. Podzielono kobiety na dwie grupy i każda z nich miała w tym czasie inny tryb życia. Pierwsza nie uprawiała żadnego sportu, druga ćwiczyła co drugi dzień i było to połączenie intensywnego cardio i treningu siłowego ukierunkowanego na całe ciało.

menopauza trening

Wyniki były dość obiecujące (na korzyść oczywiście aktywności fizycznej). Panie, które nie ćwiczyły zyskały prawie 2 kg tłuszczu, a panie aktywne tylko 300 g. To bardzo duża różnica.

Czy intensywność ma znaczenie?

Przyjrzano się również intensywności treningów. Wniosek nie był zaskakujący - im intensywniejsze były treningi, tym lepsze obserwowano efekty. Wynika to także z tego, że podczas treningów kobiety pobudzają mięśnie do pracy i lekkiego wzrostu. Opóźniają także ich rozpad, który jest nieodłącznym elementem starzenia się. A wiadomo, że każdy dodatkowy kilogram mięśni zwiększa dobowe spalanie kalorii. Nie można też zapomnieć o EPOC, czyli okresie potreningowym, kiedy organizm spala jeszcze więcej energii.

Co daje trening w okresie menopauzy i po?

Nie da się ukryć, że regularny i konsekwentny trening siłowy w okresie menopauzy pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę. Nie można też zapominać o innych korzyściach aktywności fizycznej. Osoby ćwiczące cieszą się lepszą gęstością kości, funkcjonalnością mięśni (siłą i sprawnością), lepszym składem ciała a także lepszą ochroną swojego ciała, gdyż zmniejsza się ryzyko osteoporozy, złamań i innych uszkodzeń.

Kobiety w okresie menopauzy mogą się skarżyć na gorsze samopoczucie, osłabienie i ogólne uczucie rozbicia. Warto w tym okresie zadbać o siebie i nie odpuszczać, nie zostawać w domu na kanapie. Jeżeli trening siłowy brzmi ciężko, to trzeba zacząć od spacerów czy lekkich zajęć grupowych fitness.

Celem jednak powinien stać się trening oporowy, który pomoże utrzymać mięśnie w dobrej kondycji, zapobiegnie ich rozpadowi i zmniejszeniu metabolizmu. Dzięki treningowi, kobiety po menopauzie wcale nie muszą tracić swojej sylwetki!

Źródło:

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20019638
Komentarze (5)
nataszka20

Odkąd zmniejszyłam aeroby na rzecz treningu siłowego, sylwetka sie momentalnie poprawiła.

1
fitnesgirl

Najważniejsze to dobrać odpowiednia intensywność dla siebie.

0
angelisa

Dokładnie, nie każda od razu musi dźwigać nie wiadomo jakie ciężary czy wypruwać flaki na bieżni.

0
anubis84

Każdy trening musi być odpowiednio dostosowany pod predyspozycje danej osoby.

0
monisa

Twoje artykuły się miło czyta. Są bardzo przydatne.

0