Czy miałaś kiedyś uczucie tzw. motyli w brzuchu? W jakich okolicznościach się pojawiło? Większość ludzi wskazuje sytuacje, które sprawiają, że są podekscytowani lub zdenerwowani, np. kiedy widzą osobę, w której się podkochują, podczas pierwszego pocałunku lub przed ważnym wystąpieniem.

Co to za zjawisko i dlaczego się pojawia?

Potocznie mówimy o motylach w brzuchu, ponieważ jest to takie uczucie, jakby coś nas w brzuchu łaskotało, niczym skrzydła delikatnych motyli. Okazuje się, że ma to także naukowe wytłumaczenie.

Motyle w brzuchu - połączenie jelita-mózg

Zdrowie mózgu i zdrowie jelit są ze sobą powiązane. Okazuje się, że przewlekły stres może faktycznie zmienić bakterie żyjące w jelitach. Bakterie te tworzą tzw. mikrobiotę jelitową i na ich zmiany wpływają zarówno zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak i problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym depresja i lęki. Kiedy czujesz się zestresowana np. przemówieniem, Twój mózg przekazuje ten niepokój do jelit i wówczas pojawia się uczucie motyli w brzuchu czy też lekkiego łaskotania. Niekiedy ma to też mniej subtelny poziom - po prostu zbiera się na wymioty.

stres motyle w brzuchu

Walcz lub uciekaj

Aby w pełni zrozumieć te nasze motyle, trzeba się cofnąć w daleką przeszłość. Motyle w brzuchu to też reakcja organizmu, gdy musimy stanąć do walki lub uciekać. Dokładnie tak, jak nasi przodkowie, którzy mieli do wyboru: zmierzyć się z dziką zwierzyną i zdobyć trofeum w postaci jedzenia, lub uciekać, żeby samemu nie stać się czyimś posiłkiem. Kiedy Twój mózg dostrzega potencjalne zagrożenie dla przetrwania, zwiększa czujność, podnosząc tętno, ciśnienie krwi i częstotliwość oddechu. W tym samym czasie układ nerwowy budzi nadnercza, które uwalniają hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, które przygotowują Twoje ciało do ucieczki.

Krew wtedy odpływa z narządów, którym w tym momencie nie jest potrzebna (m.in. z żołądka) i przepływa w większych ilościach do części ciała, które będą wykorzystane do trybu walki lub ucieczki, czyli do mięśni. Gładkie mięśnie brzucha są wyjątkowo wrażliwe podczas tej reakcji, co może wyjaśnić uczucie motyli w środku, w tym przypadku mniej pozytywne niż na widok swojego ukochanego. Jak widzisz, uczucie to nie pochodzi wcale od przyjemnych sytuacji, ale od tych związanych z walką o przetrwanie. Zjawiska te jednak są do siebie bardzo podobne pod względem fizjologicznym, są ściśle związane z emocjami.

Jak zarządzać uczuciem motyli w brzuchu?

Uczucie to jest zwykle nieszkodliwe i niektóre osoby czują jedynie mrowienie. Jeśli jednak masz pełny brzuch i przygotowujesz się do stresującego wydarzenia (rozmowy o pracę, randki), to może się to skończyć niespodzianką... Jeżeli takie sytuacje zdarzają się zbyt często i zaczynają przeszkadzać w codziennym życiu, wówczas warto się zastanowić nad konsultacją z lekarzem. W skrajnych przypadkach mogą to być zaburzenia lękowe i problemy żołądkowo-jelitowe.

Oczywiście lęk jest naturalną i zdrową reakcją na niepokojące sytuacje, dlatego też zwykle nie musisz od razu szukać porady lekarza. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym jest głębokie oddychanie i umiejętność relaksowania się. Pomóc może także medytacja, słuchanie spokojnej muzyki przed ważnym wydarzeniem, zabawa lub głaskanie swojego pupila, kilka ćwiczeń fizycznych (np. parę pompek, przysiadów, pajacyków, ściskanie piłeczki antystresowej) i wiele innych. Poszukaj sposobu, który będzie dla Ciebie najbardziej skuteczny.

Podsumowanie

Uczucie motyli w brzuchu może pojawić się w różnych emocjonalnych, stresujących sytuacjach. Niezależnie od tego, czy są one pozytywne (np. pierwsza randka), czy negatywne (np. strach przed wystąpieniem), jeżeli utrudniają Ci funkcjonowanie, powinnaś spróbować nauczyć się sobie z nimi radzić, np. za pomocą jednej z metod relaksacji.

Komentarze (0)