Zmielone nasiona kakaowca stanowią znakomity dodatek do wielu wyrobów, które wykorzystuje się na co dzień w słodyczach czy też piekarniach, zajmujących się wytwórstwem słodkości. Kakao, bo o nim mowa, to nic innego jak forma sproszkowana nasion, które rosną w rejonie Ameryki Południowej. Pod kątem żywieniowym wielu specjalistów uznaje je za dodatek żywnościowy typu super foods, a nawet kilku śmiałków postanowiło żywić się nim jako bazą własnej diety.

  1. Kakao w liczbach
  2. Kakao i poprawa nastroju
  3. Kakao jako silne wsparcie antyoksydacyjne
  4. Działanie spalające tłuszcz
  5. Podsumowanie

Kakao w liczbach

Wartość odżywcza kakao jest dość bogata, 100 g gotowego wyrobu zazwyczaj zawiera:

  • blisko 58% węglowodanów, z czego tylko 1,8 g to cukier w formie prostej, a 33% całości to błonnik
  • 20% białka
  • 14% tłuszczu, który zasobny jest w tłuszcze jednonienasycone
  • 500 mg magnezu
  • ponad 200 mg kofeiny.

Patrząc na liczby, które zawarte są w 100 g produktu, łatwo dojść do wniosku, że robią one wrażenie, jednak na co dzień w diecie rzadko kto wykorzystuje wartości rzędu 100 g i więcej.

kakao

Kakao i poprawa nastroju

Otóż działanie kakao, które wspomaga samopoczucie, powiązane jest z zawartością fenyloetyloaminy, czyli neuroprzekaźnika, wykazującego w organizmie człowieka funkcję euforyczną, czyli poprawiającą nastrój.

Co więcej, podnosząc poziom energii, powiązanym z pozytywnym nastrojem, przekładamy swoje działania na większą wytrzymałość treningową, a nawet odporność na ból. Oznacza to, że z powodzeniem wykorzystać można nieco kakao, gdy dopadnie nas tzw. dołek lub w celach podniesienia aktywności treningowej.

Kakao jako silne wsparcie antyoksydacyjne

Badania pod kątem składu chemicznego wykazały, że ziarna kakaowca są mocno zasobne w antyoksydanty, jak i związki fenolowe. Ich ilość przewyższa zawartość związków aktywnych w czerwonym winie czy też zielonej herbacie. Dodatkowo istnieją pewne przesłanki, że polifenole, które zawarte są w kakao wykazują działanie termogeniczne.

Działanie spalające tłuszcz

Jak zostało wspomniane wyżej, związki polifenoli zawartych w kakao posiadają działanie termogeniczne. Co więcej, główny składnik spalający tłuszcz zawarty w kakao to teobromina. Wykazuje ona działanie podnoszące temperaturę ciała, co skutecznie wspomaga procesy związane z rozkładem tłuszczu na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Działanie to sprawia, że organizm efektywniej wykorzystuje zmagazynowany tłuszcz na potrzeby energetyczne.

Dodatkowo wspomniana w składzie kofeina również podnosi ciepłotę ciała, nasilając efekt wywoływany przez teobrominę.

Podsumowanie

Patrząc na powyższe dane, bez problemu znajdujemy usprawiedliwienie dla tezy, że czekolada stanowi najlepszy element poprawiający nastrój kobiety. Dodatkowo, składniki zawarte w kakao wykazują działanie wspomagające termogenezę, a więc przekładające się na poprawę spalania tkanki tłuszczowej. Następnym razem więc, jak ktoś zarzuci Wam, że podjadacie czekoladę, z powodzeniem możecie powiedzieć, że stanowi ona element diety redukcyjnej, poprawiający efekty samej redukcji.

Oczywiście powyższe zdanie trzeba traktować z przymrużeniem oka, a wybierając czekoladę do codziennej diety, powinniśmy celować w produkty wytrawne, o wysokiej koncentracji kakao.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)