Spożywanie soku z czarnej porzeczki stwarza nam możliwość na podniesienie aktywności fizycznej, z tego względu, że treningi stają się mniej męczące. Zjawisko ma miejsce, dzięki zawartym w owocach związkom fenolowym, których działanie ma wpływ na podniesienie poziomu dopaminy w mózgu. Takie wnioski zostały wyciągnięte przez naukowców z Nowej Zelandii, pracujących w Iinstytucie Badawczym Plant & Food Research.

Badanie

Uczestnicy badania zostali poproszeni o bardzo długi marsz, aż do zmęczenia. Godzinę po rozpoczęciu - część z badanych wypiła szklankę z placebo, a druga połowa szklankę soku z czarnej porzeczki. Co prawda, badani stosowali produkt firmowy, oparty na skoncentrowanym soku z czarnych porzeczek, jednak samo badanie było finansowane przez rządowe źródła Nowej Zelandii. Grupa eksperymentalna dostarczyła w szklance soku około 5 mg związków fenolowych na 1 kg masy ciała.

Wyniki

Osoby, które wypiły sok z czarnej porzeczki, chodziły ( średnio ) dłużej o 11 minut i pokonały tym samym więcej kilometrów. Wyniki te nie były statystycznie istotne. Badacze zauważyli jednak, że osoby korzystające ze soku charakteryzowały się stabilniejszym nastrojem, jak i mniejszym uczuciem zmęczenia.

nastrój czarna porzeczka

Czarne porzeczki zmniejszyły aktywność enzymu oksydazy monoaminowej-B (MAO-B) w płytkach krwi u osób badanych. Należy zaznaczyć, że MAO-B odpowiada m.in. za rozkład dopaminy w mózgu, dlatego jego mniejsza aktywność przekłada się na wyższy poziom dopaminy.

Wnioski

Wypicie soku z czarnej porzeczki na godzinę przed wysiłkiem, może być dobrym sposobem na to, aby znacznie poprawić samopoczucie podczas treningu. Co więcej, tego typu działania przełożyć się mogą bezpośrednio na wynik naszej aktywności, gdyż czując się lepiej, chętniej podejmujemy wysiłek. Co więcej, sok z czarnej porzeczki może posłużyć za inhibitor enzymu MAO-B, co z kolei będzie wsparciem dla osób mających problem z obniżonym nastrojem.

Cały entuzjazm psuje inna kwestia: Czy soki owocowe mogą powodować raka? oraz Co bardziej szkodzi: piwo, napoje cola czy soki owocowe 100%?

Czekamy zatem na wyciąg z czarnych porzeczek....

Źródło:

J Int Soc Sports Nutr. 2 sierpnia 2019; 16 (1): 33.

Komentarze (1)
soltyz

jak się samemu taki sok zrobi to może i tak być, bo te sklepowe mało co warte.

1