Utrata libido, czyli popędu seksualnego jest częstym problemem, który dotyka wielu kobiet w pewnym momencie ich życia. Często wiąże się to z problemami w związku, stresem lub zmęczeniem, ale może być też oznaką problemów zdrowotnych związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Zacznijmy od tego, że popęd seksualny każdego z nas jest inny i nie ma czegoś takiego jak „normalne” libido. Jeśli uważasz, że brak ochoty na seks jest niepokojący lub destrukcyjnie wpływa na Twój związek, warto skorzystać z pomocy.

Niskie libido u kobiet

Należy wyraźnie zaznaczyć, że u kobiet nie ma „właściwego” ani „niewłaściwego” popędu seksualnego. Nie ma też żadnego przepisu określającego, jak często ludzie powinni uprawiać seks. Jest to kwestia indywidualna. Istnieje kilka powodów, dla których kobiecy popęd seksualny stał się zerowy.

Jednak wiele kobiet doświadcza zmniejszonego pożądania seksualnego bez wyraźnego powodu. Ten stan jest nazywany zaburzeniem hipoaktywnego pożądania seksualnego (HSDD). W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele badań dotyczących tego schorzenia i dotyka on aż 40% kobiet z obniżonym libido.

niskie libido kobieta

Jakie są przyczyny niskiego popędu seksualnego?

Ciąża, poród, karmienie piersią - utrata zainteresowania seksem jest dość częsta w czasie ciąży, po porodzie i podczas karmienia piersią. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, problemami z akceptacją własnego ciała, wyczerpaniem, bólem podczas stosunku czy po prostu skupieniem się na opiece nad dzieckiem. Z czasem może to ulec poprawie, na przykład po zakończeniu karmienia piersią, ale warto porozmawiać z lekarzem, jeśli popęd płciowy nie wróci i będzie to dla Ciebie problem.

Problemy w związku - warto zastanowić się, czy jesteś szczęśliwa w związku ze swoim partnerem. Czy masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, które mogą być przyczyną utraty pożądania seksualnego? Bycie w wieloletnim związku, nierozwiązane konflikty i częste kłótnie, słaba komunikacja czy trudności z zaufaniem często powodują, że po prostu nam się odechciewa. Warto od czasu do czasu podsycić trochę ogień w sypialni, a jeśli problemy się nawarstwiły udać się na terapię dla par.

Stres, niepokój i wyczerpanie - te negatywne czynniki mogą pochłaniać całą naszą pozytywną energię i mieć duży wpływ na Twoje szczęście, w tym na popęd seksualny. Jeśli czujesz, że jesteś ciągle zmęczona, zestresowana lub niespokojna, być może będziesz musiała dokonać pewnych zmian w stylu życia lub udać się na rozmowę z lekarzem.

Starzenie się i menopauza - zmniejszony popęd seksualny jest czymś, czego doświadcza wiele kobiet, gdy się starzeją. Przyczyn może być wiele. Niższy poziom hormonów płciowych - estrogenu i testosteronu, problemy zdrowotne związane z wiekiem, w tym problemy z poruszaniem się, skutki uboczne przyjmowanych leków. Warto poprosić lekarza o skierowanie na badania krwi, aby zdiagnozować problem.

Inne problemy seksualne - kolejnym czynnikiem zaburzającym kobiece libido mogą być problemy natury fizycznej, które sprawiają, że ​​seks jest bolesny albo niesatysfakcjonujący. Suchość pochwy, niezdolność do orgazmu czy nawet pochwica (mimowolne zaciśnięcie pochwy) mogą sprawić, że seks nie będzie dla nas kojarzyć się z czymś przyjemnym.

Jeśli zauważysz dramatyczny spadek poziomu swojego libido, najpierw wyklucz wszelkie przyczyny medyczne. Warto porozmawiać na ten temat z ginekologiem, lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub seksuologiem.

Jak zwiększyć libido?

Skoro wykluczyliśmy już problemy zdrowotne, a ochota na seks nadal jest marna, warto spróbować kilku "sztuczek".

Sen

Sen jest niezwykle ważny dla Twojego zdrowia w tym dla popędu seksualnego. Jakość snu znacząco wpływa na cały nasz organizm w tym także na libido. Czasem nie trzeba daleko szukać, by rozwiązać problem. Przyjrzyj się temu, jak wygląda Twój wypoczynek nocny i wprowadź zmiany.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia to fantastyczny sposób na zwiększenie libido. Intensywny ruch poprawia zdolność organizmu do wykorzystywania tlenu, a także poprawia przepływ krwi. Obie te zmiany mają bezpośredni wpływ na Twój mózg. Ćwiczenia również zwiększają produkcję endorfin, które są neuroprzekaźnikami dobrego samopoczucia. Są też świetnym sposobem na zmniejszenie stresu, a przecież o to nam chodzi!

Suplementy

Suplementy mogą podnieść poziom Twojego libido i sprawić, że na nowo będziesz odczuwać przyjemność ze zbliżeń. Po jakie suplementy sięgnąć?

Ginkgo biloba to popularny suplement ziołowy, który można spożywać w wielu formach. Miłorząb japoński może być skutecznym naturalnym afrodyzjakiem.

Żeń-szeń to łatwo dostępny suplement, który ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Pozytywnie wpłynie na Twoje libido.

MACA była dawniej używana do zwiększania płodności i pożądania seksualnego. Korzeń maca chroni przed wolnymi rodnikami, a także pozytywnie wpływa na owulację.

Adaptogeny  pomogą w zmaganiach z codziennym stresem i ogólnym przemęczeniem organizmu.

Podsumowanie

Wahania libido są całkowicie normalne, ale jeśli stanie się to dla Ciebie dużym problemem i będzie Cię niepokoić, skorzystaj z porady lekarza lub zastosuj się do naszych wskazówek.

Komentarze (0)