Nadszedł czas, w którym zdecydowałaś się zrzucić zbędne kilogramy. Zaczęłaś ćwiczyć, pilnujesz tego, co jesz i codziennie stajesz na wagę. W pewnym momencie widzisz, że ta ani drgnie. Musisz wiedzieć, że standardowa waga pokaże Ci tylko jeden pomiar, a mianowicie masę ciała. Zwykle kojarzymy tę liczbę z tłuszczem, ale w rzeczywistości jest suma naszych narządów wewnętrznych, kości, mięśni i skóry.

Waga to nie wszytko...

Tłuszcz może się odkładać w różnych miejscach na ciele, dlatego warto zwrócić uwagę, że dwie osoby tej samej płci i o tej samej masie ciała mogą wyglądać zupełnie inaczej. Aby uzyskać bardziej szczegółową informację na temat parametrów naszego ciała, warto wykonać szczegółową analizę składu ciała.

Analiza składu ciała - co to takiego?

Mierzenie składu ciała nie jest niczym nowym i istnieje już od bardzo dawna. Lekarze po raz pierwszy zaczęli formalnie badać, w jaki sposób określone stany wpływają na wielkość i masę narządów. Jednak, w miarę jak narzędzia pomiarowe stały się bardziej zaawansowane, eksperci zaczęli mierzyć najdrobniejsze szczegóły naszego ciała – od zatrzymywania wody po rozwój mięśni.

Nowa technologia pozwoliła nam lepiej zrozumieć pomiary masy ciała. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni stosunek tłuszczu do mięśni. Analiza składu ciała mierzy procent tłuszczu w porównaniu do masy beztłuszczowej - mięśni, kości i wody w Twoim ciele.

analiza składu ciała

Jak wykonać analizę składu ciała?

Aby wykonać szczegółową analizę składu naszego ciała, potrzebne jest specjalne urządzenie lub waga do tego przeznaczona. Zazwyczaj posiadają ją w swoich gabinetach lekarze zajmujący się otyłością, dietetycy, a także niektórzy trenerzy personalni. Jedną z metod analizy jest bioimpedancja elektryczna (BIA). Jest to metoda pomiaru składu ciała na podstawie szybkości, z jaką prąd elektryczny przepływa przez ciało.

Tkanka tłuszczowa powoduje większy opór niż masa beztłuszczowa i spowalnia tempo przemieszczania się prądu. Urządzenie w ten sposób oblicza, jaką mamy ilość mięśni, tłuszczu, tkanki kostnej i zawartość wody.

Dzięki temu pomiarowi dowiesz się też, jakie jest Twoje dobowe zapotrzebowanie na energię i jaki jest Twój wiek metaboliczny. Na rynku można kupić także inteligentne wagi, które mają również dodatkową zaletę śledzenia składu ciała w czasie, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo zobaczyć, jak zmieniają się ich wyniki w odpowiedzi na takie czynniki, jak trening lub cykl menstruacyjny.

Zaawansowane technologicznie wagi, mogą synchronizować się z aplikacjami w smartfonach i z zegarkami, aby użytkownik miał bardziej szczegółowy obraz swojego zdrowia, tętna, codziennej aktywności, snu, a nawet ciąży.

Jak odczytywać wyniki analizy składu ciała?

Jeśli zdecydujesz się na pomiar przy użyciu profesjonalnego urządzenia, wykonaj go pod okiem doświadczonej osoby - lekarza, dietetyka lub trenera. Będą oni w stanie nie tylko właściwie odczytać wyniki, ale także odpowiednio je zinterpretować i udzielić Ci ważnych wskazówek.

Wykonując analizę składu ciała, dowiesz się z niej kilku istotnych kwestii, a na wydruku pojawią się informacje na temat tego, jak wygląda Twoja:

Zawartość wody w organizmie – prawidłowy wynik to przedział między 45 a 60% masy ciała. Zbyt duża zawartość świadczy o przewodnieniu (tak, jest to możliwe!), a zbyt mała o odwodnieniu.

Tkanka tłuszczowa – prawidłowy zakres dla kobiet to około 16-25%. Jest to zdecydowanie dokładniejszy pomiar niż sama informacja o Twoim BMI. Jeśli poziom tkanki tłuszczowej wyniesie więcej niż 30%, wówczas jest mowa o otyłości.

Masa mięśniowa – tutaj nie ma określonych norm, ale warto wiedzieć, że stanowi ona średnio około 30% całkowitej masy ciała, a jej wartość jest dopasowana do aktywności fizycznej.

Stopień otłuszczenia narządów – to bardzo ważna informacja, która wskazuje na to, w jakim stanie są Twoje narządy. Im mniej otłuszczone, tym lepiej. Dobrze, jeśli wynik mieści się od 1 do 12.

Masa kostna – stanowi mniej więcej 12-13,5% masy ciała dorosłego człowieka. Niski wynik może świadczyć o demineralizacji kości i osteoporozie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz poznać skład swojego ciała i poznać szczegółowo zawartość swojej tkanki tłuszczowej, wykonaj szczegółową analizę. Dzięki temu dowiesz się istotnych informacji na temat swojego ciała i będziesz mogła kontrolować poziom tkanki tłuszczowej w swoim organizmie.

Komentarze (1)
_Knife_

Przy tym warto pamiętać, iz metoda BIA jest niereferencyjna i podaje fikcję. Kobietom zawyza mięśnie i zaniza tłuszcz. Sportowcom odwrotnie. Mam taką maszynę w domu. Dxa to koszt dobrego samochodu sportowego, więc rzadko się spotyka taki sprzęt.

1