Wiele kobiet, bojąc się treningu siłowego, decyduje się na grupowe zajęcia fitness. W ciągu ostatnich kilku lat ilość klubów fitness znacznie wzrosła, a w ich ofercie pojawiają się coraz to nowsze zajęcia, które pozwolą na dopasowanie zajęć do preferencji klienta. Jedną z bardziej popularnych aktywności fitness jest Zumba. Powstała ona w Kolumbii w latach 90 XX wieku. Twórcą Zumby jest Alberto Perez. Tego typu zajęcia opierają się głównie na ćwiczeniach, które zostały wzbogacone tańcami latynoamerykańskimi tj.: merengue, salsa, cumbia, reggeton, flamenco, samba i taniec brzucha. Podczas zajęć Zumby panuje żywiołowa i wesoła atmosfera. Trening typu Zumba doczekał się swoich odmian:

  • Zumba Basic- jest to podstawowa technika Zumby;
  • Zumba Toning- wolniejszy rodzaj Zumby, który jest ukierunkowany na modelowanie oraz rzeźbienie mięśni na całym ciele przy użyciu ciężarków wypełnionych piaskiem, które podczas ruchu brzmią jak instrumenty;
  • Zumba Gold- są to zajęcia przeznaczone dla osób starszych. Tego typu Zumba ma łatwiejsze kroki, jest mniej intensywna;
  • Zumbatomic- są to zajęcia przeznaczone dla dzieci, podzielono te zajęcia na dwie grupy. Pierwsza grupa obejmuje 4-8-letnie dzieci, tutaj dominują głównie gry i zabawy, a druga grupa obejmuje dzieci 12-letnie, które uczą się podstawowej Zumby, lecz bez ruchów zawierające seksowny podtekst;
  • Zumba Aqua- jest to połączenie Zumby z basenem. Ta forma Zumby przeznaczona jest dla osób, które mają problemy zdrowotne.

Aerobik natomiast znany jest już wszystkim od dawna. Jest to trening polegający na intensywnej wymianie tlenowej. Twórcą aerobiku jest Kenneth Cooper. Tego typu trening również wykonywany jest z udziałem muzyki. Aerobik również ma swoje odmiany:

  • Fat Burning - czyli inaczej ćwiczenia, które ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Tętno podczas ćwiczeń utrzymywane jest na poziomie 120-130 uderzeń na minutę. Jest to idealne tętno dla spalania tkanki tłuszczowej.
  • Low impact aerobic - ćwiczenie o niskiej intensywności, ten typ ćwiczeń dedykowany jest osobom początkującym, osobom starszym czy nawet kobietom w ciąży.
  • Step - jest to odmiana aerobiku z dodatkiem stepu i niekiedy hantli.
  • TBC (total body condition) - polega na rzeźbieniu całego ciała.
  • Aerobic dance - ćwiczenia wykonywane w rytm muzyki, z biegiem czasu stał się dyscypliną sportową.

Czy Zumba jest skuteczna?

Zumba jest to wysiłek dynamiczny, żywiołowy, wykonywany w rytm muzyki. Dzięki radosnej atmosferze Zumba często traktowana jest jak dobra zabawa, przy której można spalić nieco kalorii. Niestety Zumba ma jeden minus. Jest treningiem o niskiej intensywności. Oznacza to, że kobiety, które mają dobrą kondycję nie poczują tak naprawdę mocy tych ćwiczeń, a będzie to dla nich jedynie dłuższa rozgrzewka. Dodanie elementów pracy interwałowej okazać by się mogło dobrym rozwiązaniem. Pułap tlenowy również nie zostanie zwiększony przez zbyt niską intensywność. Dlatego w pewnym momencie zaawansowania nasz organizm przestanie progresować, a dalsze efekty będą wymagały uzupełnienia treningu Zumby innymi aktywnościami, np. treningiem siłowym.

Uniwersalny aerobik

Aerobik jest to aktywność fizyczna, w której możemy zastosować różnego rodzaju sprzęt treningowy jak: trampoliny, sztangi i kettle. Dzięki odważnikom aerobik zbliżony jest do treningu siłowego, który stymuluje tak metabolizm, że efekty ćwiczeń są odczuwalne na długo po zakończonym treningu. Aerobik gwarantuje nam również różne stopnie intensywności, dzięki czemu nasza tkanka tłuszczowa jest lepiej spalana. Elementy interwałowe pozwalają na wykorzystanie dużo większych pułapów intensywności, co przekłada się na dużo lepsze efekty.

Aerobik kontra Zumba

Zumba dzięki ćwiczeniom, które dostarczają mnóstwa dobrego humoru, idealnie nadaje się dla osób, które dopiero zdecydowały się na zmianę swojego stylu życia i zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną. Zapewni osobom początkującym świetną zabawę oraz wysiłek, dzięki któremu podkręcą swój zwolniony metabolizm. Takie osoby nie zniechęcą się zbyt szybko ze względu na żywiołowość jaka panuje na sali podczas ćwiczeń. Jednak osoby z nadwagą powinny uważać na tego typu zajęcia, ponieważ podczas skoków ich stawy mogą nie wytrzymać pod naporem dużej siły ze strony masy ciała.

Aerobik natomiast jest dedykowany osobom, które chciałaby rozwinąć w jakimś stopniu swoje ciało. Nie dość, że dzięki swoim różnym poziomom intensywności spowoduje, że nasza tkanka tłuszczowa jest skuteczniej “spalana”, to jeszcze trening ten możemy uzupełnić o ćwiczenia korekcyjne, funkcjonalne i stabilizacyjne. Dzięki temu zapobiegniemy przed przyszłymi kontuzjami czy wadami.

Podsumowanie

Tak naprawdę każda z tych aktywności fizycznych jest dobra, jeżeli chodzi o osoby początkujące. Jednakże w przypadku Zumby nasz organizm w pewnym momencie przestanie progresować. Nie jest to jednak powód, żeby nie wybrać tej aktywności fizycznej, jeśli Cię ona interesuje. Pamiętaj jednak, że dobrze byłoby, gdybyś uczestniczyła w większej ilości zajęć, które będą non stop stymulowały Twój metabolizm. Dzięki temu szybciej osiągniesz wymarzoną sylwetkę.

Komentarze (0)